וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרשנות: עדיף מאוחר מאשר לעולם לא

נדב פרי

9.3.2006 / 14:55

נדב פרי טוען שלמרות שנתניהו משדר אופטימיות, בליכוד כבר נערכים לשבת באופוזיציה ורק מפנטזים על הרכבת הממשלה הבאה

"בשבועיים האחרונים", אומר בנימין נתניהו, "הגעתי למסקנה שאפשר אולי לעשות את זה ולהרכיב את הממשלה לאחר הבחירות. המעמד של אולמרט פריך, ניתן לפגוע בו בקלות. הוא לא יעמוד במה שנגיד עליו בתשדירי התעמולה". באמצע השבוע החולף נתניהו היה מעט אופטימי, ובעיקר מפוכח. ברור לו שתמונת המנדטים הנכחית לא תאפשר לחזון "הרכבת הממשלה" שלו לקרום עור וגידים.

נתניהו ויתר בכירי הליכוד שרוצים בהצלחת התנועה (שהרי ברור כי לא כל הבכירים מעוניינים בכך...), הרשו לעצמם להיות מעט אופטימים בימים האחרונים. העלייה בסקרים שבאה בעקבות ביטול בחירת הרשימה במרכז הליכוד, שיפרה מעט את מצב הרוח של הליכודניקים. היא לא שינתה את נקודת ההנחה הבסיסית של כולם (גם של ביבי), ולפיה אם לא תהיינה דרמות ייקרא אהוד אולמרט להרכיב את הממשלה הבאה.

אבל נתניהו בטוח שיהיה ראש ממשלה. אם לא בפעם הזאת אז בפעם הבאה. בדמיונו הוא כבר רואה תרחיש דומה לזה שהביא אותו לשלטון לפני עשר שנים: עמידה בראש האופוזיציה מול קואליציה של השמאל ואז ניצחון בבחירות. על-פי התרחיש הזה, את השנים הקרובות יעביר נתניהו באופוזיציה. אם להאמין למה שהוא אומר, אין לו בעיה עם זה. "הרי בסופו של דבר האזהרות שלי מתממשות. זה יקרה גם בעניין החמאס. יעברו שנתיים שלוש, יהיו בחירות וננצח".

הייתכן?

שלוש התפתחויות יכולות להרוס את התרחיש הזה:
ראשית, נצחון של נתניהו כבר כעת. בשביל מה להמתין באופוזיציה אם אפשר לקבל שלטון כבר עכשיו. העניין הוא שנתניהו יודע שהאפשרות הזאת, גם אם קיימת בתיאוריה, איננה מעשית. בוודאי לא כאשר קדימה מצליחה לבלום מעט את מגמת הירידה.

מה עוד יכול להרוס לנתניהו את העתיד הפוליטי? מרד מבית. מאבק פנים ליכודי שייפתח אחרי הבחירות וישלח את נתניהו הביתה. הסבירות שזה מה שיקרה אפסית. ביבי בטוח שאת שלטונו בליכוד הצליח לקבע לשנים הקרובות. "אין בכלל ספק בזה. אף אחד לא מאיים עליי בליכוד", הוא אומר.

ההתפתחות הנוספת שעלולה להרוס את תרחיש ה"אופוזיציה ואז שלטון" של נתניהו תלויה בכלל באהוד אולמרט. אם יחליט לאחר הבחירות לצרף לקואליציה את הליכוד הוא יסנדל את נתניהו. מתוך הממשלה יתקשה ביבי לתת לאולמרט את ה"קונטרה" האופוזיציונית שהוא מעוניין להעניק לו.

ישראל כץ מדמה את קדימה והליכוד לשני מתאגרפים תשושים שחגים זה סביב זה, רגעים ספורים לפני שיישמע הפעמון והקרב יסתיים. קדימה מובילה בקרב בנקודות. אם יישמע כעת הפעמון היא תוכרז כמנצחת בלי צל של ספק. לכן קדימה מעונינת להרדים את הקרב. לשמור על סטטוס קוו שיבטיח את נצחונה. הליכוד חייב נוק אאוט. שום דבר פחות מזה.

בראשית השבוע החולף כאשר התקשורת עסקה בחשיפה של ערוץ 10 בנוגע לשיטות העבודה של עמרי שרון, היה בקדימה כבר מי שחשש שהנוק אאוט עומד להגיע. הקמפיינרים של קדימה לא הסתירו את הלחץ שלהם. אחרי יותר מחודש של ירידה מתמדת בסקרים הדבר האחרון שהיה חסר להם זה עוד סקנדל.

את החשש הזה הקפידו בקדימה לשווק לעיתונאים. כל עיתונאי ששוחח עם אחד מיועצי הקמפיין שמע ממנו עד כמה הוא חושש מהמשך הירידה. הכל השתנה בשלישי בערב כאשר הגיעו הסקרים הפנימים הראשונים של קדימה, שהראו כי בניגוד לחששות מגמת הירידה דווקא נבלמה.

תועמלני קדימה, אומני ספינים שכמותם, ביקשו לעצב את הכותרות ולשווק את חששם מפני ירידה בסקרים. לו החששות היו מתממשים ניתן היה לאמר "צפינו זאת. לא מדובר בהפתעה", כיוון שהחששות התבדו אפשר בכלל לשדר עסקים כרגיל.

במערכת הבחירות הקודמת, הייתה נקודת הזמן שבה אנו נמצאים כעת קו פרשת המים. תשעה-עשר ימים לפני הבחירות קטע השופט חשין את נאומו של אריאל שרון. המגמה השתנתה. לאחר שבועות ארוכים של שחיקה חזר שרון לעלות בסקרים. את היקף הניצחון אז אפילו האופטימיים שבאנשיו התקשו לחזות.

השבוע הקרוב יהיה משמעותי. אם קדימה תשמור על יציבות, העסק יהיה גמור. אם לפתע תתחדש מגמת הירידה בסקרים, יוכלו בליכוד להמשיך ולקוות לנס. לנוק אאוט.

נדב פרי, הכתב הפוליטי של גלי צה"ל, משמש כפרשן וואלה! חדשות במערכת הבחירות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully