וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברנס: רק פתרון מדיני ישיב את הביטחון

23.6.2001 / 17:36

נפגש היום עם ערפאת ברמאללה וייוועד בערב עם הצוות הישראלי ליישום דו"ח מיטשל; שרון: "לא יכול להיות פתרון צבאי בלבד"; עריקאת ביקש מארה"ב להגן על הפלסטינים מאלימות המתנחלים

השליח האמריקאי למזרח התיכון, וויליאם ברנס, נפגש היום בצהריים עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, בלשכתו שברמאללה. בתום פגישתם אמר ברנס כי דן עם ערפאת בדרכים לסיום האלימות, בבניה מחודשת של האמון בין הצדדים ובחידוש המשא ומתן. מאוחר יותר ייפגש השליח האמריקאי עם הצוות הישראלי ליישום דו"ח מיטשל.

"ברור שלא יכול להיות פתרון צבאי למצב", אמר ברנס לכתבים בתום הפגישה. "רק באמצעות תהליך מדיני ניתן לבסס מחדש את הביטחון, ולהשיב את החיים הנורמליים לפלסטינים החיים בתנאים קשים",אמר. השליח האמריקאי הדגיש את חשיבות הלחץ האמריקאי על שני הצדדים לקיים את התחייביותיהם במסגרת הסכם טנט להפסקת האש כדי להבטיח את ביטחון שני העמים.

חבר צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר לכתבים לאחר הפגישה כי "ערפאת שב וציין בפני ברנס את מחויבותינו לעמוד בהתחייביות של הבנות טנט. ביקשנו מארצות הברית, באמצעות ברנס, לסייע לנו להתמודד עם הקשיים הנובעים מאלימות המתנחלים, הצבא והסגר, ולהגן על העם הפלסטיני".

מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאוול, שוחח אמש בטלפון עם ראש הממשלה, אריאל שרון. הוא הביע דאגה מהפיגוע אתמול בדוגית, שגבה את חייהם של שני חיילי צה"ל, וקרא לשני הצדדים לכבד את הפסקת האש. בשבוע הבא יגיע המזכיר האמריקאי למזרח התיכון. מהבית הלבן נמסר, כי ביקורו נועד "להבטיח את המאמצים להשגת הפסקת אש ולהתקדם על בסיס הפסקת אש זו".

שרון לקראת צאתו לוושינגטון: המטרה - להגביר הלחץ על ערפאת

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אמש לקראת יציאתו לביקור בארה"ב בשבוע הבא כי הוא מקווה שפגישתו עם הנשיא בוש תביא להגברת הלחץ על ערפאת. "הוא (ערפאת) חייב להבין שאין לו עוד מפלט עד שלא יבוצעו השלבים עליהם הוסכם לא נעבור לשלב הבא".

בראיון לערוץ הראשון שהוקלט לפני הפיגוע ברצועת עזה בו נהרגו שני חיילים, כי "לא יכול להיות פתרון צבאי אלא רק שילוב בין איום צבאי למהלך מדיני".

ראש הממשלה דחה את הביקורת על מדיניות ההבלגה והגדיר אותה פעילות לא בהיקף רחב. לדבריו אין כל מגבלה על אבטחת הצירים, פגיעה וסיכול בחוליות מחבלים, ופעילות בשטחי בי וסי.

לגבי יחסיו עם שר החוץ אמר שרון כי העבודה המשותפת עם פרס מצוינת "למרות נסיונותיו של ערפאת להכניס פירוד בינינו".

שרון נפגש בירושלים עם סולנה

שרון נפגש בצהריים עם הממונה על יחסי החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולנה, בלשכתו בירושלים. לסולאנה מתלווה בביקורו שליח האיחוד למזרח התיכון, מיגל מוראטינוס.

עשרות מתנחלים מהיישוב נווה צוף הפגינו מול המשרד במחאה על מדיניות ההבלגה והמגעים עם האיחוד האירופי. הם קראו בין השאר: "לא רוצה להיות הבא בתור", ו"די להפסקת האש המדממת".

אתמול בצהריים נועד סולאנה עם פרס, שאמר לו כי הוראות ערפאת להפסקת האלימות חייבות להיות ברורות וחד משמעיות, וציין כי טרם נעשו פעולות סיכול למעצרם של מחבלים נושאי פצצות על גופם. פרס התריע בפני סולאנה על מעורבות הולכת וגוברת של חיזבאללה בשטחים, המהווה איום על עתידה של הרשות. לדברי פרס, יש ללוות את הפעילות המדינית של אירופה וארה"ב בפעילות כלכלית שתאפשר שיפור תנאי החיים של תושבי השטחים.

פרס נפגש אתמול בצהריים גם עם השליח האמריקאי ברנס. פרס אמר לשליח האמריקאי, כי המשך הפעילות הבין לאומית נגד הטרור, תקטין את הזדקקותה של ישראל לשימוש בכוח, כדי להגן על חיי אזרחי ישראל. "מתן הנחות לערפאת בנושא הפסקת האש, רק יפתח פתח מסוכן, שיאפשר לו לתמרן ולשלב טרור עם דיפלומטיה", אמר פרס לברנס.

השליח האמריקאי ענה לשר החוץ כי ארה"ב תמשך לפעול למען כינונה של הפסקת אש מלאה, בתיאום עם מדינות אחרות. ברנס הדגיש בפני פרס כי "חייבים להחזיר את החיים בשטחים למהלכם התקין", ככל שהמצב הביטחוני מאפשר. שר החוץ תיאר באוזני השליח את ניסיונות החיזבאללה לתקוע יתד בשטחים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully