וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר חדש: העוני משמין

מוטי גל

22.6.2001 / 20:13

נשים עניות, אמנם אוכלות פחות במשך החודש אולם עם קבלת הקיצבה החודשית הן מתנפלות על אוכל רווי שומנים; ממצא נוסף: ככל שעולה רמת ההשכלה, כך יורד המשקל

כשהחשבון בבנק מנופח, כך גם הכרס? לא בדיוק. חוקרים מהמחלקה לתזונה באוניברסיטת קליפורניה, ארה"ב, מגלים השבוע בכתב העת Nutrition כי נשים בקו העוני נוטות לסבול מהשמנת יתר.

החוקרים גילו כי תזונתן הלקוייה של הנשים הדואגות להאכיל את בני המשפחה במהלך החודש, מסתיימת עם קבלת הקיצבה החודשית. אז, על פי המחקר, מתנפלות הנשים על אוכל עתיר קלוריות, בעוד חילוף החומרים של גופם איטי, עובדה המובילה להשמנה משמעותית.

כבר לפני עשור תיארו חוקרים את האפשרות לפיה עוני עלול להביא דווקא להשמנה. חוקרי אוניברסיטת קליפורניה אוששו את הסברה במחקרם אשר בחן את הקשר שבין מיעוט מזון לבין משקל הגוף. החוקרים מצאו כי הנשים העניות התגוררו באיזורי מצוקה, בה הרפואה המונעת וחשיבות התזונה הנכונה אינם דבר נפוץ . פרט למחסור בידע בריאותי, מצאו החוקרים כי באיזורי מצוקה לא קיימים מרכולים למכירת מוצרי מזון בריאים או מזונות דיאטטיים בעלי ערך קלורי נמוך.

לדברי החוקרים, נשים עניות יעדיפו לרכוש מזון עתיר קלוריות אך זול, מאשר מוצר דל קלוריות יקר. גם צריכת הפירות והירקות הייתה נמוכה בקרב הנבדקות, צריכת המיצים הטבעיים הייתה כמעט אפסית. את מקומם של אלו, תפסו מיצים ממותקים עתירי סוכר, שומן וקלוריות.

סברה נוספת שציינו החוקרים בעבודתם היא תיאוריית "ההרעבה העצמית". לדעת החוקרים, דואגות הנשים להאכיל את בני ביתם במהלך החודש, ולהמעיט באכילה. בכך, הן מורידות את קצב חילוף החומרים. בתום החודש עם קבלת הקיצבה החודשית, מתנפלות הנשים על האוכל עתיר הקלוריות, אולם בשל המטבוליזם הנמוך לא מתרחש פירוק יעיל של הקלוריות, עובדה המתורגמת לעודף אנרגטי ולעלייה במשקל.

ממצא נוסף במחקר מצביע על יחס הפוך בין ההשמנה לרמת השכלה . ככל שהשכלתה של האישה גבוהה יותר, המשקל נמוך יותר. מתוצאות המחקר הסיקו החוקרים כי אמנם יש לבצע מחקרים נוספים אשר יאוששו את טענותיהם, אולם במקביל יש מן הצורך לעסוק ברפואה מונעת ובהסברה בקרב אוכלוסיות קו העוני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully