וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עלות הפיצויים לח"כים הפורשים - 45 מיליון ש'

צבי זרחיה

19.2.2006 / 8:58

6 ח"כים ותיקים יהנו מפנסיה והטבות בכ-32 מיליון שקל. הח"כים יהנו גם מתשלום הוצאות טלפון, עיתון יומי ונסיעה ברכבת לכל החיים

העלות המצטברת לקופת המדינה בגין פרישתם, גימלתם ותנאיהם הנלווים של 35-30 חברי כנסת הצפויים לפרוש מהכנסת לאחר הבחירות תסתכם ב-51.6-41.6 מיליון שקל ואולי אף יותר. כך עולה מחישוב שערך TheMarker. העלות הסופית תתברר עם היוודע תוצאות הבחירות.

החישוב הכולל מתייחס לתשלום פנסיה עד גיל 80 ל-10-7 חברי כנסת ותיקים בעלי פנסיה תקציבית; תשלום פיצויים ודמי הסתגלות בסך של 320 אלף שקל לכל אחד מחברי הכנסת החדשים שנבחרו לכנסת לאחר 99' (למעט אלה שמכהנים פחות מחצי שנה) וכמה מחברי הכנסת הוותיקים בעלי פנסיה תקציבית; תשלום הוצאות טלפון ועיתון לכל החיים לכל חברי הכנסת הפורשים (למעט אלה שמכהנים פחות מחצי שנה), וכן החזר הוצאות נוספות כמו שירותי מזכירות לכל החיים ל[[דוד לוי]].

לכ-25 מחברי הכנסת הפורשים שנכנסו לתפקידם לאחר 99' יש פנסיה צוברת, והם ייהנו מזכויות פנסיה רק בהגיעם לגיל הפרישה. אלו מהם שהשלימו קדנציה מלאה זכאים לפיצויים והסתגלות בסך של 320 אלף שקל. עלות הפיצויים, ההסתגלות, הטלפון והעיתון לחברי הכנסת האלו, מוערכת ב-12-10 מיליון שקל.

עם חברי הכנסת החדשים שנכנסו לתפקיד לאחר 99' נמנים [[ענבל גבריאלי]], [[גילה גמליאל]], יחיאל חזן, מיכאל גורלובסקי, יאיר פרץ ואיוב קרא.

עלות הפרישה, הפנסיה, העיתון והטלפון של ששת חברי הכנסת הוותיקים שהודיעו על פרישתם או ממוקמים במקום לא ריאלי ברשימותיהם מוערכת ב-27 מיליון שקל; עלות הפרישה, הפנסיה, העיתון והטלפון של ח"כ אילנה כהן (63) שהודיעה על פרישתה מוערכת ב-4.63 מיליון שקל נוספים. כהן היא אמנם חברת כנסת חדשה, אך הפנסיה התקציבית שלה תביא בחשבון את הוותק הרב שלה כאחות. כמו כן היא תקבל מענק חד-פעמי של 32 אלף שקל בגין כל שנת עבודה בשירות הציבורי מעל 30 שנה (מענק שנים עודפות).

ששת חברי הכנסת הוותיקים שיפרשו הם מודי זנדברג (הבית הלאומי) הממוקם במקום ה-118 ברשימת הליכוד; אלי בן מנחם (עבודה) שאיבד את השריון לנציג השכונות ברשימת מפלגתו; נסים דהן (ש"ס); רומן ברונפמן (מרצ); דוד לוי (ליכוד), ויוסי שריד (מרצ).

חמישה מחברי הכנסת האלו, וח"כ כהן, ייהנו מפנסיה תקציבית חודשית לכל ימי חייהם החל מאפריל 2006 (לאחר הבחירות). זנדברג, 44, ייהנה מהפנסיה בהגיעו לגיל 45.

בנוסף ייהנו חברי הכנסת האלו מהחזר טלפון לכל החיים עד לתקרה של 8,400 שקל בשנה, עיתון יומי חינם ונסיעה ברכבת לכל החיים.

זנדברג, בן מנחם, דהן וברונפמן, הזכאים לפנסיה תקציבית הנמוכה מ-70% משכרם, ייהנו גם מדמי הסתגלות חד-פעמיים בסך של 128 אלף שקל. כהן, לוי ושריד לא זכאים לדמי הסתגלות מאחר שגמלתם מסתכמת ב-70% ויותר משכרם הקובע לפנסיה.

דוד לוי יקבל 25 אלף שקל בשנה לכתוב את זכרונותיו

דוד לוי, הפורש מהכנסת בגלל מיקומו הלא ריאלי, יקבל גם 25 אלף שקל בשנה כשר לשעבר לצורך כתיבת זכרונות. לפי הכללים, שר לשעבר הזכאי לקצבה של 70% זכאי גם לשירותי מזכירות על חשבון המדינה לכתיבת זכרונות וניהול התכתבות אישית בעלת אופי אישי וציבורי.

אגב, לפי הסקרים האחרונים, שניים-שלושה חברי כנסת ותיקים עשויים שלא להיבחר לכנסת ה-17. לפיכך, עלות הפרישה, הפנסיה, הטלפון והעיתון עשויה לגדול בכ-8 מיליון שקל.

הנתונים האמורים לא מתייחסים לחברי הכנסת שהתפטרו באחרונה מהכנסת וזכאים לפנסיה - שמעון פרס, דליה איציק, חיים רמון, צחי הנגבי ומיכאל נודלמן - מאחר שהם צפויים לחזור לכנסת ברשימת קדימה. פרס, רמון ואיציק זכאים לפנסיה כעת, ואולם זכאותם תיפסק עם חזרתם לכנסת.

עם זאת פרס יקבל, לאחר חזרתו לכנסת, פנסיה של 31.5 אלף שקל בחודש בגין כהונתו כראש ממשלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully