וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השיעים זכו במירב הקולות בפרלמנט בעיראק

רויטרס

20.1.2006 / 14:45

עם זאת, 128 המושבים שלהם מהווים פחות מרוב. ינסו להרכיב קואליציה רחבה, גם עם הסונים. לצדדים יש יומיים לערער על התוצאות

המפלגה השיעית ב[[עיראק]] זכתה ב-128 מושבים בבחירות לפרלמנט העיראקי. אחריה, זכתה המפלגה הכורדית ב–53 מושבים, מפלגתו החילונית של עלאווי, ראש הממשלה לשעבר, קיבלה 25 מושבים בפרלמנט. שתי המפלגות הסוניות זכו יחד ב-55 מושבים: 44 מתוכם ל"חזית ההסכמה" ו-11 הנותרים למפלגת "הדיאלוג הלאומי" - שתיהן מפלגות דתיות. 14 המושבים הנותרים התחלקו בין המפלגות הקטנות, שבע במספר.

תוצאות הבחירות שנערכו בדצמבר בעיראק התפרסמו היום בצהרים במסיבת עיתונאים. תוצאות הבחירות קיצצו עשרה מנדטים מהקואליציה השיעית הדומיננטית וצמצמו עוד את הקואליציה הצרה ממילא.

המיעוט הסוני, ששלט בתקופת סדאם, זכה בחמישית מתוך 275 המושבים בפרלמנט העיראקי. הסונים החרימו את הבחלירות לפרלמנט הזמני, שנבחר בשנה שעברה. ואילו הפעם השתתפו בבחירות בשיעור גבוה וזכו בייצוג לפי שיעורם האמיתי באוכלוסייה. מפלגת "חזית ההסכמה", שהיתה בין אלה שהתלוננו על התוצאות, הכריזה למרות זאת שתסכים להיכנס לקואליציה בראשות השיעים, ובכך הרגיזה את המפלגות הסוניות האחרות.

הסונים התלוננו על זיוף בתוצאות הבחירות ואיימו בהגברת האלימות, שהתחדשה בלאו הכי לאחר הפסקת אש מצד המורדים בזמן הבחירות.

פקחים בינלאומיים, שבדקו את התלונות, קבעו השבוע כי כאחוז אחד מכלל הקלפיות במדינה (292 מתוך כ-32 אלף) היו נגועות בזיופים, ובכך אפשרו את פרסום התוצאות. לצדדים יהיו יומיים לערער על תוצאות הבחירות לפני שיוכרזו כרישמיות ויחייבו את הצדדים להרכבת [[קואליציה]].

נציגים ממפלגות סוניות כבר נמצאים במו"מ להצטרפות לקואליציה מורחבת ויצירת משלת אחדות רחבה. השיעים, שזכו ברוב בבחירות, צפויים להמשיך את שיתוף הפעולה עם הכורדים ועשויים לצרף לקואליציה את נציגי המפלגות הסוניות וייתכן שאפילו עם מפלגתו החילונית של עלאווי .

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully