וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בכירים בקלאבמרקט קיבלו הלוואות ולא החזירו

ענת רואה

20.2.2006 / 13:54

מדו"ח שהגישו חוקרי רשת קלאברמקט עולים ממצאים שונים, ובין היתר על הלוואות בעלים שנפרעו למרות מצוקה כספיתחצי שנה אחרי קריסת רשת קלאבמרקט שנקלעה לחובות של למעלה ממיליארד שקל, הגישו החוקרים שמינה ביהמ"ש, עו"ד אבנר כהן וגיורא הרטוג, דו"ח ביניים על ממצאי החקירה עד כה, ממנו עולה כי הרשת סבלה ממספר כשלים ניהוליים.

בהודעה שצורפה לדו"ח, שהוכרז כחסוי, נאמר כי עד כה לא נמצאו ממצאים של ממש המלמדים על מעשים שיש בהם חשש לפלילים. עם זאת, החוקרים מבקשים לציין מספר נתונים אשר לדבריהם מן הראוי שיונחו בפני נושי החברה, ככל שתיערך אסיפת נושים לאישור הסדר ההפטר, לפיו בעליה הקודמים של הרשת ישלמו לנושים סכום חד פעמי של 15 מיליון שקל, ובתמורה לכך יובטחו מתביעות עתידיות נגדם.

לפי הנאמר בדו"ח, בשלהי שנת 2004 נכנסה החברה לגירעון תזרימי חמור, עד למצב בו אנשי הכספים של החברה התריעו כי אין מקורות מימון לביצוע תשלומים שוטפים. כתוצאה מכך נדחו תשלומים לספקים בסך 47 מיליון שקל ב-2004 ודחייה נוספת בתחילת 2005 בסך 10 מיליון שקל.

לפי הנאמר, החברה לא הוציאה דו"חות כספיים מבוקרים ל-2004 עד למועד הקריסה; בטיוטת חוות דעת המבקרים, שאמורה היתה להיות מצורפת לדו"חות, כללו רואי החשבון פיסקה בנוסח הערת "עסק חי" המסכנת את הרשת, אולם דרישת רואי החשבון לרישום הערה זו לא הועברה לבנקים ביחד עם טיוטת הדו"חות הכספיים ואינפורמציה באשר לקיומה לא נמסרה להם.

במהלך 2003 ו-2004 נפרעו הלוואות בעלים בסך 60 מיליון שקל, מתוך הלוואת בעלים בסכום כולל של 109 מיליון שקל. לפי הנאמר, ב-31 בדצמבר 2004, בשעה שהחברה פנתה לספקים לדחיית תשלום אשראי בשל העדר מזומנים בקופת החברה וכאשר תחזית תזרים המזומנים לינואר-פברואר 2005 מבשרת על גירעון חמור, נפרעה הלוואת בעלים נוספת בסך 12 מיליון שקל.

לדברי החוקרים, הלוואות הבעלים נפרעו למרות שהחברה לא עמדה באמות המידה הפיננסיות הכוללות מדדי רווחיות, נזילות והון כפי שהוסכם בין קבוצת הבעלים לבין הבנקים ואשר רק בהתקיימן היו רשאים הבעלים לפרוע את ההלוואות. ההלוואות נפרעו בסופו של דבר מאחר שהבנקים הסכימו לכך בתמורה לקבלת שעבוד צף על כל נכסי החברה ושעבוד כרטיסי אשראי כחיזוק בטחונות הבנקים.

עוד מצאו החוקרים כי במהלך 2002-2004 שולמו לבעלים דמי ניהול בסכום של כ-11 מיליון שקל. הרשת אף נתנה הלוואות לעובדיה הבכירים: יעקב גינצבורג, שהיה מנכ"ל הרשת, קיבל במארס 2002 הלוואה בסכום של 1.25 מיליון שקל; באפריל 2004 קיבל הלוואה נוספת בסך 400 אלף שקל. לפי הנאמר, במועד מתן ההלוואה השנייה הוסכם כי שתי ההלוואות יחלו להיפרע החל בינואר 2006; הלוואות אלו טרם נפרעו.

הלוואה נוספת בסך 200 אלף שקל ניתנה לסמנכ"ל הכספים של הרשת, עופר מקוב, ביולי 2005, בסמוך למועד הקפאת ההליכים. ההלוואה אושרה זמן קצר קודם לכן עם קביעה כי תחילת פירעון הקרן יהיה ב-2009. גם הלוואה זו טרם נפרעה.

לדברי החוקרים החקירה טרם הושלמה ונושאי המשרה, הדירקטורים ובעלי השליטה לשעבר בקלאבמרקט טרם נחקרו. לכן לדבריהם, בשלב זה טרם הבשילה החקירה ואין מקום לדבר על ממצאים סופיים אלא על ממצאי ביניים בלבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully