וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אוסקר גרוס מתחיל לכסות את אם סיסטמס בהמלצת "החזק"

גתית פנקס

24.6.2001 / 16:51

מחיר יעד שנקבע - 19% מעל למחיר השוק. "החברה תרשום השנה ירידה של 51% בהכנסות, אולם ב-2002 מדובר בעלייה של 45%; אם הירידה בהכנסות תימשך, לא יהיה מנוס מקיצוץ בהוצאות


ייתכן שזה לא מפתיע שההמלצה עימה מתחיל בית ההשקעות אוסקר גרוס לכסות את חברת אם סיסטמס היא "החזק", ומחיר היעד למניה הוא 7.5 דולרים - 19% מעל למחיר המניה היום.

החברה ניצבת היום עם שלוש אזהרות רווח רצופות בהן הנמיכה את תחזיותיה לשנת 2001 בצורה משמעותית, ובבית ההשקעות מסבירים כי מחיר היעד הנמוך אולי, מקורו בין השאר בתנודתיות בשוק ה-Internet Applications - התקני הגישה לאינטרנט.

האנליסט צחי רודניק מזכיר בדו"ח החדש את עברה המרשים של החברה - צמיחה של 204% בהכנסות שנת 2000 ל-92.6 מיליון דולר - ואולם הוא צופה שהחברה תציג הכנסות של 45.5 מיליון דולר ב-2001 כולה - כלומר לא תצליח לשחזר את ההצלחה ותרשום ירידה של כ-51%.

עם זאת, הוא מעריך שאם אומנם השוק יצליח לצאת מהמשבר הנוכחי (הוא אינו מספק הערכות מדויקות על המועד בו הארוע יתרחש), הרי שהחברה יכולה להציג צמיחה של 45% ב-2002.

האנליסט מסתמך גם על מחקר של דטהקווסט, לפיו שוק הרכיבים יהיה בהיקף של 8 מיליארד רכיבים עד שנת 2003 ועל סקר של IDC לפיו שוק התקני הגישה לאינטרנט יתאושש ב-40%-45% בשנת 2002.

ההפסדים יהיו כפולים מהתחזיות


אם סיסטמס מייצרת זיכרונות קשיחים מבוססי פלאש, שיתרונותיהם הם העמידות הגבוהה שלהם, ובעיקר מחירם הנמוך ביחס למחיר של דיסק קשיח. באזהרת הרווח הקשה של החברה, שפורסמה בשבוע שעבר, היא התריעה שמכירותיה לרבעון השני של השנה יסתכמו ב-9 מיליון דולר בלבד, ובכך היא חוזרת לרמת המכירות שהציגה בין הרבעון השלישי לרביעי בשנת 1999.

בשורת הרווח הנקי הודיעה החברה כי תרשום הפסד של 14 סנט למניה - כפול מההפסדים אותם צפתה לפני חודשיים והידרדרות משמעותית מרווח של 12 סנט למניה שהציגה ברבעון המקביל. היא אף אמרה כי ההפסדים יכולים להסתבר כגבוהים יותר מאחר שהם תלויים בהערכות מלאי שעליה לבצע. ההערכות הן כי מדובר במחיקות של 10 מיליון דולר אותן החברה תיאלץ לבצע ברבעון השני.

באוסקר גרוס מעודדים מהסכמי ה-OEM של אם סיסטמס עם חברות בינלאומיות כמו טושיבה וסמסונג ומפרישתה הטובה בעולם, ואולם טמון בכך אף סיכון שכן היא נסמכת בעיקר על שתי החברות הללו - אם שתיהן יקלעו למשבר כלשהו או יחליטו להנמיך את הזמנותיהן בצורה משמעותית, אם סיסטמס תושפע מכך בצורה משמעותית.

תחרות קשה בהתקני הגישה


האנליסט מעריך כי שוק התקני הגישה לאינטרנט (שהוא זה שמנע מהחברה, בין השאר, לעמוד בתחזיות ממנה), מתאפיין בתחרות קשה, שעשויה אף לצמוח בעתיד. התחרות עלולה כמובן לפגוע במכירות של אם סיסטמס ושולי הרווח שלה באמצעות לחץ מחירים, שינויים בנתח השוק שלה ופקטורים נוספים.

גם משוק הטלקום החברה לא שבעה נחת. שם חברות רבות בחודשים האחרונים נקלעו למשבר, שלאורו חברות גדולות וקטנות לא הצליחו לשמור על קצבי הצמיחה הגבוהים אליהם הרגילו את משקיעיהם, עד שבסופו של דבר אף פירסמו אזהרות רווח.

גם אספקט זה, אומר רודניק, מונע מאם סיסטמס להציג צמיחה משמעותית בהכנסות ולחדור לשווקים חדשים, כמו גם העובדה שהיא מושפעת משוק השבבים שכן הוא הידרדר בתקופה האחרונה ואף עלול לעשות כן בהמשך.

התחרות עבור החברה היא לא פשוטה: מבחינת נתח השוק שלה, היא מתחרה עם חברות כמו אינטל או AMD (סימול AMD), שהן המובילות היום בשוק זכרונות הפלאש. ערוצי ההפצה של שתי החברות הללו (וגם של פוג'יטסו) הם טובים במיוחד. עם זאת, הוא מציין שלאם סיסטמס יש נקודת חוזק בדמות ה-True FFS שלה, שהיא מערכת הפעלה ייחודית.

לא יהיה מנוס מקיצוץ בהוצאות


כדי לשמור על היתרון התחרותי שלה, אם סיסטמס צפויה להפנות משאבים לא מבוטלים לטובת מחקר ופיתוח. ב-1999 החברה הפנתה לצורך זה 3.2 מיליון דולר (10% מהמכירות); ב-2000 ההשקעות הסתכמו ב-7.4 מיליון דולר (8% מהמכירות), ואילו ברבעון הראשון של השנה לבדו הן היוו 3.6 מיליון דולר (7% מהמכירות).

"אם הירידה בהכנסותיה של החברה תמשיך, לא יהיה מנוס מפני הנמכת הוצאותיה", אומר רודניק ומכוון אולי לכך שהחברה תיאלץ לבצע פיטורים. כיום צוות המו"פ שלה מונה 80 איש.

לאם סיסטמס, כך רודניק, יש כיום 117 מיליון דולר בקופה (מזומנים ושווי מזומנים), והיא יכולה לנצל את המצב בשוק לרכוש טכנולוגיות חדשות כדי להגדיל את ההיצע שלה, להוסיף תכונות חדשות למוצריה הקיימים ולהגדיל את נתח השוק שלה.

כך, לאחרונה החברה רכשה את חברת Fortress הישראלית (תמורת 8 מיליון דולר) ונכנסה לשותפות אסטרטגית שכללה השקעה בחברת סייפן (השקיעה 10 מיליון דולר תמורת 2.5% מהון מניות החברה).

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק המלצות אנליסטים שבתפריט הימני

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully