וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשל בדרום עיראק מחרים את הכוחות הבריטיים

14.2.2006 / 19:09

תקריות מקומיות, פרשת הקריקטורות וכעת פרשת ההתעללות שצולמה בווידאו גרמו לנתק בין האוכלוסייה המקומית לכוחות הוד מלכותה

בכירים ברשויות המקומיות בדרום עיראק הצביעו היום להטיל חרם על הכוחות הבריטיים המוצבים באזור, בתגובה לפרסום הקלטת בה נראים חיילים בריטים מכים נערים עיראקים ב-2004.

מאות מפגינים, שמחו על הטיפול לו זכו הנערים העצורים, צעדו למפקדת הכוחות הבריטיים בעיר בצרה וקראו להם לצאת מעיראק.

כמה מחברי המועצה המחוזית של בצרה אמרו כי כל משרדי הממשל המקומי והמשטרה העיראקית קיבלו הנחיה שלא לשתף פעולה עם הכוחות הבריטיים.

היחסים בין המועצה לכוחות התערערו בסוף החודש שעבר, לאחר שכוחות בריטיים ודניים פשטו על בתיהם של שוטרים עיראקים במבצע שנועד לעקור גורמים מושחתים.

הקשרים גם נפגעו בשל פרשת הקריקטורות הדניות, בהן מוצג הנביא מוחמד ולאחרונה, כאמור, בשל הקלטת.

"כבר החרמנו את הכוחות הבריטיים, אבל אתמול ערכנו פגישה בה הסכמנו להמשיך בחרם", אמר אחד מחברי המועצה, שדיבר בעילום שם.

המפגינים שרפו חיקוי גס של הדגל הבריטי, בזמן שהשייח' אבו סלאם אל-סעידי, חבר אחר במועצה, מתח ביקורת על הכוחות הבריטיים בעיראק.

"עבירות הכוחות הבריטיים הגיעו לרמה שלא נוכל לסבול עוד. הם חודרים לבתים, עוצרים את תושבי בצרה המכובדים וכעת מוצגים הפשעים האחרונים על מרקע הטלוויזיה", אמר. "העם מגנה זאת ודורש עונשים חמורים למבצעי המעשים הללו".

הכוחות הבריטיים בדרום עיראק הגיבו בהצהרה כתובה, בה אמרו כי הם מצרים על החרם. "אנו מקווים כי היחסים הטובים עם המועצה המחוזית של בצרה יושבו על כנם בהקדם האפשרי, לטובת תושבי מחוז בצרה", נאמר בהצהרה.

דובר של משרד ההגנה הבריטי אמר, כי לא ברור מה תהיה השפעתו המעשית של החרם. בריטניה חוקרת את המעשים המתועדים בקלטת הווידאו, וחייל אחד כבר נעצר בפרשה.

הכוחות הבריטיים ניסו לטפח יחסים טובים עם התושבים המקומיים, והקפידו לבצע פטרולים רגליים כדי ליצור מגע עם האוכלוסייה, זאת בניגוד להתנהגות הקשוחה והמרוחקת יותר של הכוחות האמריקאיים. הגישה הזו עבדה במשך זמן-מה, אולם בחודשים האחרונים הורעו היחסים, ומיליציות שיעיות מקשות על אכיפת החוק והסדר באזור.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully