וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תושב חומש נהרג בפיגוע ירי בשומרון

20.6.2001 / 17:49

פלסטיני נהרג מאש צה"ל ליד קריית ספר; ישראל ממשיכה לשמור על הפסקת האש; הקבינט המדיני-ביטחוני קיבל מספר החלטות מבצעיות; ערפאת: ישראל מפרה את הסכם טנט; הערב: פגישה ביטחונית

תושב חומש שבשומרון נהרג הערב בפיגוע ירי סמוך ליישוב. האיש הגיע לשערי היישוב כשהוא פצוע קשה, צוותי מד"א ניסו להחיותו, אך הוא נפטר מפצעיו. ככל הנראה הוא נורה בידי פלסטינים מהכפר סילאת א-דאהר, הסמוך לחומש. כוחות הביטחון סורקים את האיזור בניסיון לאתר את המפגעים.

לא ברור עדיין האם הירי בוצע מרכב חולף או מן המארב. צה"ל פתח בסריקות. לפני מספר ימים נהרג סמוך ליישוב דני יהודה, אף הוא תושב חומש, מירי שבוצע ממכונית חולפת לעבר המכונית בה נסע.

אזרח פלסטיני נהרג היום מירי של חיילי צה"ל במחסום קריית ספר, סמוך ליישוב נילי ליד רמאללה. מחקירת צה"ל עולה כי ההרוג הגיע למחסום עם שני פלסטינים נוספים. לא ברור עדיין אם הפלסטינים היו חמושים, אולם החיילים זיהו אותם כדמויות חשודות וניסו לעצור אותם. הפלסטיני התנגד למעצר, והחיילים פתחו באש לפי נוהל עצירת חשוד. כך דווח בגלי צה"ל.

מהירי נפצע אחד מהם באורח קשה. ניידת טיפול נמרץ של מד"א הוזעקה למקום והצוות הרפואי ניסה להחיות את הפלסטיני, אולם הוא נפטר מפצעיו. חקירת נסיבות הארוע נמשכת.

מטען חבלה התפוצץ היום בחדרה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. מהמשטרה נמסר כי מטען צינור הונח בפח אשפה בעיר. לאחר שהתפוצץ הגיעו למקום אנשי כוחות ביטחון ומגן דוד אדום לסריקות נוספות. ההערכה היא כי המטען היה יכול לגרום לאסון כבד.

"שעון העצר מאופס"

למרות גל האלימות הנמשך, מדינת ישראל ממשיכה בשלב זה במדיניות הפסקת האש ולא נסוגה מהסכמתה לתוכניתו של אש הסי.איי.איי ג'ורג' טנט; כך החליטו היום חברי הקבינט המדיני-ביטחוני בישיבה שהסתיימה בשעות הצהריים.

למרות המשך הפסקת האש, ישראל "שומרת על זכותה להגנה עצמית" כלשון המסמך, ניסוח שמעיד על כך שהקבינט הגיע ככל הנראה גם למספר החלטות מבצעיות. ההחלטות לא צפויות להתבצע בימים הקרובים, מתוך כוונה להעניק הזדמנות נוספת להפסקת האש לקראת ביקורו של ראש הממשלה, אריאל שרון, בוושינגטון, במסגרתו הוא עתיד להיפגש עם נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, ומזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאוול.

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט גם כי בשלב זה יימשכו הפגישות הביטחוניות. סיכום נוסף עליו הוחלט בישיבה הוא כי "שעון העצר" של הפסקת האש עדיין מאופס. כלומר, ספירת ששת השבועות שאמורים לעבור החל מהיום ועד השלב השני של תוכנית טנט, ולהתחיל בתקופת הצינון שאמורה להימשך חודש וחצי, ישראל לא תעבור לשלב הבא כל עוד נמשכת האלימות בשטחים.

כבר להיום מתוכננת פגישה נוספת של נציגי ישראל והרשות בחסות נציגי ארה"ב, במסגרתה יידון המשך הצעדים בשטח נוכח העליה המחודשת בהיקף האלימות.

ראשי מערכת הביטחון הפלסטינית שבו והורו היום להגביר את המאמצים בחיפוש אחר עמדות לירי פצצות מרגמה לעבר התנחלויות. "הם חזרו על ההוראות להאיץ את החיפושים ואת פעילות הביטחון ליד הגדרות סביב התנחלויות יהודיות, כדי להביא לסוף מוחלט של התקפות אלו", אמר מקור ביטחוני ברשות הפלסטינית.

"הישראלים מעכבים המו"מ לשלום"

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, האשים היום את ישראל בהפרת הסכמות מסמך טנט. יו"ר הרשות האשים את ישראל באי עמידה בתנאי הפסקת האש ובדחיה מכוונת של חידוש שיחות השלום. ערפאת, שדיבר עם כתבים בתום פגישתו עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, באלכסנדריה. לדבריו, הסגר ה"מרושע" שמטילה ישראל מאיים על הפסקת האש.

"הישראלים עדיין מכתרים כפרים, ערים ומחנות", אמר ערפאת. "הישראלים אמורים היו לסגת בתוך 48 שעות לעמדות הקודמות (שלפני פרוץ אינתיפאדת אל אקצה) ובאותו זמן להתחיל את התהליך הדיפלומטי". סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי יו"ר הרשות האשים גם את צה"ל בכך שהוא תומך במתנחלים שסיכנו פלסטינים: "למרבה הצער, הם עושים הכל כדי לעכב את המסלול הדיפלומטי". מקורות מדיניים פלסטיניים ומצריים מסרו כי מובארק וערפאת סקרו את המאמצים הערביים והבינלאומיים לחידוש שיחות השלום ולהפסקת האלימות.

זו היתה פגישתם הראשונה של יו"ר הרשות ונשיא מצרים מאז ההכרזה על הפסקת האש לפני שבוע. פגישתם החלה בשיחה בארבע עיניים ואחר כך הצטרפו אליה בכירים משני הצדדים.

השב"כ ואמ"ן רואים עין בעין

אתמול קיים שרון דיון ביטחוני במטה השב"כ. בדיון השתתפו שר החוץ שמעון פרס, שר הביטחון בנימין בן אליעזר, שר האוצר סילבן שלום, שר הפנים אלי ישי וראשי מערכת הביטחון. השרים חזרו ואמרו בישיבה כי הפלסטינים אינם מכבדים את התחייביותיהם לפי מסמך טנט. השר ישי אמר כי הוא מקווה שכבר מחר יחליט הקבינט לשנות את מדיניות הממשלה כלפי הפלסטינים ולדבריו, "אי אפשר להמשיך כך".

גורמים מדיניים הדגישו בדיון את ההתקרבות שחלה בין עמדת השב"כ לעמדת אמ"ן ביחס למידת שליטתו של ערפאת על השטח. בשב"כ טענו עד אמש כי ערפאת אינו שולט בכל המתרחש בשטח. בעקבות האירועים האחרונים וההוראות שהועברו לכוחות הביטחון הפלסטינים לגבי האזורים בהם מותר להמשיך לירות (שטחי בי ו-סי) קובעים בשב"כ כי ערפאת שולט שליטה מלאה בפעילות הטרור בשטח.

נציגי כוחות הביטחון אמרו כי מספר תקריות הירי שאירעו מאז ההכרזה על הפסקת האש אכן ירד אך הפיגועים אלימים יותר וקטלניים יותר. חלק מהמשתתפים טענו כי ערפאת מנסה לשמור את האלימות "על אש קטנה" ומתחת לסף התגובה של ישראל, כדי שישראל תיאלץ לנהל עמו מו"מ למרות האירועים. שר החוץ הזהיר מפני קריסה מוחלטת, כהגדרתו, של הפסקת האש, אם הרשות לא תפעל למיגור הטרור.

בדיון שנערך אתמול בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת אמר ראש אמ"ן, האלוף עמוס מלכא, שערפאת לא עושה דבר כדי למנוע פיגועים. הוא הוסיף כי ערפאת העריך שהפיגועים יגרמו לסדקים בחברה בישראל והתאכזב מיכולת העמידה של הציבור.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully