וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאומי: הבורסה עשויה להמשיך בתנודתיות

נתן שבע

27.1.2006 / 11:11

בהפועלים ממשיכים להתריע מפני מימוש אפשרי - לאור המהלך שהבורסה ביצעה בחודשים האחרונים

הבורסה בתל אביב ממשיכה להפגין שרירים, כנגד ירידות השערים בעולם ולמרות פרסום התוצאות בבחירות ברשות לקראת סוף המסחר אתמול. גם העלאת הריבית השבוע ל-4.75% לא הצליחה לקלקל, בעיקר בשל העובד כי ברמה היסטוריה - הריבית עדיין נמוכה.

בעקבות הצפייה להמשך זרימת נתונים כלכליים חיוביים וירידה ברמת אי הוודאות הפוליטית ממליצים בבנק הפועלים לשמור על חשיפה לשוק המניות עם משקל יתר לחברות הגדולות ובעיקר היצואניות (כמו כי"ל, מכתשים אגן וטבע), אך גם לחברות המרכזיות שפועלות בשוק המקומי. במקביל ממליצים שם לבטח את התיק מפני זעזועים באמצעות אופציות ולהגדיל את משקלם של שוקי המניות בחו"ל בין אזורים שונים. כמו כן הם ממשיכים להתריע מפני מימוש רווחים ולו מימוש קצר-טווח, לאחר המהלך החזק שהשוק ביצע בחודשים האחרונים.

בבנק הפועלים גם מתייחסים לבחירות ברשות ומציינים כי במידה ותתרחש התפתחות חיובית משמעותית בגזרה זו (כמו הגעה להבנות, פתיחת מו"מ מסודר), תהיה לכך השפעה חיובית על המגמה בשוק ההון המקומי. אולם כל עוד לא ייעשו צעדים ממשיים בכיוון זה, או לכל הפחות יצאו מסרים מרגיעים מן ההנהגה החדשה, תיתכן אי וודאות מסוימת בשוק ההון.

מחזורי המסחר הממוצעים מתחילת השנה עלו ל-1.5 מיליון שקל לעומת כ-900 מיליון שקל ב-2005, דבר שממשיך להעיד על אמון המשקיעים בבורסה המקומית. בבנק לאומי מציינים כי העלייה במחזורי המסחר נובעת מהצפייה לצמיחה בשוק המקומי המלווה ביציבות פיננסית, מחסור באפיקי השקעה אטרקטיביים, התשואות שרשם שוק המניות בשנים האחרונות. כמו כן גם מהזרמת ביקושים מצד הגופים המוסדיים על רקע הגידול בכמות הכסף "החופשי" והפניית כספי מוסדיים לשוק ההון.

על פי נתוני משרד האוצר, שיעור ההשקעה מסך הנכסים של קרנות הפנסיה באפיק המנייתי טיפס ל- 3.5%. שיעור זה עדיין נמוך ביותר בהשוואה לנהוג במדינות באירופה, שם עומד בממוצע שיעור ההשקעה במניות מתוך סך כל הנכסים על כ-25%.

בבנק לאומי מעריכים עוד כי דוחות כספיים טובים יתמכו במגמה חיובית בשוק ההון המקומי, עם זאת, בתקופה אנו בתקופה בה חלה עליית מדרגה בתנודתיות ועל כן המניות צפויות להגיב בחדות לפרסומם של דוחות כספיים מאכזבים או אף פושרים. עוד מעריכים בלאומי כי המסחר ימשיך להיות תנודתי בתקופה הקרובה ויושפע מהתבהרות המפה הפוילטית, ההתפתחויות בזירה הפלשתינית, פרסום הדוחות הכספיים לשנת 2005 ומגמות המסחר בשווקי חו"ל.

בשוק הסולידי, בבנק הפועלים מניחים כי הסיכון הגלום במק"מ לשנה שהתשואה בו עומדת על 5.2% נמוך, ולכן הוא מומלץ להשקעה. "ההשקעה בשחרים קצרים-בינוניים (במח"מ שנע בין שנה וחצי לשלוש שנים) נותרה מעניינת ונראה כי היא מגלמת את מרבית העלייה הצפויה בריבית ואף יותר ממנה", מעריכים שם. לגבי האפיק הצמוד ממליצים בבנק להתרחק מהצמודים הקצרים בשל הצפייה למדדים נמוכים בחודשים הקרובים ולהתרכז בצמודים לטווח הבינוני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully