וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כי"ל: אזהרת הרווח של פוטאש לא מעידה בהכרח על תמונה דומה אצלנו

שלומי גולובינסקי

21.6.2001 / 15:54

יצרנית הדשנים הקנדית הגדולה בעולם פירסמה אזהרת הרווח, הנובעת מהתחזקות הדולר הקנדי וירידה במחירי החנקן, אותם כלל לא מייצרת כי"ל; פוטאש מחזיקה ב-9% מכי"ל

חברת פוטאש אוף ססקצ'ן הקנדית, יצרנית הדשנים הגדולה בעולם, פירסמה היום אזהרת רווח אשר נובעת משער חליפין חזק של הדולר הקנדי וירידה במחירי הנתרן ומוצרי הדישון.

פוטאש מסרה שהיא עכשיו מצפה לרווח הנמוך ב-15% מהתחזיות הקודמות של 1 דולר למניה ברבעון השני. החברה מסרה שהירידה ברווחי הרבעון יפגעו בתוצאות השנה כולה.

למרות שמחירי הפוספטים והמדשנים הנתרניים ירדו במהלך הרבעון, שולי הרווח על מוצרים אלו עלו לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת. למעשה, התנאים העסקיים במהלך הרבעון השני של 2001, יחד עם תיק ההשקעות היחודי של החברה, עשויים להגביה את שולי הרווח.

החברה טוענת שהרווח הנמוך לעומת השנה הקודמת נובע משער החליפין הגבוה של הדולר הקנדי ומהכנסות נמוכות יותר מסעיפים לא תפעוליים.

האזהרה לא בהכרח תשפיע על כי"ל

אזהרת הרווח של פוטאש, המחזיקה ב-9% ממניות כי"ל , לאו דווקא מעידה על תמונה דומה בחברת הכימיקלים הישראלית, כך אמר ל-TheMarker.com אבי דויטשמן, סמנכ"ל הכספים של כי"ל.

לדברי דויטשמן, העובדה שפוטאש מחזיקה ב-9% ממניות כי"ל אומרת שמבחינת חשבונאית אין השפעה לתוצאות שלה על התוצאות של כי"ל, ולהיפך.

דויטשמן אומר, כי פוטאש מתייחסת באזהרת הרווח שלה למספר מרכיבים. ראשית, השפעת ההתחזקות של הדולר הקנדי על מרכיב ההוצאות שלה. פוטאש היא חברה קנדית, שמרבית מתקני היצור שלה מצויים בקנדה, ומקצתם בארה"ב. לכן, לעלייה בדולר הקנדי יש השפעה גדולה על מרכיב ההוצאות של החברה, שמדווחת בדולרים אמריקאיים. דויטשמן מציין, כי להתחזקות הדולר הקנדי אין השפעה על כי"ל כלל.

המרכיב השני, הוא ירידה במחירי החנקן. דויטשמן מציין כי פוטאש מעורבת בייצור של שלושת "אבות המזון" של הדשנים - אשלג, פוספטים וחנקן - ואילו כי"ל עוסקת רק בייצור אשלג ופוספטים, ולכן לירידה במחירי החנקן, גם במקרה זה אין השפעה על כי"ל. דויטשמן אומר, כי לכי"ל אין כמעט דשנים שמכילים חנקן, וגם פעילות זאת היא בשוליים. לדבריו, כי"ל רק רוכשת חנקן ולא מייצרת, ולכן לירידה במחירי החנקן יש השפעה חיובית עליה.

דויטשמן מעריך, כי ייתכן שהחברה הקנדית החליטה לפרסם אזהרת רווח משום שבהשוואה רבעונית מדובר בהפרשים גדולים במחירי החנקן, שהיו גבוהים משמעותית ברבעון המקביל אשתקד.

באהרת הרווח של פוטאש מדווחת החברה הקנדית גם על ירידה חדה במחירי הפוספטים, שאותם דווקא כן מייצרת כי"ל. דויטשמן אומר, כי הירידה במחירי הפוספטים היא לא דבר חדש, והיא דווחה כבר בדו"חות האחרונים של כי"ל. לדבריו, בשנה וחצי האחרונות טוענת כי"ל כי שוק הפוספטים מצוי בקשיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully