וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שטרום: על קבוצת ידיעות אחרונות למכור החזקותיה במכרז הכפול

אמיר הלמר

26.6.2001 / 14:46

קבע זאת כתנאי לאישור המיזוג עם המכרז של המדינה; חייב את החברה הממוזגת להציג במכרזים מחיר שוק אמין ואמיתי של הפריטים המתפרסמים

הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד דרור שטרום, אישר את מיזוגן של שתי חברות המכירות באמצעות מכרזים העיקריות בישראל: חברת המכרז של המדינה בע"מ, מפעילת "המכרז של המדינה", וחברת מכרזי אשראי לישראל בע"מ, מפעילת "המכרז הכפול".

המיזוג אושר בתנאים, שעיקרם מכירת החזקותיה (העקיפות) של קבוצת ידיעות אחרונות במכרזי אשראי לישראל, והטלת חובה על החברה הממוזגת להציג במכרזים שתפרסם מחיר שוק אמין ואמיתי של הפריטים המתפרסמים.

כפי שפורסם לפני מספר חודשים ב-TheMarker.com, המכרז של המדינה והמכרז הכפול, שתי החברות הבולטות בתחום של מכירת מוצרים שונים באמצעות שיטת המכרז לציבור, חתמו על הסכם מיזוג ביניהן שייצור חברה ממוזגת בעלת מחזור מכירות שנתי של יותר מ-500 מיליון שקל.

המכרז של המדינה, שהוקמה לפני 6 שנים, והמכרז הכפול נחשבות לחברות רווחיות. שתי החברות מפרסמות מדי תקופה חוברת, המופצת באמצעות העיתונים היומיים בקרב ציבור הקוראים. בכל חוברת מוצעים אלפי מוצרים למכירה בשיטת המכרז למרבה במחיר. הדגש הוא בעיקר על מוצרי חשמל ואלקטרוניקה ומוצרי צריכה אחרים, אך במכרז מוצעות למכירה גם דירות, מכוניות וחבילות נופש.

במניות המכרז של המדינה מחזיקים, מלבד קבוצת הארץ, גם קבוצת ההשקעות BSC (שבשליטת בני ברגמן, שרם פודים קלנר , עו"ד רמי כספי ורו"ח יצחק סוארי) שהשקיעה בחברה באוקטובר 1999 כמיליון דולר לפי שווי של 15 מיליון דולר, וכן מנכ"ל החברה, מאיר סולטן.

בעלי המניות במכרז הכפול הם קבוצת ידיעות אחרונות וקבוצת ההשקעות נרו אחזקות, שבשליטת צדיק בינו ואריה רוטנברג.

על פי הסכם המיזוג שנחתם בין השתיים, יחזיקו בעלי המניות של המכרז של המדינה, ובראשם קבוצת הארץ, ב-74% ממניות החברה הממוזגת. בעלי המניות של המכרז הכפול יחזיקו ב-26% ממניות החברה החדשה. עם זאת, לנוכח החלטת הממונה, אישור המיזוג מותנה במכירת חלקה של ידיעות אחרונות בחברה הממוזגת.

המחירים הממוצעים של הזכיות במכרזים לא נמוכים מהותית ממחירי המוצרים במקומות אחרים

בדיקת רשות ההגבלים העסקיים העלתה כי המכרזים הם למעשה ערוץ שיווק למוצרים הנמכרים לצרכנים גם בדרכים אחרות, והמכרזים מתחרים עם המשווקים האחרים.

בדיקות כלכלני הרשות העלו כי המחירים הממוצעים של הזכיות במכרזים אינם נמוכים באופן מהותי ממחירי המוצרים במקומות אחרים. עם זאת, הבדיקה העלתה גם כי היו פערי מחיר ממוצעים של עשרות אחוזים, בין מחירים שפורסמו כ"מחירי שוק" במכרז של המדינה, לבין מחירי השוק בפועל.

לאחר שהוברר כי המכרזים מתחרים עם משווקי המוצרים לצרכן בדרכים אחרות, ולאחר שהובהרה הבעייתיות לצרכן באופן הצגת המחיר במכרזים, החליט שטרום להתנות את אישור העסקה בתנאים שנועדו לוודא מניעת פגיעה בתחרות, משני היבטים:

ראשית, המכרז הממוזג נדרש לכלול באופן בולט ומודגש את מחיר השוק של הפריט שבמכרז, על סמך מידע אמין, השוואתי וממשי המלמד כי המחיר המוצג הוא אכן מחיר השוק האמיתי.

מידע זה יישמר ויתועד בידי המכרז הממוזג ויוצג לממונה לפי דרישתו. תנאי זה נועד למנוע הטעיית צרכנים ביחס להוזלה ברכישה במכרז לעומת רכישה במקום אחר.

בנוסף, נדרש שינוי במבנה הבעלויות במכרז הממוזג. הצדדים המתמזגים מוחזקים על ידי מתחרים בענף העיתונות: המכרז של המדינה נמצאת בשליטת קבוצת הארץ, והמכרז הכפול מוחזקת על ידי קבוצת ידיעות אחרונות.

ידיעות אחרונות היא בעלת מונופולין מוכרז בשוק העיתונות היומית. אישור המיזוג הותנה בכך שקבוצת ידיעות אחרונות תצא מהמכרז הממוזג ותמכור החזקותיה בחברה המתמזגת.

בנסיבות אלה ובתנאים שנקבעו נמצא כי המיזוג אינו מקים חשש סביר לפגיעה בתחרות, ולכן אושר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully