וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מטוסה של שרי אריסון כמעט התנגש במטוס אחר

9.2.2006 / 8:13

מטוס מנהלים השייך למיליארדרית, החל בנחיתה בשדה דב וכמעט התנגש עם מטוס קל שהמריא. המטוסים עברו במרחק מטרים ספורים האחד מן השני

תאונה בין מטוס מנהלים, השייך ל[[שרי אריסון]], לבין מטוס קל נמנעה שלשום בשדה דב הודות לערנותם של הפקחים הצבאיים במגדל הפיקוח. מחקירה ראשונית של האירוע עולה כי מטוס המנהלים יצר בטעות קשר עם מגדל הפיקוח בהרצליה במקום עם זה של [[שדה דב]], בו התכוון לנחות.

המטוסים היו במסלול התנגשות לאחר שמטוס המנהלים, שקיבל אישור נחיתה, הנמיך מדרום לצפון לכיוון שדה דב - ממנו המריא המטוס הקל, אותו הטיס חניך טייס, בכיוון ההפוך. פקחי הטיסה הבחינו בכך והזהירו את הטייסים לבצע תמרון חמיקה. ב"ידיעות אחרונות" דווח כי בעקבות התמרון ברגע האחרון, המטוסים עברו במרחק של מטרים ספורים האחד מן השני.

מטוס המנהלים, מדגם סייטיישן 2 של "ססנה", שייך לאחת החברות של שרי אריסון ומשמש אותה ואת בעלה, עופר גלזר, לטיסות בין ישראל לאירופה. סימני הרישום על המטוס הם אמריקניים בלבד, בניגוד לתקנות הטיס בישראל, ומטיסים אותו שני טייסים אמריקניים.

עו"ד יצחק רז, חוקר התאונות הראשי של משרד התחבורה, אמר אמש כי התחקיר הראשוני מעלה שאלות קשות לגבי מטוסה של אריסון. בראש ובראשונה, על פי התקנות, מטוס עם רישום אמריקאי מורשה לטוס בישראל רק במשך 45 יום, ולאחר מכן עליו לעבור רישום ישראלי על מנת להמשיך לטוס בתחומה. בשדה דב, מצד שני, אמרו כי המטוס חונה בו וטס כל כמה ימים כבר מתחילת 2005. כלומר, מהתחקיר עולה כי אסור היה למטוס לטוס בישראל.

בנוסף, עומדת שאלת הכשרתם של הטייסים: בשדה דב נוחתים בגישת ראייה בלבד, ללא עזרת מכשירי ניווט. לא ברור עדיין אם הטייסים עברו הכשרה מתאימה לנחיתה כזו. לסיום, נראה כי הפנייה הראשונה של המטוס היתה למגדל הפיקוח בהרצליה ולא למגדל בשדה דב, ויכול להיות שהסיבות לכמעט-תאונה מושפעות מהפנייה הזו. "על פניו היה כאן אירוע חמור", אמר רז. נבדוק מה קרה ומי טעה".

המטוס הקל הוטס על ידי חניך טייס בליווי מדריך. המדריך, כמו גם שני הטייסים האמריקניים, קורקעו עד לסיום החקירה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully