וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנהיג המורדים בנפאל: המלך יוגלה או יומת

רויטרס

13.2.2006 / 11:59

בראיון טלוויזיוני ראשון אומר המנהיג המאואיסטי פרצ'אנדה, כי אין למלך עתיד במדינה, וכי תוך 5 שנים היא תהיה רפובליקה

מלך [[נפאל]], גיאננדרה, יוגלה או יוצא להורג בסופו של דבר מפני שהוא סגר את הדלת בפני כל פשרה פוליטית מאז תפס את השלטון במדינה לפני שנה. כך אמר המנהיג המתבודד של המורדים המאואיסטים במדינה.

"המלך נקט צעדים שאינם מותירים כל מקום לפשרה", אמר פרצ'אנדה בראיון לרשת ה-BBC שישודר היום. "נכון יהיה לומר שהנתיב בו בחר המלך הוא הדרך לגיהינום".

המאואיסטים נלחמים מאז 1996 להפיל את המלוכה ההינדית היחידה בעולם, ולייסד משטר קומוניסטי חד-מפלגתי. עד כה נהרגו במלחמת האזרחים הזו 13,000 בני אדם ותעשיית התיירות, בה תלויה כלכלת המדינה, התרסקה.

פרצ'אנדה, החי במחתרת זה יותר מעשרים שנה, כרת אשתקד ברית רופפת עם המפלגות הפוליטיות העיקריות במדינה במטרה להפיל את המלך ולהחזיר את הדמוקרטיה. "אני מאמין שנפאל שתהיה רפובליקה תוך פחות מחמש שנים", אמר פרצ'אנדה בראיון, שלדברי ה-BBC היה הראשון שנתן אי-פעם בטלוויזיה.

"המלך, אני חושב, יוצא להורג על ידי בית משפט של העם, או שאולי יוגלה. עבור המלך, לנפאל של היום אין עתיד. אנחנו לא רואים עתיד עבורו וגם העם הנפאלי אינו רואה. המלך גמור, או שלחילופין הוא עשוי לעזוב". עם זאת, פרצ'אנדה אמר שנפאל עשויה גם להישאר מלוכה, אם כך יבחר העם.

לא ברור היכן רואיין פרצ'אנדה, שלבש מקטורן מערבי מעל חולצה בעלת צווארון פתוח, פניו עטורות זקן ששיבה זרקה בו. הוא ישב על רקע שחור ודיבר נפאלית שתורגמה על ידי אחד מעוזריו לאנגלית. ב-BBC דווח כי פניו של פרצ'אנדה, כינוי מחתרתי שפירושו "התקיף", היו ידועות עד כה רק מתצלום בודד שצולם בהרי נפאל ב-2001.

"המציאות היא להתקדם פוליטית וצבאית כאחת"

הכתב שביצע את הראיון מדווח, כי "הגבר בן ה-52 שפגשתי היה מתון בדיבורו, ביישן, שהתבדח וצחק בעצבנות – יותר משועשע ממפחיד, וללא הכריזמה הבולטת של כמה מנהיגים מהפכניים אחרים".

כשנשאל אם המאואיסטים מסוגלים להשתלט בכוח על בירת נפאל, קטמנדו, השיב פרצ'אנדה כי בתחילה חשבו המורדים שכן. "אולם מאוחר יותר, כשמדינות כמו ארה"ב, בריטניה והודו החלו לתמוך בצבא המלכותי נגד המלחמה העממית שלנו ונגד התקוממות העם הנפאלי, זה...יצר קשיים מסוימים". הוא הוסיף, כי "המציאות כיום היא להתקדם פוליטית וצבאית כאחת, עם איזון בין השתיים".

לדברי פרצ'אנדה, התחייבותם האחרונה של המאואיסטים לדמוקרטיה רב-מפלגתית אינה רק העמדת פנים טקטית, כפי שטוענים רבים, וכי הוא אינו חותר להיות ראש המדינה בעצמו. "אם יהיה צורך, ואם לעם הנפאלי יהיה בכך צורך, כמובן שאהיה מוכן. אבל אני רוצה גם להבהיר כי על פי לקחי המדינות הקומוניסטיות של המאה ה-20, אנו רוצים לנוע לרמה חדשה מבחינת מנהיגות, שבה אדם אחד אינו נותר בעמדת מנהיג המפלגה או ראש המדינה".

פרצ'אנדה, שלמד באוניברסיטה בהודו, אמר שהוא עצוב על מותם של ילדים במהלך מלחמת האזרחים בנפאל, אולם הכחיש שהמאואיסטים מגייסים ילדים בכוונה. אשתקד גינה האיחוד האירופי בחריפות את המאואיסטים על שימושם בילדים כחיילים. פרצ'אנדה מכחיש את הטענה. "ייתכן שהדבר כך במיליציות כפריות, אבל לא בצבא השחרור העממי", אמר.

המנהיג המאואיסטי, שעל פי הטענה שאב השראה מתנועת "הנתיב הזוהר" בפרו, אמר שארגונו אינו תומך בצורה פעילה בקיצונים שמאלנים בהודו השכנה. "אין לנו יחסי עבודה עם המאואיסטים בהודו", אמר. "מאחר שהם קומוניסטים ואנו קומוניסטים, יש לנו יחסים אידיאולוגיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully