וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דרום דקוטה הוציאה את ההפלות מחוץ לחוק

רחביה ברמן

5.3.2006 / 16:00

למרות הפסיקה שמתירה זאת, ומדינות אחרות כבר בדרך. בוש צולל בסקרים, וגם אתם יכולים לשחק אותה צ'ייני. השבוע בארה"ב

דרום דקוטה הפכה למדינה הראשונה זה 14 שנה, הקוראת תגר על הזכות להפלות בארה"ב, שעוגנה בפסיקת "[[רו נגד וייד]]" משנת 1973, ואוששה בפסיקה "קייסי נגד תכנון המשפחה" משנת 1992, אבל מעולם לא חדלה מלהוות נקודת מחלוקת קשה בין שמרנים לפרוגרסיבים בכל רחבי אמריקה. מחוקקי דרום דקוטה העבירו הצעת חוק, האוסרת על ביצוע הפלה בכל מקרה שהוא, למעט סכנה מיידית לחיי האם. החוק קובע עונש מקסימום של חמש שנות מאסר למי שיבצע הפלה.

מדובר בסנונית ראשונה המבשרת את בוא המאבק הגדול. גם מיזורי ומיסיסיפי עומדות להעביר חוקים דומים. פעילי הזכות להפלות לא יוותרו, כמובן, ובסופו של דבר יצטרכו תשעת שופטי בית המשפט העליון להכריע, וזה למעשה מה שרוצים מתנגדי ההפלות.

תזכורת: בחודשים האחרונים מונו שני שופטים עליונים חדשים, ושניהם נוטים במובהק לצד השמרני של המפה. השופט החדש יותר, סמואל אליטו, התבטא בעברו בחריפות נגד הזכות להפלות, שלטענתו אינה קיימת, והשבוע פורסם כי הוא שלח מכתב לפעיל הימין הדתי והשמרן ג'יימס דובסון, יו"ר עמותת "המשפחה במוקד" (Focus on the Family), ובו הודה לו על תמיכתם ותפילותיהם של פעילים דתיים ברחבי ארה"ב, שסייעו במינויו לבית המשפט, והבטיח לו כי "כל עוד אכהן בבית המשפט, אזכור את האמון שניתן בי".

ייקח זמן רב עד שהתיק יגיע לבית המשפט העליון, ואז יתברר אם הנשיא בוש הצליח לשנות די הצורך את אופיו של בית המשפט. עד אז יהיה עוד יותר קשה לנשים במדינה, שגם כך יש בה רק מרפאה אחת המבצעת הפלות, לשים קץ להריון לא רצוי. החוקים של מיזורי ומיסיסיפי מעט פחות נוקשים, וכוללים היתר גם למקרה של אונס וגילוי עריות, אבל גם הם ישימו קץ לרובן המכריע של ההפלות בשטחן. גם במיסיסיפי יש כיום רק מרפאת הפלות אחת.

אונס שני

ובנושא אחר הקשור לזכויות נשים, שופט בשיקאגו איים על קורבן [[אונס]], כי תואשם בביזיון בית המשפט אם לא תסכים לצפות בקלטת, המתעדת את האונס שעברה. פרקליטו של אחד הנאשמים – שעל פי המוצג בקלטת, אנסו את האשה בזמן שהיתה חסרת הכרה, ירקו עליה ורשמו ביטויי גנאי על גופה – טוען שתגובותיה לצפייה בקלטת יעזרו ללקוחו. האשה סירבה לצפות בקלטת בטענה שהדבר יסב לה טראומה קשה. השופט ניסה בתחילה לכפות את הצפייה על הקורבן, אולם בסופו של דבר חזר בו לאחר שהבין את גודל הסערה שעורר.

שחקו אותה צ'ייני

סיפור תאונת הציד של סגן הנשיא, [[דיק צ'ייני]], ממשיך לספק שעשוע למיליונים ברחבי הרשת. וברוח זו, קבלו בבקשה משחק, המזמין אתכם לשחק אותה דיק ולבחון את יכולתכם להוריד 10 שלווים בפרק זמן נתון, בלי להוריד בדרך גם את חברכם הטוב הארי. המשחק לא שוכח להתייחס לסתירות של המעורבים במסע הציד ההוא, בנוגע לשאלה כמה בירות שתה כבוד סגן הנשיא בטרם ריסס את הפרקליט הקשיש בכדוריות עופרת. במשחק תוכלו לבחור אם לא לשתות בכלל, לשתות "בירה אחת או שתיים", או לסדר את הראש טוב-טוב.

מה קורה בגוואנטנמו?

ביום שישי נכנע ממשל בוש באופן חלקי להוראת שופט פדרלי מחוזי, ושיחרר רשימה חלקית של שמותיהם ולאומיותם של מאות העצורים במחנה גוואנטנמו. מבחינה של כלי תקשורת שונים עולה תמונה מורכבת. חלק מהעצורים הם אכן ג'יהאדניקים הנחושים בדעתם להרוג אמריקאים ושאר כופרים, אבל רובם המכריע הם סתם כפריים עניים שהיו במקום הלא נכון (אפגניסטן) בזמן הלא נכון (הזמן שבו ממשלת ארה"ב שילמה למיליציות מקומיות בדולרים על כל "חבר באל-קאעדה" שהוסגר לידיה, בלי לשאול הרבה שאלות).

רק 10 מבין עצורי גואנטנמו הואשמו עד כה בפשע כלשהו, אבל מובילי הקו הניצי בממשל, כמו סגן הנשיא צ'ייני, טוענים שכל העצורים כאחד הם אנשי אל-קאעדה, ושאם ישוחררו הם "יחזרו להרכיב פצצות ולתקוף אותנו".

מה משותף לבוש ואולמרט?

נמשכת הצלילה של הנשיא בוש בסקרים. סקר של רשת CBS מצא כי רק 34% מהאמריקאים מרוצים מתפקודו של הנשיא בוש – מספר שלא נרשם מאז הימים האחרונים של ממשל ניקסון (ערב התפטרותו נרשמו לניקסון 24% תמיכה). הבלוגים הימניים הזדעקו מיד נגד מה שכינו "מתודולוגיה פגומה" של הסקר, אולם תוך מספר ימים התברר שהמספר שם אמנם נמוך, אבל רק במעט מזה של שאר מכוני הסקרים, שהעלו שיעור תמיכה בנשיא של בין 36%-39%.

סיוע בלתי צפוי

ככל שיחמיר מצבו של הנשיא, הוא תמיד יוכל לסמוך על הדמוקרטים שיסייעו לו להיראות פחות רע. בסוף השבוע נדון חבר בית הנבחרים המושחת, רנדי "דיוק" קאנינגהאם, למאסר של שמונה שנים וארבעה חודשים לאחר שהורשע על פי הודאתו בקבלת שוחד בסך 2.4 מיליון דולר. אחת המתמודדות על המושב שלו שהתפנה, דמוקרטית בשם פרנסין באזבי, דרשה בקולי קולות הצבעה מיידית על עסקת הנמלים, שתביא את ניהולם של ששה נמלים בארה"ב תחת שליטתם של חברה שבבעלות ממשלת דובאי.

העסקה הזו פגעה קשות בשיעור התמיכה בבוש, ובתדמיתו כ"מר ביטחון", אולם הפגם העיקרי בעסקה לא היה עצם העסקה (שכן החברה מדובאי לא תעסוק בענייני ביטחון בנמלים), אלא הוויתור על בדיקה בת 45 יום, כפי שדורש החוק. בעקבות הסערה שהתעוררה, וסירובם של חברי קונגרס רפובליקאים לאכול את הצפרדע הזו, החליטה חברת דובאי פורטס וורלד לבצע מזעור נזקים ולבקש בעצמה בדיקה כזו, כדי שלאף אחד לא יהיו טענות. אז עכשיו קופצת גברת באזבי המבריקה וטוענת בעצם שאפשר להחליט גם בלי בדיקה – שזה מה שאמר הבית הלבן מלכתחילה.

ולסיום, 2 קטנות:

* גבר דהר במכוניתו לתוך קבוצה של תשעה סטודנטים שעמדו מחוץ לקפטריה של הקמפוס באוניברסיטת צפון-קרוליינה. למרבה המזל, איש לא נפגע בתקרית. כשנעצר הנהג, התברר שהוא איראני בשם מוחמד ריזה טאהרי-אזאר, וכי הוא רצה "לנקום על מותם של מוסלמים ברחבי העולם". האיש הואשם בתשעה סעיפים של ניסיון לרצח ותשעה סעיפים של תקיפה בנשק קטלני, ונקבעה לו ערבות של 5.5 מיליון דולר.

* הפנטגון הורה לצבא ארה"ב לפתוח בחקירה, שתברר את נסיבות מותו של כוכב הפוטבול פאט טילמן. טילמן עורר התפעלות כללית כשוויתר אחרי פיגועי ה-11 בספטמבר על חוזה של שלושה מיליון דולר בליגת ה-NFL כדי להתגייס ליחידת הסיירים הצבאית היוקרתית. כשהוא נהרג באפגניסטן, ניסה הצבא לטעון בתחילה שטילמן נפל כגיבור בקרב. לאחר מכן נאלצו בצבא להודות שטילמן נפל דווקא מ"אש כוחותינו". כעת הורה הפנטגון לבדוק אם מותו של הסייפטי המחונן של האריזונה קרדינלס לא היה סתם טעות טראגית, אלא רצח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully