וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ב"הדסה" מודאגים מחיידק עמיד לאנטיביוטיקה

3.2.2006 / 13:57

בבית החולים "הדסה", תקף בחודש האחרון חיידק מסוכן לפחות 5 חולים. בעקבות זאת הופצו הוראות פעולה מיוחדות במקום

בחודש האחרון התפרץ באופן חריג ומדאיג חיידק, המגלה עמידות לאנטיביוטיקה, בבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים. ב"מעריב" דווח, כי לפחות 5 אנשים התגלו כנשאים של החיידק. נכון לאתמול, שני חולים נמצאים בבידוד בבית החולים.

החיידק הוא מסוג VRE, זן של האנטרוקוקס אשר נפוץ בגוף האדם. אולם, חיידק ספציפי זה נחשב למסוכן כיוון שפיתח עמידות לאנטיביוטיקה ולכן אין עבורו טיפול. החיידק אותר לראשונה ביחידת טיפול הנמרץ בבית החולים בחודש שעבר.

עם גילוי הזיהום, פונה החדר הגדול ביחידה לטיפול נמרץ, ובוצע בו ניקוי יסודי. בהמשך, הופצו בבית החולים הנחיות מיוחדות במטרה לבלום התפשטות החיידק במחלקה ולמנוע מקרים דומים. נוהל המניעה הופץ על ידי ד"ר שמואל בננסון, האחראי למניעת זיהומים בהדסה.

בנוהל ניתן למצוא הוראות כגון: חובה על המבקרים לשטוף ידיהם בחומר חיטוי במשך 2 דקות לפני כניסתם, חובה על המבקרים ללבוש סינר וכפפות חד פעמיים. בנוסף, הופרדו מיטות החולים ביחידה ב-2 מחיצות - האחת מפלסטיק והשניה מבד. כמו כן, הוצבה ערכת טיפולים אישית לכל חולה במקום עגלת טיפולים משותפת, כמו גם פח אשפה לכל חולה על מנת למנוע העברת זיהומים כתוצאה מפחים משותפים.

גם אנשי הצוות קיבלו הוראות מיוחדות, כמו למשל איסור על לבישת חלוקים ארוכים ולבישת חולצה קצרה , ירוקה או לבנה שתוחלף מדיי יום. בעת הסיבובים של הסגל הרפואי בין החולים, נקבע כי אין להישען על מיטות החולים שלא לצורך. גם המבקרים יידרשו מעתה לקפל שרווליהם לפני הכניסה ליחידה ויוכלו לעמוד רק לצד מיטתו של מי שהם מבקרים.

לבסוף, הוחלט גם על שינויים מבניים ביחידה, בינהם בניית חדר ייעודי לתרופות וחדר נפרד עם אחות נפרדת עבור כל מי שיימצא כי נדבק בחיידק.

לאחרונה הגיעו למשרד הבריאות מספר דיווחים על התפרצויות רחבות היקף של חיידק ה-VRE במספר בתי חולים בארץ. כתוצאה מכך, בימים אלה מכינים במשרד נוהל למניעת זיהומים מחיידק זה במוסדות אישפוז.

פרופ' אלון מוזס, מנהל המחלקה למיקרוביולוגיה קלינית ולמחלות זיהומיות בהדסה, אומר כי בשנים האחרונות זיהומים מחיידק הVRE הפכו לבעיה כלל עולמית. לטענתו יש קזר בין השימוש המוגבר באנטיביוטיקה לבין הופעת החיידקים. בהדסה הוחלט לדבריו על יוזמה לחיפוש חולים שנושאים חיידקים עמידים על מנת לבלום התפשטותם. בנוסךף הוכרזה בהדסה שנת 2006 כשנת מניעת הזיהומים.

בהדסה אומרים, כי בעקבות איתור החיידק בפגיית בית החולים, נסגרה הפגייה לפני חודשיים ובוצעו גם בה פעולות דומות לאלו שבוצעו ביחידה לטיפול נמרץ, כדי למנוע התפשטות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully