וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רופאים ישראליים מזהירים: משחק הלייזר עלול לגרום לעיוורון

מוטי גל

26.6.2001 / 18:48

האור הנפלט ממצביעי הלייזר החביבים על הילדים, גורם לכוויות בעין ונזק בלתי הפיך לרשתית; ממליצים: להגביל את שיווקם ולהרחיק מילדים ונוער

מצביע לייזר הוא מצרך נפוץ בגילאים השונים ומשמש למשחק וכן ככלי עזר להוראה והדרכה. למרות מחקרים קודמים שפורסמו באשר לבטיחותו, מדווחים מומחים ישראליים לרפואת עיניים מהמרכז הרפואי "כרמל" בחיפה, על נזקים ברשתיות שתי העיניים בעקבות חשיפה למצביע לייזר. המחקר פורסם בכתב העת הישראלי "הרפואה".

מצביע לייזר משמש כעט או מחזיק מפתחות ונמכר בחנויות למכשירי כתיבה וחנויות רבות. מצביעי הלייזר נועדו לשימוש על ידי המרצים באולמי ההרצאות כדי להדגיש חומר המוצג על גבי מסך או לוח. מצביעי הלייזר הנמצאים היום בשוק, משחררים אור בטווח האור האדום שאינו גורם נזק לעין אלא אם מידת קרינתו גבוהה.

מקובלת הדעה כי קרן האור שמכשירים אלה משחררים הינה בעלת עוצמה נמוכה שאינה יכולה לגרום נזק בעיניים ולכן מכשירים אלה נמכרים ללא פיקוח. עם זאת, מדווחים ד"ר דוד ישראלי, ד"ר יאיר הוד וד"ר ארנה גייר מהמחלקה לרפואת עיניים במרכז הרפואי "כרמל" על מספר מטופלים שנפגעו בעיניים ממצביעי הלייזר.

לדברי החוקרים, הוכח גם במחקרים קודמים כי היחשפות העין למצביע לייזר ל-10 שניות לפחות, מסוגלת לגרום נזק בלתי הפיך ברשתית. כיווץ האישון, מיצמוץ או הטיית המבט ממצביע הלייזר ימנע חשיפה ממושכת של העין לקרינת המכשיר ואת הנזק הנגרם לעין.

ילדים ובני נוער מתפתים למקד את המבט על קרן הלייזר ולכן, הסיכון שיפגעו בעיניים גדול יותר. לדברי החוקרים, דיווח הנפגעים מוכיח כי מצביע הלייזר אינו "צעצוע" בטוח. שימוש לא נכון בו עלול לפגוע בעין ומודעות לפגיעות אלה בקרב אנשי הרפואה ייתכן שתגלה נפגעים נוספים. המומחים אף ממליצים כי יש להגביל את שיווקם הבלתי מבוקר של מצביעי הלייזר ולהרחיקם במיוחד מילדים ובני נוער.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully