וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק הפועלים: טבעול עשויה להקים או לרכוש מפעל בצפון אירופה

אלי דניאל

20.6.2001 / 12:21

הבנק מעלה את המלצתו לאסם מ"החזק" ל"קנייה" תוך קביעת מחיר יעד של 33 שקל; בלידר דש מעניקים לחברה המלצת "תשואת יתר" עם מחיר יעד של 31.7 שקל

האנליסט עוז לוי, מבנק הפועלים, מפרסם היום עדכון להמלצת הבנק למניית אסם , בעקבות פרסום תוצאותיה הכספיות של החברה לרבעון הראשון של שנת 2001. לוי מעלה את המלצת הבנק למניית החברה מ"החזק" ל"קנייה", תוך שהוא מעלה במקביל את מחיר היעד מ-31 ל-33 שקל למניה (מחיר היעד גבוה בכ-17% ממחיר המניה עם פתיחת המסחר בבורסה התל אביבית).

אסם, שהינה אחת מחברות המזון הגדולות בארץ, מייצרת למעלה מאלף מוצרי מזון שונים המיוצרים ב-14 אתרי ייצור ברחבי הארץ. חברת נסטלה, הינה בעלת השליטה בחברה ובעלת המניות הגדולה בה, ועל כן, חלק ממוצרי החברה הינם מוצרים המיוצרים בטכנולוגיות של נסטלה וחלקם אף מיובאים על ידי החברה.

לוי מייחד מקום של כבוד לחברה הבת, טבעול, אשר להערכתו תהווה את מנוע הצמיחה העיקרי במכירות אסם בעתיד. לוי מזכיר כי ברבעון הראשון רשמה טבעול גידול של כ-50% במכירותיה לאירופה, וזאת בעקבות התפרצות מחלות הבקר אשר הביאו לגידול מאסיווי בביקושי השוק האירופי לתחליפי בשר.

לוי סבור כי טבעול יכולה היתה להשיג מצמיחה גבוהה יותר במכירותיה, אלמלא סבלה ממגבלת ייצור של מפעל החברה אשר מאז תחילת התפרצות מחלות הבקר עבד בתפוקה מקסימלית. לוי מציין כי בשל סיבה זו, שוקלת טבעול ביצוע מהלך אשר ייתן מענה לגידול בביקושים למוצריה (הקמה או רכישה של מפעל באירופה) ויקרב אותה אל לקוחותיה (ובכך יחסוך עליות הפצה). להערכת לוי, ככל שתקדים טבעול להגדיל את כושר הייצור, כך היא תספיק ליהנות יותר מ"שיגעון" מחלות הבקר הפוקד את אירופה, ולגדיל את חלקה בשוק זה, אשר עתיד להמשיך ולצמוח בעקבות מעבר הציבור האירופי לצריכת מוצרי בריאות.

לוי סוקר את ההתפתחויות האחרונות בחברה הכוללות, בין היתר, ביצוע השקעות חדשות והשלמת רה ארגון. לוי מציין כי החברה הקימה, בהשקעה של כ-5 מיליון שקל, חטיבה חדשה (נסטלה פוד סרוויס) שתרכז את פעילות החברות הבנות בשוק המוסדי. כמו כן, החברה מקימה בשדרות, בשיתוף עם קונצרן נסטלה העולמי, את מרכז המו"פ העולמי של נסטלה לחטיפים. בנוסף, בכוונת החברה להשקיע כ-5 מיליון דולר בהקמת מפעל עוגות חדש באזור התעשייה אחיהוד.

באשר לארגון שורות החברה, לוי מציין כי אסם מעתיקה את פעילות הייצור של מפעל הוד לבן למפעל של עוף טוב בבית שאן, וכי בכוונתה לסגור את מפעלה בבני ברק ולהעתיק את פעילותו למפעל בשדרות. כמו כן, החברה מתכננת לצמצם את מספר מרכזי ההפצה שלה בתחום הגלידות מ-6 ל-3, והיא מנהלת מו"מ מתקדם למכירת מתחם עסיס בסכום המוערך בכ-70 עד 75 מיליון שקל.

לוי מוסיף כי החברה השיגה ברבעון הראשון של 2001 צמיחה של 6.2% במכירותיה, ולהערכתו, החברה תמשיך ליהנות ממספר פרמטרים אשר יהוו את מנוע הצמיחה העיקרי שלה בעתיד, ובהם הגידול במכירות מוצרי טבעול באירופה (הפרמטר העיקרי לגידול במכירות החברה), פוטנציאל הצמיחה בשוק המוסדי והגדלת מגוון המוצרים המיובאים של נסטלה.

באשר לשוק המוסדי, לוי סבור כי פוטנציאל הצמיחה של אסם בשוק זה עוד לפנייה וזאת בזכות מגוון המוצרים ומערך ההפצה המקנה לה יתרון על פני מתחרותיה בשוק. כמו כן, לוי צופה גם גידול בחלקה של אסם בשוק העוגיות בארץ אשר היקפו מוערך בכ-450 מיליון שקל.

בנוסף, לוי מציין כי אחד הגורמים המהותיים ביותר להמשך השיפור בשולי הרווח של החברה בעתיד הינו הגידול המתמשך במגוון המוצרים המיובאים של נסטלה. תחום המוצרים המיובאים מתאפיין כיום בשולי רווח גבוהים משמעותית משולי הרווח של החברה (כ-9% עד 10% בשנת 2000) בזכות שלושה פרמטרים מרכזיים: השחיקה בשער היורו אל מול השקל, הקשיחות היחסית, כלפי מטה, של מחירי המזון בארץ, וירידה חדה במחירי הקפה בעולם. לוי מעריך כי השיפור בתנאי הסחר עם נסטלה, עשוי לחסוך לחברה למעלה מ-2 מיליון שקל.

עם זאת, לוי צופה כי התעצמותן של רשתות השיווק אשר הולכות ומרכזות כוח קמעוני רב (במיוחד רבוע ושופרסל) אינה נמנית עם אחת מהבשורות הטובות ליצרניות המזון בארץ, כמו גם לספקיות הגדולות. רשתות השיווק מגדילות בהתמדה את כוח המיקוח שלהן אל מול הספקים, דבר המתבטא גם במחירי המכירה של הספקים מולן. כמו כן, מכירות המותג הפרטי הגדלות בהתמדה ברשתות מהוות איום נוסף המגדיל את כוח המיקוח של הרשתות ועלול אף לנגוס בנתחי שוק קיימים של היצרנים. להערכת לוי, החדרת המותג הפרטי המבוצעת ע"י רשתות השיווק בתחום הפסטות עלולה להמשיך ולנגוס בנתחי שוק קיימים של אסם בתחום זה, גם בעתיד, ובכך למתן את השיפור בשולי הרווח שלה.

בעקבות האמור ובהסתמך על מכפיל רווח של 19 עד 20 המייצג, להערכת לוי, את רמת הסיכון והצמיחה הגלומה במניית אסם, מעלה לוי את מחיר היעד מ-31 ל-33 שקל ובהתאם מעלה את ההמלצה מ"החזק" ל"קנייה".

במקביל לבנק הפועלים, גם בית ההשקעות לידר דש מפרסם היום את המלצתו למניית אסם. האנליסט אורי הרשקוביץ מעניק לאסם המלצת "תשואת יתר" תוך שהוא מציב מחיר יעד של 31.7 שקלים. הרשקוביץ אשר מציין לטובה את מדיניות הדיווידנד של החברה, סבור כי אסם נסחרת מתחת לשוויה הכלכלי.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק המלצות אנליסטים בתפריט הימני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully