וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרשת הסיליקון בחלב: ניתן לתבוע את תנובה

21.6.2001 / 7:28

היועץ המשפטי לממשלה טוען כי תנובה הטעתה את הצרכנים וכי ניתן לתבוע אותה תביעה ייצוגית; לתפיסתו זכאי הצרכן לקבל חזרה את מחיר המוצר וכן פיצויים בגין אי עמידה בתקן ובגין עוגמת נפש

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, הודיע אתמול לבית המשפט העליון כי ניתן להגיש תביעה ייצוגית נגד תנובה בעניין פרשת הסיליקון. באוגוסט 1995 חשף "מעריב" כי תנובה הוסיפה סיליקון לחלב אותו ייצרה. בעקבות כך הגישו טופיק ראבי והמועצה הישראלית לצרכנות תביעה, אותה מבקש להפוך רובינשטיין לייצוגית.

רובינשטיין טוען כי תנובה הטעתה את הצרכנים וכי צרכן שרכש מוצר בלתי מתאים לתקן, עקב הטעייה של היצרן, רשאי לתבוע את היצרן ואינו מוגבל רק לתביעת המוכר. לתפיסתו, זכאי הצרכן לקבל חזרה את מחיר המוצר שרכש, וכן פיצויים בגין אי עמידה בתקן של היצרנית ובגין עוגמת נפש.

עמדת היועץ המשפטי לממשלה נמסרה לבית המשפט העליון על ידי עו"ד יעל מימון בעקבות ערעור שהגישה תנובה על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב לאשר את התביעה כתביעה ייצוגית. רובינשטיין צורף כמשיב בערעור.

בין ה-25 בינואר 1994 ל-6 בספטמבר 1995 ייצרה תנובה 13 מיליון ליטר חלב עמיד עם 1 אחוז שומן, לו הוסיפה סיליקון. באוגוסט 1995 נחשפה הפרשה ותנובה יצאה לתקשורת בהכחשות, אך מבדיקה שביצע משרד הבריאות עלה כי אכן הוסף סיליקון לחלב העמיד וניתנה הוראה להשמידו. המשרד לא הצליח להוכיח נזק בריאותי אך קבע כי לא ניתן לדעת מה השפעת הסיליקון לטווח ארוך. במרץ 1997 הואשמה תנובה באי מילוי הוראת תקן רשמי ובהפרת איסור הטעייה בפרסומת ובית המשפט גזר עליה את העונש המקסימלי בעבירה מסוג זה - קנס בגובה 28 אלף שקלים.

התביעה הייצוגית מאפשרת ריכוז תביעות כל צרכני החלב נגד תנובה. תנובה עירערה על כך וממתינה כעת להחלטת בית המשפט העליון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully