וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעלות מורידה דירוג האג"ח של אי.די.בי פיתוח

אלי דניאל

21.6.2001 / 17:32

מורידה הדירוג מ-AAA ל-+AA: לשיעור ההשקעות הגבוה בתקשורת והיי-טק סיכון גבוה; אי ודאות לגבי שינויים בבעלות וניהול הקבוצה; למיזוג כלל תעשיות וכלל אלקטרוניקה משמעות סמלית בלבד

חברת דירוג האשראי, מעלות, הודיעה היום על הורדת דירוג אגרות החוב (מסדרה ב') של אי.די.בי פיתוח מ-AAA ל- +AA. במקביל, ניתן דירוג +AA גם לאגרות החוב (מסדרה ג') שהונפקו למשקיעים מוסדיים בחודש מאי האחרון, במסגרת הנפקה שבמסגרתה גייסה החברה כ-180 מיליון שקל.

הורדת הדירוג לאג"ח נובעת בעיקר מהסיכון הענפי שממנו סובלת החברה ומאי הוודאות הקיימת בכל הקשור לתוכנית הרה ארגון בקבוצת אי.די.בי.

האנליסט רונן בר לב מציין בהערכתו כי אי.די.בי ממשיכה בתהליך של התמקדות במספר מצומצם יותר של תחומי פעילות: תקשורת, טכנולוגיות עתירות ידע, תעשייה, בנייה ונדל"ן, מסחר ושירותים. מרבית נכסיה של החברה הם השקעות בניירות ערך של חברות אחרות, ועל כן, הירידות במחירי ניירות הערך בבורסה בתל אביב ובנאסד"ק פגעו בשווי החברה ובשווי החברות המוחזקות.

בר לב מעריך כי שיעור השקעת החברה בתחומי התקשורת והטכנולוגיות עתירות הידע, מסך השקעות החברה, גבוה משיעור ההשקעה בענפים אלו בכלל המשק ועל כן מצביע על סיכון גבוה יותר בתיק ההשקעות של החברה. כמו כן, לאחר פרישתו של אודי רקנאטי, קיימת אי ודאות מסוימת הקשורה לשינויים אפשריים בבעלות ובניהול הקבוצה. שינויים אלה, עשויים להשפיע על אסטרטגיית הקבוצה ועל מבנה האחזקות שלה. בהתייחסו למיזוגן של כלל תעשיות וכלל אלקטרוניקה , מציין האנליסט כי למיזוג זה משמעות סמלית בלבד במישור צמצום כוח האדם הניהולי.

לדברי האנליסט, רווחיות החברה ויחסי הכיסוי שלה נפגעו בשנת 2001 בהשוואה לשנה החולפת. הוא מעריך כי היקף הדיווידנד שיתקבל בחברה בשנת 2001 יהיה נמוך משמעותית מהיקפו בשנתיים האחרונות - דבר שיביא לירידה ביחס כיסוי הוצאות הנהלה וכלליות ומימון ע"י דיווידנד. מבחינת רמת הנזילות שלה, מצבה של אי.די.בי פיתוח הוא טוב מאוד, אם כי בעוד שבחודש דצמבר 2000 הסתכם שווי ההחזקות הסחירות של החברה בכ-12.2 מיליארד שקל, הרי שבחודש מארס הסתכם שוויין של החזקות אלה בכ-8.3 מיליארד שקל, כתוצאה מהירידות החדות בשוקי ההון בארץ ובעולם.

בר לב אומר כי מבחינה פיננסית, גמישותה של החברה גבוהה מאוד, שכן פעילותה הפיננסית העיקרית היא בהשקעה בניירות הערך של החברות המוחזקות ומימושן בעת הצורך ובהתאם לרמת המחירים בשוק.לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק המלצות אנליסטים בתפריט הימני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully