וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבלוג של נימרוד לב

נימרוד לב

5.3.2006 / 12:20

לאחרונה מנחיתים עלינו מורשות אופנתיות, מנותקות מזהותנו כעם. נימרוד קורא לחזור למורשת הישראלית-יהודית האמיתית, ולבחור במנהיג האחד שיאפשר זאת. הבלוג, כל ראשון ורביעי

בעקבות האירוע בנצרת כבר שמעתי כמה מחרחרי ריב שדורשים לבדוק האם לא מדובר ב"מחתרת קיצונית". כרגיל במקומותינו מנסים בכל אירוע בכדי להכתים את ציבור הימין, אפילו כשהעובדות הן הפוכות, אפילו כשמדובר באדם שישב תקופה ברמאללה תחת חסותם ובמימונם של ערפאת ורג'וב. אם כך, ראוי שהפעם נבדוק האם לא קמה לה מחתרת של שמאל קיצוני.

"קדימה" מודיעים לנו ש"מורשת רבין" זה פאסה. מעכשיו מחדירים בשיווק אגרסיבי מותג חדש לשוק: "מורשת שרון". מהר ובקלות מדאיגה אנחנו נדרשים להחליף "מורשות" על פי צו האופנה. לי זה מרגיש שמנסים לגנוב ממני את הזהות האמיתית שלי כיהודי ישראלי, את מורשת ישראל, ולהחליף אותן בפולחני אישיות. למען האמת, ועם כל הכבוד לאישים האמורים, אני לא קונה אף אחת מן ה"מורשות" האלו. מורשות המבוססות על פולחן אישים הן בדיוק היסודות שעליהם מתבסס הפאשיזם. אלו מורשות אינסטנט. אנחנו נדרשים להחליף מורשת באותה המהירות שבה אנחנו מחליפים רינגטון, רצים ממותג זה לאחר.

רק שמורשת היא לא אופנה. היא לא מותג. אנחנו לא בוחרים מורשת כמו שבוחרים זוג נעליים או מחליפים בגד ים כל עונה. אז מה, עכשיו לכבוד הבחירות מוציאים את מורשת רבין מהאופנה ובמקומה מכניסים לנו את מורשת שרון? אולי מרוב החיפוש הלכנו קצת לאיבוד, רבותיי?

אותנטיות היא הדבר שכולנו מתגעגעים אליו יותר מכל. כמה היינו שמחים שאיכות זו תשוב למציאות החיים שלנו. אני אישית לעולם לא הולך אחרי משהו לא אותנטי. וכי מי רוצה להיסחף אחר זיוף? המקור תמיד שווה לאין ערוך יותר מכל חיקוי ותעתוע.

ואני שואל למה לנו המורשות האלה, כשאנחנו חלק ממורשת מפוארת של עם עתיק יומין. עם שבאמתחתו אינספור סיפורי חמלה, גבורה והישרדות. ועל אף שיש כאלה שמנסים לנכס אותה לעצמם, מורשת ישראל היא לא של הדתיים, לא של החילונים, וגם לא של אף אחד אחר. היא שייכת לנו, לכולנו, לחברה הישראלית-יהודית על כל גווניה. בישראל נוצרה בשנים האחרונות אוירה ציבורית-תקשורתית שמכתיבה שנאה עצמית: שלאהוב את מי שאנחנו זה פסול, שאהבת הארץ והעם היא פאשיזם. אבל האנגלים אוהבים את עצמם ואת מולדתם ואינם מרגישים פאשיסטים בשל כך. גם לנו מותר להתחבר למהות האמיתית שלנו ולאהוב אותה. תשאלו את האנגלים, תשאלו את האמריקאים, תשאלו את הגורו שלכם.

החיים כאן הפכו מלחיצים עד כדי כך שלפי סקר שפורסם, רוב מכריע בציבור הישראלי נזקק לכדורים. אתם לוקחים כדורי שינה, משלשלים, כדורים נגד דיכאון, כדורים לשמחה, וונטולין לנשימה. קשה לנו בגלל שאין לנו זהות. בגלל שמזמן לא הורשינו לחוש, כעם וכחברה, שמותר לנו להיות גאים במהות שלנו, שמותר לנו להרגיש גאווה לאומית בלי רגשי אשם. האמת היא שלא טוב לנו. כי בינתיים, בין שלל המורשות שמנחיתים עלינו ושבאות להיות תחליף למורשת האמיתית שלנו, אנחנו חיים בסיטואציה יומיומית שכוללת רציחות, מקרי אונס, התעללויות בילדים; בכל יום קורות זוועות. כולנו כבר מודעים לחור השחור שנפער בחברה הישראלית. הגיע הזמן להסתכל אל תוך החור הזה ולהתמודד עם מה שנמצא שם. כי מהחור הזה דולפת לנו אנרגיה, ובדיוק משם אנחנו נחלשים.

אז איזו מורשת חדשה בדיוק מנסים לשמר עכשיו? את זה שלא טוב לנו? אני הייתי חושב פעמיים לפני שהייתי מניח למישהו לגזול ממני את המורשת שלי ולהחליף אותה במותג אופנתי שנרקם בידי יועצים ומומחי שיווק, בחדרי חדרים, מבלי לשתף את העם ולשמוע את דעתו.

הגיע הזמן שנתחיל ליצור כאן מורשת ישראל חיה, דינמית ומתפתחת. כזו שמבוססת על שורשים חזקים, ושבכל יום מגדלת עלים ירוקים ורעננים. הגיע הזמן שניצור אותה באופן אותנטי מתוך תרבותנו וחיינו, ולא מתוך איזו דוקטרינה שמונחתת עלינו מלמעלה. כי בינתיים, בזמן שמאכילים אותנו בשטויות, אנחנו מגדלים כאן דור שאין לו שורשים. אנחנו מלמדים אותם תנ"ך וספרות באופן תיאורטי-אינטלקטואלי אבל לא מאפשרים להם לגבש קשר רגשי אינטראקטיבי עם מורשת חיה, כזה שמצמיח ומאפשר את הדינמיקה הטבעית בהתפתחותנו כעם.

אני מעולם לא ראיתי עץ פורח שאין לו שורשים. בבנימין נתניהו אני מוצא את המנהיג הישראלי האותנטי שמייצג את מורשת עם ישראל כולה, לכל גווניה. מעבר להיותו ראש הממשלה היחיד שנולד בישראל לאחר קום המדינה, נתניהו הוא מנהיג המונע מאידיאולוגיה, בהיותו חלק משורשיו הרוחניים של עם ישראל, ובהיותו איש העולם הגדול שמכיר בחשיבותם של ההתפתחות, הקידמה, וההיי-טק. המומחיות והמקצועיות שלו בביטחון ובכלכלה, שני תנאים הכרחיים לעצם קיומו של עם, הן מעבר לכל ספק: 62% מהציבור רואים בנתניהו מנהיג בעל נסיון, לעומת אולמרט שמקבל 23% בלבד. נתניהו הוא גם היחיד שמבין את משמעותה העמוקה של הדמוקרטיה ומתחייב לקיים אותה, כפי שהוכיח ברפורמה שביצע במרכז הליכוד. האיש לא יכפה עלינו את מורשתו, אלא יאפשר לנו איכות חיים שמתוכה תצמח באופן טבעי המורשת שלנו כעם. כל כך היינו עסוקים בשנים האחרונות בבנייתו של עם אחר, שמוטטנו את עצמנו כעם. נתניהו הוא היחיד שיכול לעזור לנו לחזור להיות עם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully