וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"הבורסה תגיע ל-1,000 נקודות עד סוף השנה"

חגי עמית

17.2.2006 / 11:26

מנכ"ל סולומון מתכונן לכניסה של קרן מרקסטון לעניינים ולקליטת נכסים ב-50 מיליארד שקל בקופות גמל ובקרנות פ.ק.ן

גם אם בסולומון שוקי הון עדיין לא רוצים לדבר על התנאים שבהם תיסגר בסופו של דבר עסקת פ.ק.ן, וגם אם בשאלה לגבי מי שיספוג את ההפסד בעקבות הפדיונות מהקרנות עדיין לא נאמרה המלה האחרונה - בסולומון מתכוננים ליום שאחרי. יעידו על כך השיפוצים הנעשים בקומה שבה יושבת החברה במגדל סונול החדש והמפואר בתל אביב והתוכניות להרחבת כוח האדם של החברה, שמונה כיום 54 עובדים, לכ-130 איש, להחלפת שם החברה ומיתוגו.

עזרא עטר, מנכ"ל החברה הוותיק - מאז 1994 - צפה בחברה הקטנה שלו נרכשת על ידי עמית ברגר ומתגלגלת הלאה לידי מרקסטון. עכשיו היא נמצאת בדרכה ליהפך לחלק מענק החולש על קרנות נאמנות וקופות גמל בהיקף של 52 מיליארד שקל, ועטר כבר עובד על המהפך בבית ההשקעות שהוא מנהל. לעטר אין עדיין תפקיד מוגדר בחברה החדשה - אך זה לא מונע ממנו להכין את הקרקע לקליטת נכסים בהיקף ענק ועוד שניים-שלושה מנהלים מעליו.

עטר צופה מלחמת עולם שתתפתח בענף האשראי בין הבנקים לבין חברות הביטוח. לדבריו, לאחר שחברות הביטוח ישתלטו על קופות הגמל וקרנות הנאמנות הן יפנו ללקוחות הקופות וייכנסו חזק יותר לתחום האשראי, מה שיהווה תחרות בבנקים, וכך יווצר מצב של עודף מקורות אשראי. הבנקים מצדם יתחרו בחברות הביטוח בתחום העיסוק המקורי שלהם - הביטוח.

עטר רואה את היתרון של סולומון בשדה הקרב העתידי הזה בכך ש"אנחנו לא מתחרים ולא מאיימים על הבנקים". "מלת המפתח במדיניות של סולומון הולכת להיות 'ריטייל' - אנחנו לא רוצים להתעסק בחיתום ואפילו לא יותר מדי עם מוסדיים", הוא אומר, "המטרה שלנו היא למכור לאנשים פרטיים". את הכניסה של גוף כמו סולומון לענף הקרנות רואה עטר כהגשמת מטרתה של רפורמת בכר - כניסת גורמים פרטיים לענף.

סמנכ"ל החברה, רז רון, מזכיר כי "כולם מתעניינים כל הזמן רק בפ.ק.ן, ושוכחים שבתשואת קופות הגמל אנחנו ראשונים בשוק בארבע השנים האחרונות.

לדברי עטר, גם סולומון, כמו מנהלי השקעות אחרים בשוק הישראלי, מתכנן להרחיב את היציאה לחו"ל. "אם כרגע 10% מההשקעות שלנו הן בחו"ל, עד סוף 2007 אני צופה ש-30% מההשקעות שלנו יהיו בחו"ל".

כאשר הוא נשאל בנוגע לתחזית שלו לשוק, עטר נותר אופטימי. כמו בראיון הקודם עמו, שנערך לפני כמה חודשים. "הבורסה בתל אביב תגיע ל-1,000 נקודות", הוא אומר. "אנחנו אמנם נמצאים עכשיו בחודשיים-שלושה קשים שבהם המדדים יכולים להגיע גם ל-760, אבל זה נובע מכך שלפני הבחירות כולם עושים ספינים במטרה להוריד את מצב הרוח הלאומי - תעמולת בחירות שמתאפיינת בהפחדה שמורידה את השוק. אני מאמין שהמשק נמצא בכיוון כללי מתמשך כלפי מעלה בגלל מגמות חזקות כמו ההשקעה בתשתיות וההתאוששות בענף הבניין שמושכות אותו. אני אפילו מעריך שבשנה הקרובה הדירוג הבינלאומי של ישראל יעלה".

הוא כמובן לא שוכח לסייג את דבריו בתעודת הביטוח הקדושה של נותני התחזיות במשק הישראלי - "הדבר היחיד שיכול לשנות את זה הוא אירוע ביטחוני חריג שיגרום לתגובה צבאית נרחבת".

לדברי עטר, גם עליית שערי הריבית במשק מ-5% ל-5.5% לא תפגע בצמיחה. "עלייה לריבית של 8%-7% יכולה לפגוע בהשקעות, אבל עד אז אין סיבה שאנשים לא יחפשו תשואות גבוהות יותר בשוק ההון. גם ההשפעה החיובית של מינוי סטנלי פישר לנגיד עדיין לא באה לידי ביטוי, ועוד נרגיש אותה". סמנכ"ל החברה, רז רון, אף מוסיף: "העלאת ריבית אפילו מסמלת מצב חיובי בשוק - הנגיד מרשה לעצמו להעלות ריבית בשביל לרסן את הצמיחה. זה מראה שהמצב במשק הוא נורמלי, זה לא משק במצוקה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully