וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תובע לשעבר בבית הדין הבינלאומי: "לא המלצתי להעמיד את שרון לדין"

20.6.2001 / 7:31

עם זאת בראיון לערוץ 1 סירב השופט גולדסטון לחזור בו מדבריו לבי.בי.סי; בבלגיה יוזמים תיקון חוק שימנע משפט שרון; גורמים בישראל: הם חוששים ממשבר דיפלומטי עם ישראל

תובע בית הדין הבינלאומי בהאג לשעבר, השופט ריצ'רד גולדסטון, טוען כי לא המליץ להעמיד לדין את ראש הממשלה, אריאל שרון, בעקבות תוכנית התחקירים של הבי.בי.סי בנוגע לאירועי סברה ושתילה. "אני מוטרד מהרושם שנוצר כאילו המלצתי להעמיד לדין את שרון", אמר אתמול גולדסטון לערוץ 1.

גולדסטון הנחשב לסמכות עולמית בנושא פשעי מלחמה, אמר בתוכנית "פנורמה" כי "אם האדם שנתן את הפקודה יודע , או צריך לדעת על סמך העובדות שברשותו, שמדובר במצב בו אזרחים חפים מפשע ייפצעו או יהרגו, אז הוא אחראי באותה מידה, ולדעתי אפילו במידה רבה אף יותר, מאותם אנשים שמילאו את הפקודה".

גם אתמול לא חזר בו גולדסטון מדבריו לבי.בי.סי על אחריותו הפיקודית של שרון, אולם ציין כי לא התכוון שצריך לשפוט אותו בבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג. הוא ציין כי בית הדין לפשעי מלחמה טרם החל בפעילותו וגם כאשר יפתחו שעריו הרי שלא יוכל לשפוט רטרואקטיבית על פשעים שבוצעו לפני הקמתו.

ח"כ מח'ול שוקל לתבוע את שרון על פשעים נגד העם הפלסטיני

"ידיעות אחרונות" מפרסם כי בבלגיה יוזמים תיקון בחוק במטרה למנוע משפט בינלאומי נגד שרון. אתמול נכתב בעיתון הבלגי "לה סואר" כי התיקון מציע להגביל את סמכויות התביעה בנוגע לפשעים שבוצעו מחוץ לגבולות בלגיה. החוק הבלגי מאפשר כיום לבתי המשפט במדינה להעמיד לדין כל אדם שביצע פשעים נגד האנושות. אם יעבור התיקון יצטמצמו סמכויות השיפוט במדינה ובלגיה תמנע ממצב בו תהפוך למעין בית משפט בינלאומי.

גורמים במשרד החוץ בישראל הזהירו מפני משבר דיפלומטי עם בלגיה במידה שתמשיך לנהל את ההליך המשפטי נגד שרון. לדבריהם, "פרס שביקר אצל הבלגים אמר להם את זה ישירות בפנים".

בתוך כך מתכוון ח"כ עסאם מח'ול לפנות לבית המשפט הבינלאומי בהאג בדרישה להעמיד לדין את שרון בעוון פשעי מלחמה נגד העם הפלסטיני. לדבריו, התכוון לעשות את הצד הזה עוד לפני שידור תוכנית "הנאשם" בבי.בי.סי. הוא ציין כי כעת הוא בודק, בשיתוף משפטנים, את האפשרות להגיש תביעה כזו ויקבל החלטתו בקרוב.

מקורבי שרון לחצו - רשות השידור לא תרכוש תחקיר בי.בי.סי

אתמול פורסם כי רשות השידור לא תרכוש את זכויות השידור של התוכנית מרשת הטלוויזיה הבריטית. ערוץ 1 מנהל עם הבי.בי.סי קשרי עבודה שוטפים ורוכש ממנו כתבות, בעיקר עבור התוכנית "רואים עולם". TheMarker.com פירסם כי בעקבות לחצים וגישושים מצד גורמים המקורבים ללשכת ראש הממשלה הוחלט שלא לרכוש את התוכנית העוסקת בשרון, על מנת שלא לעורר את הסערה מחדש.

כמה מחברי מליאת רשות השידור מחו על עצם קיום המגעים. אלון אלראי, חבר הוועד המנהל (המזוהה עם הליכוד), כתב במכתב למנכ"ל הרשות: "ברור כי בימים אלו אין מקום כי תחקיר מסוג זה ישודר בטלוויזיה הממלכתית בישראל. עצם קבלת החומר מעלה תהיות קשות לגבי המניעים של אותם אנשים שפעלו להשגתו". לדעת אלראי יש לבדוק "האם יש מקום לנתק את כל קשרי העבודה שלנו עם ה-בי.בי.סי".

מרשות השידור נמסר בתגובה כי הקפאת המגעים לרכישת התחקיר נעשתה ממניעים ענייניים בלבד. "הוחלט לא לרכוש את התוכנית לאחר שהנושא טופל בהרחבה בערוצים אחרים, לרבות הקרנת קטעים ממנו ודיונים באולפן עם אנשי מקצוע", אמר דובר רשות השידור, יובל גנור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully