וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנק הפדרלי צפוי להוריד את הריבית בארה"ב השבוע ברבע אחוז

דפנה מאור

24.6.2001 / 11:29

חששות כי הורדות הריבית עד כה לא המריצו דיין את הכלכלה; הבנק איננו חושש מאינפלציה; פרסום החלטת הריבית - ביום שלישי

הבנק הפדרלי בארה"ב צפוי להוריד את הריבית השבוע בשיעור של רבע אחוז, לפי מרבית התחזיות. לפי סקר של רויטרס צופים מרבית הכלכלנים להורדה שישית במספר השנה, שתביא את הריבית לרמה של 3.75%. סקרים אחרים שנערכו בקרב סוחרים בוול סטריט העלו תוצאות דומות. עם זאת, יש שיעור לא מבוטל של משתתפים הצופים הורדת ריבית של חצי אחוז.

החוזים על הריבית מראים כי השוק חלוק בדעתו לגבי החלטת הבנק. החוזים ליולי מתומחרים בצורה המשקפת סיכוי של 52% להורדת ריבית של חצי אחוז. חוזים אלה הוכיחו עצמם היסטורית כבעלי הסתברות של 90% לקלוע להחלטת הבנק. פרסום החלטת הריבית ייעשה ביום שלישי, בשעה 21:10 לפי שעון ישראל.

בתחילת השנה עמדה ריבית הבסיס בארה"ב (Fed funds rate) על 6.5%. בעקבות סימנים להאטה כלכלית חדה, החל הבנק המרכזי בסדרה של הורדות ריבית מהירות, שחלקן היה מפתיע ולא בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו מראש לפגישות הבנק. לאחר 5 הורדות הגיעה הריבית לרמה של 4% - נמוכה מהריבית בגוש היורו - שנותרה בגובה 4.5% לאחר הורדת ריבית סמלית אחת של הבנק המרכזי של אירופה.

הורדות הריבית לא זירזו את חידוש הצמיחה


מטרתן של הורדות הריבית היא לעודד צמיחה בכלכלה. ריבית נמוכה יותר משמעה שלמגזר העסקי זול יותר ללוות כספים כדי לבצע השקעות הון והשקעות בתשתית. עבור המגזר הצרכני, "המנוע של כלכלת ארה"ב", מוזילות הורדות הריבית את האשראי ומקטינות את כדאיות החיסכון - עידוד לצריכה הפרטית. אולם למרות המהלכים האגרסיוויים" הללו לא ניכרה ההתאוששות המיוחלת בכלכלה האמריקאית.

בהתחשב בפער הזמן המקובל בין שינוי הריבית לבין התגובה לה, השפעת הורדת הריבית הראשונה השנה, שבוצעה ב-3 בינואר, השפעותיה צריכות להיראות עתה, לדברי כלכלנים. אולם אנשי הבנק הפדרלי, לפי דיווח של ה"וושינגטון פוסט", חוששים כי התאוששות בצמיחה לא תתחיל לפני השנה הבאה, וכי היא תהיה חלשה ממה שהאנליסטים והמשקיעים מצפים.

אחד הסימפטומים המתעוררים בעקבות הורדות ריבית הוא נפילת שערו של הדולר - המוזילה היצוא האמריקאי - מה שמהווה תמריץ לתפוקה בארה"ב. אולם הדולר המשיך לעלות השנה.

בנוסף, מצבה של אמריקה התאגידית ממשיך לעורר דאגה, אם לא רחמים. לפי הערכות של ה"דאו ג'ונס ניוזווייר" צפויות 1,000 חברות להוציא אזהרות רווח לתוצאות הרבעון השני - שיא חסר תקדים. ברבעון הראשון של 2001 נרשם שיא של 935 אזהרות רווח של חברות הנסחרות בוול סטריט. עד כה הצטברו 538 אזהרות רווח לרבעון השני, אך היד עודה נטויה.

אך הורדת ריבית היא חרב פיפיות, מכיוון שהיא עלולה להביא להתחזקות האינפלציה. עד כה השמיע הבנק המרכזי צפירות הרגעה לגבי איום האינפלציה. לדברי יו"ר הבנק, אלן גרינספאן, פריון העבודה בארה"ב, ושינויים מבניים שנגרמו בעקבות התפתחויות טכנולוגיות, מאפשרים צמיחה והרחבה כלכלית ללא איום בעליית המחירים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully