וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נמשכת מגמת הצמצום ביבוא לתעשיות האלקטרוניקה ומוצרי הצריכה

אלי דניאל

24.6.2001 / 13:51

כלכלני איגוד לשכות המסחר מעריכים שלא צפוי שינוי חיובי ביבוא מוצרי צריכה בקרוב בשל ירידות השכר והפיטורים הנרחבים בענפי ההיי-טק ובענפים הנלווים; התאוששות ביבוא מוצרי השקעה

בחודש מאי 2001 חלה ירידה בשיעור של 2.8% בהיקף יבוא הסחורות למשק (בהשוואה לחודש קודם ובניכוי השפעות עונתיות). כך עולה מסקירה של אגף הכלכלה באיגוד לשכות המסחר. מחברי הסקירה מציינים כי ירידה זו מצביעה על המשך מגמת צמצום הביקושים לחומרי גלם ומוצרי צריכה מיובאים.

היקף יבוא הסחורות בחמשת החודשים הראשונים של השנה (ללא אוניות, מטוסים ודלקים) גבוה ב-1.2% מהממוצע החודשי בשנת 2000. כלכלני האיגוד כותבים כי נתוני חמשת החודשים הראשונים של השנה תומכים בהערכות לפיהן בשיעור ההתרחבות של האינדיקטורים הראשיים במשק יירשמו בסיכום שנת 2001 עליות מתונות ביותר.

היקף היבוא של חומרי גלם לתעשיות המקומיות (ללא יהלומים ודלקים) ירד בחודש מאי בשיעור של 5.2% בהשוואה לאפריל. מאז נובמבר 2000 הצטמצם יבוא חומרי הגלם אל המשק בשיעור של 11.5%.

נתונים נוספים שעולים מן הסקירה מצביעים על ירידה בשיעור של 4.3% בהיקף הביקושים לחומרי גלם לתעשיית המכונות והאלקטרוניקה, וזאת על רקע המשבר המתמשך בענף. בחמשת החודשים הראשונים של השנה היה היקף יבוא חומרי הגלם לתעשייה זו גבוה ב-0.8% בלבד מהיקף היבוא בחמשת החודשים הראשונים של שנת 2000, ונמוך ב-6% מהייבוא החודשי הממוצע לתעשייה זו בשנת 2000. הנתונים מנוכי העונתיות מצביעים על כך שמגמת ההאטה - המאפיינת את הביקושים לחומרי גלם לענף האלקטרוניקה והמכונות - החריפה ברבעון האחרון, בהשוואה לרבעון הקודם. הירידות המתמשכות הביאו לכך שבחודש מאי 2001, יבוא חומרי הגלם לענף האלקטרוניקה והמכונות היה נמוך ב-20% מהיקף השיא שנרשם באוקטובר אשתקד, ערב המשבר בענף.

במאי נרשמו בהיקפי היבוא של ברזל ופלדה ושל גומי ופלסטיק ירידות בשיעור של 13.6% ו-6.7%, בהתאמה. כמו כן, יבוא היהלומים בחמשת החודשים הראשונים של השנה היה נמוך בכ-11% מהיקפו בחמשת החודשים האחרונים של שנת 2000.

בהתייחסם לייבוא מוצרי השקעה מדווחים כלכלני האיגוד כי יבוא מוצרים אלה ירד בחודש מאי בשיעור של 1.8%, בהשוואה לחודש הקודם. ירידה זו מבטאת צמצום של 7.9% בהיקף הביקושים למכונות ולציוד, המהווים כ-78% מסך היבוא של מוצרי השקעה (ללא אוניות ומטוסים). עם זאת, נתוני המגמה מצביעים על התאוששות בתחום זה - התאוששות המתבטאת בעלייה בקצב שנתי של 6%.

בהיקף היבוא של מוצרי צריכה, ללא כלי רכב, נרשמה בחודש מאי ירידה בשיעור של 3.4%, בהשוואה לחודש הקודם. ירידה זו משלימה ירידה מצטברת בשיעור 9% במהלך החודשיים האחרונים, כך שהיקף יבוא מוצרי הצריכה חזר לרמה דומה לזו שנרשמה באוקטובר 2000, עת החלה ההידרדרות הביטחונית.

היקף יבוא מוצרי הצריכה בחמשת החודשים הראשונים של השנה עדיין גבוה ב-9.6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. להערכת הכלכלנים, בחודשים הבאים לא צפוי לחול שינוי חיובי במגמת היקפי הייבוא של מוצרי צריכה. זאת, על רקע ירידות השכר והפיטורים הנרחבים בענפי ההיי-טק ובענפים הנלווים, והציפיות להתרחבות שיעור האבטלה במשק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully