וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אם-סיסטמס -המניה המועדפת על קרנות הנאמנות מהמניות הישראליות בחו"ל

אלי דניאל

26.6.2001 / 11:56

מיטב: אורבוטק ורדוור בשלישייה המובילה; הירידות בנאסד"ק והפידיונות בקרנות היי-טק הובילו, בתוך חצי שנה, לירידה של כ-71% בשווי החזקות הקרנות ב-5 המניות המועדפות

חברת מיטב מפרסמת היום ממצאים נוספים מהסקר הרבעוני, אותו ערכה בין 9 מנהלי קרנות הנאמנות הגדולים ביותר בישראל. מהממצאים עולה כי מניית אם סיסטמס נותרה המניה המועדפת על מנהלי הקרנות מבין כל המניות הישראליות הנסחרות בבורסות בחו"ל, במונחים של שווי ההחזקות הכולל בה. יצוין כי גם בשני הסקרים הרבעוניים הקודמים שנערכו ע"י מיטב דורגה מניית אם סיסטמס במקום הראשון.

מטרת הבדיקה של מיטב היתה לבדוק את שלוש המניות המובילות אצל כל אחד מתשעת מנהלי הקרנות על פי שווי ההחזקות, וכן לקבוע את המניות הפופולריות בתעשיית הקרנות כולה על פי שווי השוק המצטבר של המניה המוחזק אצל כל מנהלי הקרנות. יצוין כי הסקר של מיטב לא כלל מניות ארביטראז' (מניות הנסחרות בחו"ל ובארץ).

שווי ההחזקות המצטבר של מניית אם סיסטמס אצל כל מנהלי הקרנות בישראל מסתכם בכ-41 מיליון שקל. מניית אם סיסטמס מופיעה בשלישייה המובילה אצל 3 מבין 9 מנהלי הקרנות הגדולים ביותר.

לאחר אם סיסטמס מדורגת מניית אורבוטק בה מסתכמות החזקות כל מנהלי הקרנות בישראל ב-36 מיליון שקל. במקום השלישי נמצאת מניית רדוור (שווי מצטבר של 34 מיליון שקל), ולאחריה מדורגות מניות פאנדטק וצ'ק פוינט עם שווי החזקות של 27 מיליון שקל.

במיטב מציינים כי מניית צ'ק פוינט נכנסה לרשימת חמש המובילות על חשבונה של מניית גילת לוויינים .

ירידה של כ-71% בחצי שנה בשווי ההחזקות ב-5 המניות המובילות


במיטב מוסיפים כי שווי ההחזקות בחמש המניות המובילות, נכון לסוף חודש מארס 2001, הגיע ל-165 מיליון שקל בלבד, בהשוואה לשווי החזקות של 305 מיליון שקל בסוף שנת 2000 ושווי החזקות של כ-560 מיליון שקל, בחמש המניות המובילות, בסוף הרבעון השלישי אשתקד.

ירידה זו בשווי ההחזקות (ירידה בשיעור של כ-71%) בתוך תקופה של חצי שנה, נובעת, כמובן, מהירידות החדות בבורסת הנאסד"ק ומהפדיונות בקרנות הנאמנות שהשקיעו בהיי-טק.

במיטב מוסיפים כי אין כל הקבלה בין סדר המניות הפופולריות בתעשיית הקרנות לבין סדר המניות הישראליות בחו"ל מבחינת שווי השוק שלהן. מבחינה זו, בולטות בהיעדרן ארבע מניות "ישראליות" (אף כי הן חייבות בתשלום מס) בעלות שווי השוק הגבוה ביותר - אמדוקס , קומברס , מרקיורי ואפלייד מטיריאלס. מניית צ'ק פוינט הצליחה, כאמור, להיכנס הפעם לרשימה.

ממצא נוסף העולה מהסקר מראה כי אין כל הסכמה בין תשעת מנהלי הקרנות לגבי המניה המועדפת, כאשר כל אחד מהם מעדיף מניה אחרת. כמו כן, מהסקר עולה כי בשורה ארוכה של מניות ישראליות בחו"ל מחזיקות קרנות הנאמנות בחלק לא קטן מההון הרשום למסחר.

כך למשל, סך החזקותיהן של קרנות הנאמנות במניות נור טכנולוגיות מסתכם בכ-9.1% מהון המניות ואילו באלסינט מחזיקות קרנות הנאמנות בכ-7.9% מהון המניות. במיטב מוסיפים כי באופן טבעי ככל ששווי השוק של החברות גדול יותר, כך אחוז ההחזקות של קרנות הנאמנות בהן, מתוך ההון הרשום למסחר, הוא נמוך יותר עד כדי שולי.

במיטב מציינים עוד כי אחת ההשלכות של ה"רישום הכפול" עשויה להיות שינוי במדדים המובילים של הבורסה בת"א - מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100. בדיקת מיטב בהקשר זה מראה כי למניותיהן של 12 חברות ישראליות הנסחרות בחו"ל יש פוטנציאל להיכנס למדד ת"א 25 (מבחינת שווי השוק שלהן) על חשבון מניות קיימות. שינוי שכזה, באם יתבצע, ישנה כליל את הרכבו ואת אופיו של מדד ת"א 25 ויטה אותו לכיוון חברות ההיי-טק.

כ-90% מהנכסים מושקעים במניות ישראליות מקומיות


במיטב מוסיפים כי ניתוח הרכב תיק ההשקעות המנייתי של מנהלי הקרנות, מראה כי כ-90% מהנכסים מושקעים במניות ישראליות מקומיות, בעוד שכ-10% מושקעים במניות הישראליות הנסחרות בחו"ל.

כמו כן, מבין 9 קרנות הנאמנות הגדולות, בולטות בגובה ההחזקות במניות הישראליות הנסחרות בחו"ל קרנות הנאמנות של פסגות המשקיעות כ-16% מנכסיהן במניות הישראליות בחו"ל וקרנות עמדה של בנק המזרחי, שכ-10% מנכסיהן מושקעים במניות ישראליות בחו"ל.

אצל מנהלי הקרנות האחרים (מרביתם ברוקרים פרטיים) שיעור ההחזקות במניות הישראליות הנסחרות בחו"ל גבוה במיוחד ועומד על כ-19% מתיק ההשקעות. במיטב מציינים כי השוני בשיעורי ההשקעה במניות הישראליות בחו"ל הוא תולדה של החלטת חלק מהמנהלים להסיר מהקרנות המנייתיות והגמישות את מגבלת ההשקעה בשיעור של עד 10% מנכסיהן במניות ישראליות שבחו"ל (שינוי זה בולט אצל קרנות הנאמנות של פסגות).

במיטב סבורים כי תהליך זה, שמתחזק בעת האחרונה, ביחד עם הקמת קרנות חו"ל ספציפיות יכול בהחלט להגדיל את הנתח של המניות הישראליות בחו"ל בקרב תעשיית הקרנות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully