וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דיפלומטים מערביים: ערפאת התחייב למנוע זמנית פיגועי התאבדות

שי שריג

20.6.2001 / 18:06

עיתון סעודי: ערפאת הודיע לממשל האמריקאי על הבנה בינו לבין ראשי הארגונים הפלסטיניים; טוען: הוחלט על פסק זמן בן מספר שבועות בפיגועי הירי ובפיגועי ההתאבדות בתוך שטח ישראל

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, דיווח לממשל האמריקאי על הבנה שהושגה בינו לבין ראשי הארגונים הפלסטיניים להפסיק באופן זמני את פיגועי הירי ואת פיגועי ההתאבדות בתוך שטח ישראל. פסק הזמן יימשך, ככל הנראה, מספר שבועות; כך מדווח היום העיתון הסעודי "אלווטן" מפי מקורות דיפלומטיים באירופה ובארה"ב.

ערפאת הסביר לארגונים הפלסטיניים כי צעד זה נועד להוכיח את נחישותו להיענות לקריאות האמריקאיות, האירופאיות והבינלאומיות לבסס את הפסקת האש עם ישראל. עם זאת, מדגישים המקורות, ערפאת הזהיר בכירים בממשל האמריקאי כי הוא לא יוכל למנוע התלקחות מחודשת וגדולה בין הפלסטינים לישראל, אם ארה"ב לא תפעל ברצינות לחידוש השיחות עם ממשלת ישראל. יצויין כי למרות הכרזותיו של ערפאת, שבה והודיעה היום תנועת הפת"ח כי היא תמשיך לבצע פיגועי ירי נגד חיילים ומתנחלים.

בנוסף, העביר ערפאת לממשל האמריקאי שלוש הצעות להגברת מעורבות ארה"ב והשפעתה לביסוס הפסקת האש בין ישראל לרשות הפלסטינית, מעבר לחסות הביטחונית הנוכחית. הצעתו הראשונה של ערפאת היא לקדם ביקור של מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, באזור, במטרה לקיים דיון בדרכים ליישום המלצות ועדת מיטשל. ההצעה השניה מדברת על עשיית מאמצים לכינוס פסגה בין ערפאת לשרון, בחסות ארה"ב, כדי לבחון את מידת נכונותה של ממשלת ישראל ליישב את הסכסוך בדרכי שלום.

"בוש דורש מערפאת התחייבות בכתב"

ההצעה השלישית, אותה העביר ערפאת לממשל האמריקאי, כוללת בקשה מצד יו"ר הרשות לארגן ביקור רשמי שלו בוושינגטון, כדי לדון עם הנשיא בוש במצב המסוכן בשטח. עוד נמסר כי ערפאת ביקש כבר במהלך פגישותיו עם מנהל הסי.איי.אי, ג'ורג' טנט, להעביר לממשל האמריקאי מסר ברוח זו, על רצונו של ערפאת לבקר בארה"ב.

בינתיים, הממשל האמריקאי דחה את פנייתו של ערפאת לבקר בארה"ב. הממשל האמריקאי, מציינים המקורות הדיפלומטיים, דרש מערפאת התחייבות בכתב שלא לפנות שוב לאמצעי אלימות כדי לפתור את הסכסוך עם ישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully