וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האפיפיור באוקראינה: חותר לפיוס היסטורי עם המאמינים האורתודוקסים

23.6.2001 / 15:31

בנאום מפייס הצליח להדוף ניסיונות מצד המאמינים האורתודוקסים למנוע את ביקורו; הבהיר: "לא באתי לכאן בכוונה להמיר"; קרא לכנסיה היריבה: "הבה נודה בשגיאותינו"

האפיפיור יוחנן פאולוס השני פתח היום את סיורו מעורר המחלוקת באוקראינה בהתנצלות על עוולות העבר שביצעה הכנסיה הקתולית. האפיפיור גם הבטיח למאמינים האורתודוקסים שהתנגדו לביקורו כי הוא לא הגיע למדינה במטרה לעשות נפשות לדת הקתולית. "לא באתי לכאן בכוונה להמיר, אלא כדי להטיף לאחווה נוצרית עם כל הנוצרים בכל כנסיה", אמר האפיפיור בנאום שנשא באוקראינית שוטפת, בפני קהל הכמורה וההנהגה הפוליטית במדינה.

בהצהרה חד משמעית זו, הצליח האפיפיור להדוף את ניסיונות המאמינים האורתודוקסים למנוע את ביקורו בן החמישה ימים במדינה. האורתודוקסים באוקראינה חברו לכנסיה האורתודוקסית הרוסית ותיארו את הכנסיה הקתולית האוקראינית כסוס טרוייאני המעוניין לגייס בפעולות מיסיונריות מאמינים בעידן הפוסט-קומוניסטי.

יוחנן פאולוס השני חזר על דברים שאמר בחודש שעבר ביוון, לפיהם שני הזרמים הנוצריים צריכים לבקש מחילה על חטאים שביצעו האחד כלפי השני מאז חל הקרע בעולם הנצרות בשנת 1054, בין האורתודוקסים במזרח אירופה לקתולים במערבה. "בקידתנו בפני אלוהינו האחד, הבה נודה בשגיאותינו", אמר האפיפיור. "בעודנו מבקשים סליחה על טעויותינו שבוצעו הן בעבר הרחוק והן בעבר הקרוב, הבה נציע מחילה זה לזה על החטאים שנשאנו".

קערת עפר

עם נחיתתו בקייב הבירה, נישק יוחנן פאולוס השני קערה ובה עפר אוקראיני, שכן מאז שבר את רגלו בשנת 1994, הוא אינו מסוגל לכרוע ברך ולנשק את האדמה - סימן ההיכר של ביקוריו ברחבי העולם. "סוף סוף, עם שמחה עמוקה, אני יכול לנשק את העפר האהוב של אוקראינה. אני מודה לאלוהים על השי שהעניק לי היום", אמר האפיפיור בקול חזק וברור. את פניו של האפיפיור קיבל נשיא המדינה, ליאוניד קוצ'מה.

מאות מהמאמינים האורתודוקסים תיכננו לערוך בסוף השבוע תפילות המוניות להרחקת האפיפיור, בן ה-81, מאדמת אוקראינה. בסך הכל מהווים שומרי המצוות האדוקים בכנסיה האורתודוקסית כחמישית מאוכלוסיית אוקראינה. רבים אחרים מ-49 מיליון אזרחי המדינה נחשבים אורתודוקסים להלכה בלבד. מספר מאמיני הכנסיה הקתולית במדינה מסתכמים בכשישה מיליון בלבד.

ביקורו של האפיפיור באוקראינה נועד לרפא את הפצעים הדתיים במדינה. בשנת 1946, דיכא שליט ברית המועצות דאז, יוזף סטלין, את הכנסיה הקתולית ואת הכנסיה הקתולית-יוונית במדינה, והקצה מקומות תפילה לכנסיה האורתודוקסית, שנוהלה ממוסקבה ותמכה בממשל הסובייטי.

לאחר שבשנת 1991 הוסר החרם על הכנסיה הקתולית, שבו אליה מאמינים רבים, כשברקע פרצו מהומות אלימות בין מאמינים משני הזרמים. האפיפיור הביע בנאומו דברי הוקרה לאוקראינים שסבלו מהדיכוי הדתי משך כמעט חמישה עשורים, תחת המשטר הקומוניסטי. יוחנן פאולוס יקדש 27 מרטירים (קדושים) מתים, שנרדפו בשל דתם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully