וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מופז: הניה וראשי חמאס לא חסינים מחיסול

7.3.2006 / 11:12

שר הביטחון אמר כי גם ראש הממשלה הפלסטיני המיועד לא חסין מפני מדיניות החיסולים "שמוכיחה עצמה במבחן של עלות מול תועלת"

שר הביטחון, שאול מופז, אמר הבוקר כי איש לא חסין מפני מדיניות החיסולים של ישראל, גם לא בכירים בחמאס - אם יעסקו בטרור. מופז התראיין לגלי צה"ל, ואמר כי "ברגע שהחמאס יבחר בדרך הטרור אין כאן שאלה של פוליטי ולא פוליטי. יש כאן שאלה של מנהיגות טרור. אם חמאס, כארגון טרור, יציב לנו את האתגר הזה - אף אחד שם לא חסין, לא רק [[איסמאעיל הניה]]. אני חושב שהמדיניות הזאת נכונה, והיא תמשך".

מופז אמר עוד, כי במבחן של עלות מול תועלת מדיניות החיסולים תוכיח את עצמה מול [[הגיהאד האיסלאמי]], כפי שקרה מול חמאס. בתשובה לשאלה האם החיסולים, בסופו של דבר, אינם משתלמים לישראל בגלל תגובת הארגונים לפגיעה באזרחים והגינוי בעולם לפעולות כאלה, אמר מופז כי "אנחנו פועלים בעזה כנגד המחבלים המתאבדים וכנגד הקסאם. איננו מכוונים את הפעולות הכירורגיות האלה כנגד אזרחים פלסטינים. ההתמודדות שלנו מול נגד הקסאם הוא על ידי סיכולים ממוקדים ופעילויות נוספות, ואני חושב שהפעילות הזאת תשפיע לבסוף על הצד השני".

הוא הוסיף, כי "צר לי על אירוע שבו יש נפגעים אזרחים. אנחנו נצטרך לבדוק את זה, אבל כאשר בוחנים את כלל הפעילות של צה"ל וגורמי הביטחון השונים כנגד פעילות הטרור, אני חושב שאין צבא בעולם שיכול לומר שהוא עושה את כל המאמצים כדי שלא לפגוע בחפים מפשע, כמו צה"ל".

הוא שב ואמר כי יש כיום התארגנות לשליחת עשרה מחבלים מתאבדים לבצע פיגועים בישראל. "אני לא יכול להגיד שהחגורות עליהם, אבל ההתארגנות לשלח עשרה מתאבדים יחסית בשלה", אמר. "אנחנו פועלים קודם כל ולפני הכל כדי לעצור את המתאבדים. אני חושב שהפעילויות שנעשו בחודשים האחרונים בלמו שורה של מתאבדים שהיו בדרכם לשטח ישראל, בין אם זה היה הפעילות הרחבה של צה"ל והשב"כ בג'נין ובין אם זו היתה הפעילות לפני שבועיים בשכם, שלדעתי עצרה שני מתאבדים בדרכם לישראל. מעבר לכך, המעצרים ופעילות הסיכולים מסכלת חלק גדול מהכוונות הללו ומגיע כל שבח לצה"ל ולשב"כ על הדרך שבה הם עוצרים את המתאבדים, ונמשיך בכך ככל שנדרש".

ציר הרשע

מופז התייחס לידיעות בטחוניות נוספות שפורסמו היום, לפיהן [[חיזבאללה]] מנסה לחטוף חיילים בהוראת [[איראן]], ואמר כי "אני יכול לומר שבאיזור הצפון, ובמיוחד באיזורים שבהם שולט חיזבאללה בדרום לבנון, יש מאמצים גם לפתוח באירועי אש ולהביא להסלמה, אבל בעיקר לחטוף חיילים. אנחנו מודעים לפעילות הזאת ועירניים לה, ונוקטים בצעדים שיש לנקוט".

"הציר הרדיקלי הזה, שמתחיל ב[[טהרן]], עובר דרך [[סוריה]] ומפקדות הג'יהאד והחיזבאללה ונגמר בחמאס, זהו ציר הרשע. לדעתי יש בו קשר, והקשר הזה לא חדש. ובוודאי לאיראן יש את הזרוע הקדמית שלה בדמות החיזבאללה בדרום לבנון".

על האפשרות לתהליך התנתקות נוסף אמר מופז, כי יש קודם כל לעשות כל מאמץ לאפשרות של דיאלוג עם הפלסטינים, "ואם זה לא יסתייע, כמובן שהאופציה של צעדים אחרים, גם חד צדדיים, היא רעיון שנכון לשקול אותו ואולי גם נכון לבצע אותו. הצעדים החד צדדיים הם לא אובססיה, הם אופציה. אם חמאס יקבל את הצעדים שדורשת ישראל, נכון להתקדם במשא ומתן".

מופז התייחס לתוכניות לקביעת גבולות קבע, ואמר ש"בעיני הדבר המרכזי הוא גושי ההתיישבות, החל ממעלה אדומים דרך גוש עציון דרך אפרת, דרך אריאל, דרך קרני שומרון ואולי מספר מקומות נוספים, כולל בקעת הירדן במובן הרחב שלה. ולגבי שאר הנקודות, אנחנו צריכים לשקול כל דבר לגופו של עניין".

לבחון בסבלנות את התנהלות חמאס

מופז הדגיש, כי יש להמתין ולבחון את הנעשה ברשות הפלסטינית לפני שנוקטים בכל צעד בכל כיוון. לגבי יו"ר הרשות, אמר מופז, כי "אני חושב שהרלוונטיות של אבו מאזן תלויה בעיקר בו, עד כמה הוא ילחץ על חמאס, עד כמה הוא יצליח לשכנע אותם, עד כמה הוא יצליח להוביל את הראשות הפלסטינית, כאשר הממשלה ברשות חמאס, לאותם כיוונים שאנחנו מכוונים אליהם. אני מציע להיות סבלניים ולראות איך תורכב הממשלה של החמאס, ואיזה קווים היא תאמץ בסופו של דבר".

"עדיף לתת להם לעשות את השגיאות שלהם, ולא שאנחנו נואשם חלילה בכך שבאמירות כאלה ואחרות הובלנו למציאות שבה אבו מאזן יתפטר, או נעשו מהלכים אחרים, בשל דה-לגיטימציה מוקדמת מדי של מה שקורה ברשות הפלסטינית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully