וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיטב: מנהלי קרנות הנאמנות הגדולות מעדיפים את מניות ת"א 100

אלי דניאל

25.6.2001 / 12:04

זאת על פני מניות היתר; לאומי פיא משקיעה את הסכום הגבוה בשוק המניות- 1.5 מיליארד שקל; השוואת פעילותן של קרנות 3 הבנקים הגדולים מעידה על אמון במניות טבע, דלתא גליל ואיתוראן

מהסקר הרבעוני אותו עורכת מזה כמה שנים חברת מיטב, בעניין אחזקות קרנות הנאמנות במניות ת"א 100 והיתר, עולה כי באופן כללי מעדיפים מנהלי הקרנות את מניות ת"א 100 על פני מניות היתר. העדפה זו היא ברורה וטבעית, והיא נובעת מרצונם של מנהלי הקרנות להשקיע במניות סחירות יותר. זאת, כפועל יוצא מאופי הקרנות שבניהולם ומאופי ההיצע של המניות הקיים בשוק.

בסקר של מיטב נבדקו, בין היתר, החזקות כל אחד מ-9 מנהלי הקרנות הגדולים ביותר - לאומי פיא, פק"ן, להק, פסגות, אילנות דיסקונט, דקלה (הבינלאומי), עמדה (המזרחי), אנליסט ואי.בי.אי - אשר סך המניות המוחזקות בתיקי המנהל שלהם מהווה כ-77% מסך המניות המוחזקות ע"י כל קרנות הנאמנות.

מטרת הבדיקה של מיטב, המתייחסת לרבעון הראשון של שנת 2001, היתה כפולה: ראשית, במיטב רצו לעמוד על ההבדלים בהעדפותיהם של מנהלי קרנות שונים כלפי מניות ת"א 100בהשוואה להעדפותיהם כלפי מניות היתר; שנית, במיטב ביקשו לאתר את המניות הספציפיות בהן מנהלי הקרנות השונים הגדילו או הקטינו את אחזקותיהם, יצרו פוזיציה חדשה או חיסלו פוזיציה.

במיטב בדקו גם את השינויים בהעדפות מנהלי הקרנות כלפי מניות ספציפיות ברבעון הראשון של 2001. בדיקה זו מראה כי ישנן מספר מניות בהן פעלו במהלך הרבעון הראשון של השנה מנהלי הקרנות של שלושת הבנקים הגדולים (לאומי פיא, פק"ן ואילנות דיסקונט) באותו כיוון.

כך למשל, שלושת הקרנות גם יחד הגדילו את החזקותיהן במניות דלתא , איתוראן וטבע , בעוד שכל אחת משלושתן הקטינה את החזקותיה במניות ברן , אלביט הדמיה , אגוד , שרם פודים קלנר , מכתשים אגן , אלקטרה צריכה , דניה סיבוס ומתב .

יתר הממצאים העולים מהסקר מראים כי הגוף הגדול ביותר בניהול כספים המושקעים במניות (כולל מניות בחו"ל) הינו קרנות לאומי פיא, המחזיק בתיק מניות בשווי כולל של כ-1.5 מיליארד שקל. לאחר קרנות לאומי פיא מדורגות קרנות פק"ן, עם תיק מניות בשווי של כמיליארד שקל, קרנות פסגות, עם תיק בשווי של כ-900 מיליון שקל, קרנות אילנות דיסקונט, עם תיק מניות בשווי של כ-700 מיליון שקל, וקרנות הנאמנות של דקלה (הבינלאומי), עם תיק מניות בשווי כולל של כ-600 מיליון שקל.

במיטב מציינים כי דירוג זה אינו חופף להיקף הנכסים הכולל שמנהל כל אחד מהגופים הללו. הדוגמה הבולטת ביותר הינה זו של קרנות הנאמנות של להק, אשר אינן נמצאות בחמישייה הפותחת מבחינת גודל התיק המנייתי שלהן, בעוד שהן מדורגות במקום הראשון בהיקף הנכסים הכולל שהן מנהלות (נכון לחצי שנה האחרונה). במיטב מוסיפים כי מה שיוצר את ההבדלים האלה הוא בעיקר היקף נכסי הקרנות השקליות שבניהול כל אחד מ-9 הגופים הללו (היקף נכסי הקרנות השקליות גבוה במיוחד אצל להק).

עם זאת, מומחי מיטב מדגישים כי שיעור ההחזקה הכולל של מנהלי הקרנות אינו תואם את החלוקה בשוק המניות. בעוד שבשוק המניות, נכון לסוף מארס 2001, כ-78% מהכספים מושקעים במניות ת"א 100 וכ-22% מושקעים במניות היתר, הרי שבתעשיית קרנות הנאמנות ההתפלגות היא כזו: השקעה של כ-71% מהכספים במניות ת"א 100 והשקעה של יתרת 29% במניות היתר.

במיטב מוסיפים כי ישנם הבדלים בהתייחסותם של מנהלי הקרנות השונים כלפי השקעה במניות ת"א 100 לעומת השקעה במניות היתר. במיטב סבורים כי חלק מהבדל זה נובע מהמבנה ומאופי הקרנות שבניהול כל אחד מהם וחלק אחר נובע מהתפישה האסטרטגית.

ממצאי הסקר מראים כי הגוף שבולט בהעדפת מניות ת"א 100 על פני מניות היתר בתיק המנהל שלו הוא קרנות אילנות דיסקונט, אשר 90% מהכספים שבהן מושקעים במניות ת"א 100 בעוד שרק 10% מושקעים במניות היתר. לעומת אילנות דיסקונט ישנם גופים שנחשבים "פחות שמרנים", עליהם נמנים קרנות לאומי פיא, המשקיעות כ-71% מנכסיהן במניות ת"א 100 וכ-29% במניות היתר, וקרנות פסגות, המשקיעות רק כ-58% מנכסיהן במניות ת"א 100 כאשר כ-42% מנכסי פסגות מושקעים במניות היתר.

במיטב מציינים כי הממוצע של כל מנהלי הקרנות האחרים (למעט 9 המנהלים שהשתתפו בסקר), אשר רובם מנהלי קרנות פרטיים (מספרם גבוה מ-30), מראה כי כ-47% בלבד מהכספים אותם הם מנהלים מושקעים במניות ת"א 100 בעוד שיתרת 53% מושקעים במניות היתר.

במיטב מדגישים כי מדובר באחוז החזקה גבוה במניות יתר, והוא מוסבר בכך שברוב המקרים מדובר בקרנות קטנות בהרבה מאלה של הבנקים הגדולים, המנוהלות ע"י ברוקרים פרטיים. לפיכך, גמישות הפעולה של קרנות אלה והאפשרות שלהן להשקיע במניות "קטנות" גבוהות הרבה יותר.

במיטב מנתחים את הממצאים ומציינים כי השוואת נתוני סוף הרבעון הראשון של 2001 לנתוני סוף שנת 2000 מצביעה על מגמה של גידול בהתפלגות ההחזקות לכיוון מניות ת"א 100 - בעוד שבסוף שנת 2000 הושקעו כ-66% מהכספים במניות ת"א 100 ו-34% במניות היתר, הרי שכאמור, לתום הרבעון הראשון עלה שיעור ההחזקה במניות ת"א 100 ל-71% ואילו שיעור ההחזקה במניות היתר ירד ל-29%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully