וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תושב חומש נרצח בזמן פגישה עם סוחר פלסטיני

21.6.2001 / 0:22

איליה קירביץ אב לחמישה בן 62, נפצע קשה ונמלט אל שער היישוב חומש שם מת מפצעיו; קולין פאוול מגיע לאזור "כדי להציל את הפסקת האש"; הפגישה הביטחונית הסתיימה ללא תוצאות

הלוויתו של איליה קירביץ, אב לשתי בנות בן 62 מהיישוב חומש שבשומרון, תצא היום (חמישי) בשעה 14:00 מהיישוב חומש לבית העלמין בנתניה. קירביץ נרצח אתמול בערב בשעה שפרק סחורה, בביתו של סוחר פלסטיני עמו היה בקשרים עסקיים, בכפר סילאת א-דאהר. קירביץ נמלט מהמקום אל שער היישוב חומש. צוותי מד"א ניסו להחיותו, אך הוא נפטר מפצעיו. בעקבות הפיגוע הטיל צה"ל סגר על הכפר סילאת א-דאהר.

קירביץ עלה לארץ לפני שמונה שנים. לפני מספר ימים נרצח סמוך ליישוב דני יהודה ז"ל, גם הוא תושב חומש, מירי שבוצע ממכונית חולפת לעבר המכונית בה נסע.

אזרח פלסטיני נהרג היום מירי חיילי צה"ל במחסום סמוך ליד רמאללה.

אזרחית ישראלית נפצעה באורח קל בשעות הערב מאבן שהושלכה על מכוניתה סמוך למחנה הפליטים אל ערוב שמדרום לגוש עציון. חייל צה"ל נפצע הערב קל מפיצוץ מטען חבלה סמוך למחסום כיסופים, מדרום לרצועת עזה. אש נורתה הערב ממכונית חולפת אל עמדת צה"ל סמוך לחלמיש. איש לא נפגע. יריות נורו אל אוטובוס ריק מנוסעים של אגד שנסע ליד עינב שבשומרון. שלושה בקבוקי תבערה הושלכו לעבר עמדת צה"ל במגדלים שבשומרון. איש לא נפגע. מטען חבלה התפוצץ אתמול בחדרה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

הפגישה לתיאום ביטחוני שנערכה אמש בין נציגי ישראל והפלסטינים הסתיימה ללא תוצאות. על רקע המשך האלימות, הורה אמש נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, למזכיר המדינה, קולין פאוול, לצאת בשבוע הבא לישראל כדי לנסות להציל את הפסקת האש עם הפלסטינים. כך אמר אתמול דובר הבית הלבן.

בוש שוחח בטלפון עם ראש הממשלה שרון ועם ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. הנשיא בוש ביקש מערפאת לעשות מאמץ של מאה אחוזים כדי להפחית את האלימות ולסכל את הטרור. גורמים בלשכת שרון מוסרים, כי בוש אמר לראש הממשלה שהקהילה הבינלאומית מאוחדת בעמדתה שהאלימות חייבת להיפסק לחלוטין לפני כל התקדמות בתהליך המדיני.

שרון אמר לנשיא האמריקאי כי מאז הוכרזה הפסקת האש רצחו הפלסטינים שלושה ישראלים ופצעו 10. ראש הממשלה הדגיש כי ישראל שומרת על זכותה להגנה עצמית.

רדיו קהיר דיווח אמש, כי ראש הממשלה שרון טילפן לנשיא מצרים, חוסני מובארק, ושוחח עמו על הפסקת האש בין ישראל והפלסטינים. מובארק אמר כי חשוב לדבוק בהפסקת האש ולבצע את כל ההסכמים שהושגו במישור הביטחוני. עוד אמר כי יש להוסיף צעדים במישור המדיני על פי הנחיות ועדת מיטשל.

ראש הממשלה שרון אמר אתמול כי "ישראל מוכנה לפשרות כואבות אך לא תהיה מוכנה לשום פשרה כשמדובר בביטחונה וכאשר הפשרה עלולה לסכן את עצם קיומה". שרון הוסיף, כי "לישראל יש את הזכות המלאה להגן על עצמה כאשר הפלסטינים מפירים את הפסקת האש מידי יום ביומו". ראש הממשלה דיבר בוועידת קרן היסוד העולמית שהתארחה בבסיס חיל האוויר ברמת דוד.

מתנחלים מהשומרון ותושבי קרית ארבע חסמו אמש צומת ממזרח לחברון והשליכו אבנים אל מכוניות של פלסטינים. למכוניות נגרם נזק. כוחות צה"ל הגיעו למקום והפרידו בין הצדדים.

מוקדם יותר, חסמו עשרות מתושבי ההתנחלות נווה צוף את כביש הגישה למשרד ראש הממשלה בירושלים, בעקבות הפיגוע בו נהרג איליה קירביץ. המפגינים גם פרצו למגרש החניה הפנימי של משרד ראש הממשלה וחסמו את הגישה למקום.

"עליית מדרגה בפעילות ארגוני הטרור"

אזרח פלסטיני נהרג אתמול מירי של חיילי צה"ל במחסום קרית ספר, סמוך ליישוב נילי ליד רמאללה. מחקירת צה"ל עולה כי ההרוג הגיע למחסום עם שני פלסטינים נוספים. הפלסטינים לא היו חמושים, אולם החיילים זיהו אותם כדמויות חשודות וניסו לעצור אותם. הפלסטיני התנגד למעצר, והחיילים פתחו באש לפי נוהל עצירת חשוד. כך דווח בגלי צה"ל.

מהירי נפצע אחד מהם באורח קשה. ניידת טיפול נמרץ של מד"א הוזעקה למקום והצוות הרפואי ניסה להחיות את הפלסטיני, אולם הוא נפטר מפצעיו. חקירת נסיבות הארוע נמשכת.

חייל צה"ל נפצע אתמול בערב קל מפיצוץ מטען חבלה סמוך למחסום כיסופים, מדרום לרצועת עזה. הפיצוץ אירע בזמן שהכוח ביצע סריקות לאורך גדר המערכת עם הרשות הפלסטינית. החייל קיבל טיפול במקום.

מטען החבלה, שהתפוצץ אתמול בבוקר בתוך פח אשפה בחדרה, הורכב מפצצת מרגמה וחומר זרחני, כך עולה מחקירת המשטרה. איש לא נפגע בפיצוץ. במשטרה מגדירים את הארוע הזה "עליית מדרגה בפעילות ארגוני הטרור". כוחות המשטרה באזור השרון הועמדו בכוננות גבוהה.

המטען, מסוג מטען צינור, הונח בפח אשפה בעיר, בצומת הרחובות רמב"ם והרברט סמואל. לאחר שהתפוצץ הגיעו למקום אנשי כוחות ביטחון ומד"א לסריקות נוספות, וההערכה היא כי נמנע אסון.

הפלסטינים נראו נבוכים נוכח רשימת הפיגועים

הפגישה הבטחונית בירושלים בין אנשי הביטחון הישראלים והפלסטינים ובתיווך נציג הסי.איי.איי, הסתיימה ללא התקדמות כלשהי. בקול ישראל דווח כי נציגי ישראל סקרו בפני הנוכחים את רשימת הפיגועים והאירועים האלימים שארעו מאז תחילת הפסקת האש כשהפלסטינים, בניגוד לעבר, לא ניסו להכחיש או להגיב לדברים.
מקורות שנכחו בפגישה טענו כי הפלסטינים נראו נבוכים נוכח רשימת הארועים הארוכה.

בפגישה הבהירו נציגי ישראל לשני הצדדים כי הסגר מעל ערי הרשות לא יוסר. לפי מסמך טנט היו הצדדים אמורים לסכם בפגישה היום את לוח הזמנים לפריסה מחדש של כוחות צה"ל. נציגי ישראל פירטו את לוח הזמנים כפי שנקבע בפגישת הקבינט אתמול בצהריים. לוח הזמנים קובע כי ישראל תשיג את כוחותיה לנקודה בו היו פרוסים ב-28 בספטמבר רק לאחר שיופסקו האלימות, הטרור וההסתה.

ישראל מצידה הודיעה כי היא מוכנה לפרוס מחדש את כוחות צה"ל תוך 4 שבועות מסיום תקופת צינון של 6 שבועות, בהם לא יהיו אירועים אלימים. נציגי הפלסטינים לא הסכימו ללוח הזמנים הישראלי ודרשו כי הפריסה מחדש תעשה בשבועיים בלבד. בכל מקרה כל עוד האש לא הופסקה בישראל לא החלו לספור את ששת שבועות הצינון.

על אף המחלוקת בין הצדדים הוחלט לקיים פגישה נוספת בין הצדדים בשבוע הבא. החלטה זו עולה בקנה אחד עם החלטות ישיבת הקבינט אתמול, בה הוחלט כי הפגישות הביטחוניות יימשכו גם אם מתרחשים ארועים אלימים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully