וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אושרה סופית הקמת ועדה לחקירת פינוי עמונה

22.2.2006 / 17:10

הכנסת אישרה הקמת הוועדה ברוב של 34 ח"כים תומכים מול 21 שהתנגדו. ועדת החוץ והביטחון תופקד על ועדת החקירה

מליאת [[הכנסת]] אישרה סופית בדיון פגרה מיוחד את הקמת ועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת אירועי פינוי [[עמונה]]. ההצעה עברה ברוב של 34 ח"כים שצודדו בהקמת הוועדה אל מול 21 ח"כים שהתנגדו. נציגי ה[[ליכוד]] וסיעות הימין הצביעו בעד ההצעה ואילו נציגי [[קדימה]] ומפלגות השמאל הצביעו נגדה. ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בראשות ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד) תשמש כוועדת החקירה.

בקול ישראל דווח, כי הוועדה תעסוק בחקר קבלת ההחלטות על ידי הדרג המדיני והפיקודי טרם הפינוי ותבדוק האם מוצתה ההידברות להשגת פינוי בהסכמה למניעת שפיכות דמים, או הפחתת מימדי האלימות. עוד תבדוק הוועדה, האם נבחנו אלטרנטיבות אחרות לפינוי? האם היה שימוש יתר בכוח באלימות, לרבות כלפי נשים וקטינים? והאם היה שימוש לא מוצדק בכוח כלפי חברי כנסת?

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר בדיון, כי ההוראות שקיבלו הכוחות המפנים במקום היו זהות להוראות שקיבלו הכוחות בפינוי גוש קטיף. לדבריו, צר לו שכנסת ישראל עסוקה בנושא זה.

בדיון בוועדת חוץ וביטחון לפני ההצבעה הדגיש אולמרט כי אם הכנסת תחליט להקים ועדת חקירה כזו, הממשלה תבטל אותה מיד לאחר הבחירות.

במהלך ישיבת ועדת חוץ וביטחון אמר אולמרט, כי הממשלה מחויבת לפנות מאחזים לא חוקיים, וכי התחייבות זו תקוים "ללא כל מעצורים". הוא ציין כי הוא מצטער על תוצאות הפינוי, ובראש וראשונה על הפגיעה בכוחות הביטחון. "המחשבה שמישהו יכול לקרוא לכוחות הביטחון נאצים מזעזעת אותי כל פעם מחדש", אמר. "העובדה שאנשים מכינים מאות בלוקים כדי לזרוק על כוחות הביטחון מצמררת אותי. את הבלוקים הם הכינו לפני שראו שוטר אחד. יש פה ניסיון לעשות רווח פוליטי על גבה של הממשלה".

ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי) שאל את אולמרט במהלך הישיבה מדוע הממשלה איננה מזדרזת להרוס בתים לא חוקיים במגזר הערבי כפי שהרסו את תשעת בתי הקבע בעמונה. כמה מחברי הוועדה סיפרו כי אולמרט איבד את שלוותו, והטיח בחברי הוועדה "אתם קשקשנים". איתם השיב לו, כי הוא מגיב לביקורת בלחץ, ומתנהג כאדם חסר ניסיון.

ח"כ גלאון: חקירה לצרכי בחירות

השר רוני בר-און (קדימה) הגדיר את היוזמה לכינון ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת אירועי עמונה "פארסה ומחטף פוליטי".

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, אמר בתגובה להקמת הוועדה כי "קואליצית שמאלמרט בהשתתפות קדימה, העבודה והסיעות הערביות הובסה על ידי הקואליציה הלאומית בראשות הליכוד. זהו הישג חשוב לכנסת שהעמידה על תילו את העיקרון של הפיקוח הפרלמנטרי על הממשלה, לאחר שזאת סירבה להקים ועדת חקירה ממלכתית לפרשת עמונה".

יו"ר סיעת מרצ, זהבה גלאון, אמרה בדיון: "אתנגד להקמת ועדת חקירה. מדובר בחקירה לצרכי בחירות, ואם יש לחקור משהו הרי שזה התפרעות המתנחלים".

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר (עבודה), פנה לח"כ יובל שטייניץ בבקשה להופיע בפני ועדת החקירה הפרלמנטרית לאירועי עמונה, אשר הוא עומד בראשה, ולהציג בפניה את התשתית המשפטית ועדויות המתנחלים שקדמו לפינוי המאחז.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully