וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדענים גילו את האדם הפורה ביותר בתולדות אירלנד

רויטרס

18.1.2006 / 17:36

גיבור עתיק בשם "ניאל של תשע בני הערובה" היה, כנראה, גיבור גם מחוץ לשדה הקרב - בערך 3 מיליון בני אדם בעולם הם צאצאיו

מדענים מדבלין טוענים שהם הצליחו למצוא את האדם הפורה ביותר בתולדות אירלנד: יותר משלושה מיליון בני אדם נמנים על צאצאיו ברחבי העולם. צוות המדענים, מטריניטי קולג', גילה כי אחד מכל 12 אירים שייך לשושלת שבראשה עמד הגיבור האירי "ניאל של תשע בני הערובה", השושלת החזקה ביותר באירלנד העתיקה במאה החמישית לספירה.

דן ברדלי, שפיקח על המחקר, אמר כי המורשת הגנטית של ניאל מרשימה כמעט כמו זו של ג'ינג'יס חאן, הקיסר המונגולי ש-16 מיליון מתושבי העולם כיום לא היו קיימים בלעדיו. "זו הוכחה נוספת לקשר בין כוח למופקרות" אמר ברדלי. "אנחנו הדור הראשון בהיסטוריה שבו הצלחה לאו דווקא מבטיחה לך יותר ילדים".

החוקר שהוביל את המחקר, לואיס מור, הוא דוקטורנט במכון לגנטיקה על שם סמורפיט. הוא בדק את הכרומוזום Y, המועבר מאב לבן, מ-800 זכרים ברחבי אירלנד. התוצאה הראתה ריכוז גבוה במיוחד של של גברים מאותה שושלת בצפון אירלנד, שם לאחד מכל חמישה היה כרומוזום Y זהה. התוצאה הזו הזכירה לצוות החוקרים את המחקר שנעשה במרכז אסיה, וגילה כי 8% מהגברים, שחלקו כרומוזום Y זהה, היו צאצאיו של ג'ינגי'ס חאן.

אפקט ג'ינג'יס חאן

"זה גרם לנו לתהות אם קיים סוג של "אפקט ג'ינג'יס חאן" גם באירלנד, והמועמד הטבעי לתפקיד היה ניאל", אמר ברדלי. הצוות עבר להתייעץ עם מומחים לעצי משפחה ושושלות, שסיפקו להם רשימה מליאה של כל האנשים ששם משפחתם קושר אותם בצורה מובהקת לשושלת של ניאל.

"התדירות של הכרומוזומים הזהים היתה הרבה יותר משמעותית בקרב בעלי שמות המשפחה האלה מאשר בקרב כל קבוצה אחרת שבדקנו", אמר ברדלי, שגם שם משפחתו קשור לאותו גיבור עתיק. כדי לחקור את הממצאים אפילו עוד יותר לעומק, החוקרים ערכו מבחנים נוספים לכרומוזום, שהתחקו אחרי שינויים שהיו יכולים לגרום להבדלים הקטנים בין כרומוזום Y אחד לאחיו. מבדיקת המוטציות התברר שוב כי ניתן להתחקות אחרי השינויים חזרה עד לניאל, וכי אם אכן היה קיים, הוא מתאים לתפקיד האב הקדמון של כל בעלי הכרומוזום הזהה.

"לפני שהתחלנו את המחקר חשבתי שניאל הוא דמות מיתולוגית, כמו המלך ארתור, אבל זה ממש שם בשר היסטורי על העצמות המיתולוגיות", אמר ברדלי. כשהחוקרים עברו לבדוק מאגרים גנטיים בינלאומיים התברר ש 2% מהגברים בניו יורק גם הם חולקים את אותו כרומוזום שהעביר ניאל לבניו, ומשם – כנראה שלשלושה מליון בני אדם בעולם היום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully