וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צה"ל למתנחלים: אוטובוסים ממוגנים במקום מכוניות פרטיות

25.6.2001 / 7:09

זאת במטרה לצמצם את הנסיעה בכבישים המסוכנים ביהודה ושומרון; הנסיעה תינתן למתנחלים ללא תשלום; אטלס "כרטא" מוציא מפה מיוחדת למתנחלים ובה מסומנים כבישים המועדים לפיגועים

צה"ל מבקש מהמתנחלים בחלקים מיהודה ושומרון להימנע מנסיעה במכוניותיהן הפרטיות. בצה"ל שכרו אתמול אוטובוסים ממוגנים במטרה לספק תחליף לתושבי ההתנחלויות שייסעו בהם ולא בכלי רכבם.

"ידיעות אחרונות" מדווח כי האוטובוסים השכורים שייכים למועצות האזוריות ביהודה ושומרון ואת הפעלתם יממן צה"ל. המתנחלים לא יידרשו לשלם עבור השימוש באוטובוסים. על פי ההערכה המתנחלים יוכלו לנסוע חינם באוטובוסים במשך שבועיים, וזאת בשל שיקולים תקציביים. בתקופה זו ישלם צה"ל למועצות כחצי מיליון שקל על השכרת האוטובוסים. בתום השבועיים תחליט הממשלה מי ישא בנטל מימון כלי הרכב הממוגנים.

בכדי להפעיל את האוטובוסים באופן מיידי, ולצמצם את הסכנה בכבישים באזור, הוחלט בצה"ל לשאת בעלויות הגבוהות. מדובר בעלות גבוהה פי כמה מהפעלת אוטובוסים רגלים. אתמול הופעלו קווי נסיעה באוטובוסים הממוגנים בין היתר מחומש, שבי שומרון, אבני חפץ, שא-נור, שקד, ברכה, יצהר, קידר ויישובים נוספים ליד ג'נין.

"מפה של חיים ומוות"

לא רק בצה"ל מבקשים למצוא דרכים להקטין את סכנת הנסיעה בכבישי יהודה ושומרון. גם באטלס הדרכים "כרטא" החליטו להתגייס למשימה ולראשונה מוצאים מפה של כבישי יהודה, שומרון ועזה עם סימונים של כבישים מסוכנים, שבהם אירועו פיגועי ירי. עוד מסומנים על המפה ממאחזים צבאיים, מרפאות של צה"ל ומוקדי חירום ומצוקה ביישובים.

המפה היא פרי שיתוף פעולה עם המתנחלים ולאחר התייעצות עם גורמי ביטחון. המפה גם עברה את אישור הצנזורה הצבאית. במפה מצוינות ההתנחלויות בצבא כחול בעוד שהיישובים הפלסטינים מסומנים בשחור.

מנכ"ל חברת "כרטא", שי האוזמן, אמר כי "זו בהחלט מפה ראשונה מסוגה שהוצאנו, וזה נעשה בגלל לחץ של המתנחלים". לדבריו, "זו מפה של חיים ומוות. סימנו בפירוש מהם הצירים הפתוחים לנסיעה ואיפה אסור לנסוע ולהיכנס". עלות המפה 25 שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully