וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זה לא אני, זה אתה

תולי שרגאי

12.3.2006 / 11:25

תולי שרגאי חושבת שהתבכיינות על רקע עדתי לא תעזור לפרץ להסתיר את העובדה שהוא פשוט לא מועמד מוצלח לראשות הממשלה

פתאום קם אדם בבוקר ומגלה שהוא גזען. עובדה, אפילו ב"הארץ" כתוב. בראיון ללילי גלילי אמר עמיר פרץ ביום שישי האחרון כי הופתע מעוצמת הגזענות כלפיו (אם כי התייחס בעיקר לציבור הרוסי); במאמר פובלציסטי באותו יום כתב זאב שטרנהל כי בימים אלה רושמת לעצמה החברה הישראלית "דף מכוער". וכל זה למה? כי הדוד פרץ לא ממריא מעבר ל 19 מנדטים, וכנראה לא יעמוד בראש הממשלה הבאה. והכל באשמת האשכנזים הגזענים.

כפולניה שלא תתרום את קולה לפרץ, וככזאת חשודה מיד כממשיכת דרכו הישראלית של מארי לה פן, אני רוצה להפוך את המשפט הקלאסי של שיחות פרידה מעין אלה ולהגיד לעמיר פרץ – מותק, זה לא אני, זה אתה. היותך מעיירת פיתוח, העובדה שלא הגעת מהצבא ובעיקר המוצא המרוקאי שלך - כל אלה משחקים אצלי לטובתך. גם העובדה שלא למדת באוניברסיטה לא מזיזה לי כהוא זה ולא מצביעה בעיני על טיפשות. להיפך. אני לא תומכת בך מסיבות אחרות, ענייניות לגמרי: כי לא הגנת על העובדים שהיית אמור להגן עליהם, הקטנים והחלשים - עובדי הקבלן של מפעלי ים המלח, עובדי ההסתדרות עצמה, התופרות במצפה רמון, שנמשיך? - אלא על הוועדים הגדולים, החזקים; כי יצאת מההצבעה בכנסת על חוק זכויות העובדים הזמניים, וכי אתה חסר ניסיון מספיק. כך שהבעיה היא לא המוצא והמצע - אסמע אג'ברייה, מנהיגת דע"ם, שהיא ערביה, אישה ומנהיגת פועלים נראית לי בחירה מצויינת – אלא האיש עצמו.

ההאשמה בגזענות, שנועדה לנטרל כל ביקורת על פרץ, היא מפלטו של המועמד הכושל. הטענה המובלעת של שטרנהל ודומיו, שצריך להצביע לפרץ בגלל המוצא שלו, היא היא הגזענות האמיתית – בחירה באדם לא בגלל הרקורד שלו, אלא בגלל מוצאו העדתי. אם כך כל הרוסים באמת צריכים להצביע ליברמן, ורק מרוקאים צריכים להצביע פרץ, אז מה אתם רוצים מפולניה כמוני? אפליה מתקנת היא צעד חיוני לתיקון חברתי רחב היקף, לא להענקת פרס למועמד לא מתאים. פרץ לא גרוע ממועמדים אחרים (בלתי מלהיבים כפי שהם) בגלל שהוא מזרחי, אלא בגלל הרקורד שלו. באותה מידה אמנע מהצבעה למופז לא בגלל שהוא פרסי, אלא בגלל שחיסולים ממוקדים גורמים לי להתבייש שאני ישראלית, אבל כן הייתי מצביעה, בשמחה, לג'קי אדרי מדימונה; ואקצוץ את ידי לפני שאצביע ללימור לבנת לראשות הממשלה, אבל הייתי מאושרת לבחור בציפי ליבני לראשות הממשלה.

ביטויים גזעניים כלפי עמיר פרץ מקוממים בדיוק כמו ביטויים גזעניים נגד השליח בסופר מרקט שלכם, ונגד שניהם צריך להילחם. זו עדיין לא סיבה להעניק לפרץ את ראשות הממשלה כפרס ניחומים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully