וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

5 פצצות מרגמה נחתו בגוש קטיף

19.6.2001 / 17:58

לא היו נפגעים אך התושבים נקראו להיכנס למרחבים המוגנים; פרס מזהיר מקריסת הפסקת האש; שרים בקבינט: לחדש את מדיניות החיסולים;

5 פצצות מרגמה נחתו אחר הצהריים בין היישובים נצר חזני וקטיף שבגוש קטיף. איש לא נפגע ולא נגרם נזק כתוצאה מהירי. צה"ל פתח בסריקות והתושבים נקראו להיכנס למרחבים המוגנים.

בשעות הצהריים הסתיים הדיון הביטחוני שזימן ראש הממשלה, אריאל שרון, במטה השב"כ. בדיון השתתפו שר החוץ שמעון פרס, שר הביטחון בנימין בן אליעזר, שר האוצר סילבן שלום, שר הפנים אלי ישי וראשי מערכת הביטחון. בקול ישראל דווח שמקורות מדיניים בכירים העריכו כי ישראל מבצעת הערכה מחדש של הפסקת האש, בעקבות הפיגועים שאירעו בימים האחרונים. מאוחר יותר עתיד שר הביטחון לקיים הערכת מצב עם גורמי ביטחון בנוגע לתגובה על הפיגועים אתמול בגדה, בהם נהרגו שני ישראלים ונפצעו שלושה.

השרים חזרו ואמרו בישיבה כי הפלסטינים אינם מכבדים את התחייבותיהם לפי מסמך טנט. לדעת כמה מחברי הקבינט על ישראל לחזור למדיניות החיסולים. השר אלי ישי אמר כי הוא מקווה שכבר מחר יחליט הקבינט לשנות את מדיניות הממשלה כלפי הפלסטינים לדבריו, "אי אפשר להמשיך כך". בדיו שייתקיים מחר ידונו על מדיניותה של ישראל והאמצעים שעליה לנקוט בעקבות המצב החדש.

ב"הארץ" פורסם כי גורמים מדיניים הדגישו בדיון את ההתקרבות שחלה בין עמדת השב"כ לעמדת אמ"ן ביחס למידת שליטתו של ערפאת על השטח. בשב"כ טענו עד אמש כי ערפאת אינו שולט בכל המתרחש בשטח. זאת בעקבות האירועים האחרונים וההוראות שהועברו לכוחות הביטחון הפלסטינים לגבי האזורים בהם מותר להמשיך לירות (שטחי בי ו-סי) קובעים בשב"כ כי ערפאת שולט שליטה מלאה בפעילות הטרור בשטח.

נציגי כוחות הביטחון אמרו כי כמות תקריות הירי שאירעו מאז ההכרזה על הפסקת האש, אכן ירדו אך הפיגועים אלימים יותר וקטלניים יותר. חלק מהמשתתפים טענו כי ערפאת מנסה לשמור את האלימות "על אש קטנה" ומתחת לסף התגובה של ישראל, כדי שישראל תאלץ לנהל עמו מו"מ למרות האירועים.

שר החוץ, שמעון פרס, הזהיר היום מפני קריסה מוחלטת, כהגדרתו, של הפסקת האש, אם הרשות לא תפעל למיגור הטרור. בגלי צה"ל דווח שפרס אמר כי "פיגועי הירי אתמול הם הפרה חמורה של ההסכם. על הפלסטינים להתאמץ הרבה יותר, וצריכה להיות מעורבות גדולה יותר של האירופאים והאמריקנים כדי להפעיל לחץ על עראפת למלא את ההסכם". את הדברים אמר שר החוץ בפגישה שקיים בירושלים עם שגרירי האיחוד האירופי.

"האינתיפאדה וההתנגדות יימשכו בשטחי בי ו-סי"

שרון אמר אתמול כי תקופת הצינון של ששת השבועות תתחיל רק לאחר שתושג הפסקת אש מלאה, וכי עקב הפיגועים הורה לצבא להטיל סגרים באותם שטחים שבהם עולה עקומת הפיגועים. לדבריו הצטרפה היועצת לביטחון לאומי של הנשיא ג'ורג' בוש, קונדוליסה רייס. היועצת לביטחון לאומי אמרה כי לפי שעה לא ניתן להתחיל בתקופת צינון של ששת השבועות, שנקבעה במסמך טנט. רייס אמרה בשיחה עם יו"ר הכנסת, אברהם בורג, הנמצא בארה"ב, כי וושינגטון מצפה מיו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, לעשות יותר למניעת פיגועים.

בפגישת התיאום הביטחוני שהתקיימה אתמול בהשתתפות ראש השב"כ, אבי דיכטר, קצינים בכירים בצה"ל וראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, דרשו נציגי ישראל הפסקה מוחלטת של האלימות. לפי הדיווחים, הפגישה התנהלה באווירה מתוחה. דיכטר הזהיר כי פיגועי הירי יעכבו את יישום המלצות ועדת מיטשל.

בתוך כך הצהיר אתמול בערב ראש התנזים בגדה, מרוואן ברגותי, כי הפלסטינים אינם מחוייבים להסכם הפסקת האש בשטחים שבשליטה בטחונית ישראלית. "האינתיפאדה וההתנגדות יימשכו בשטחי בי ו-סי", אמר ברגותי. בגלי צה"ל דווח כי ברגותי טוען שבפגישת הפלגים הפלסטינים עם ערפאת ביום שבת הוחלט על המשך האינתיפאדה, בצד ההחלטה על הפסקת האש בשטחי הרשות.

גם הלילה הופר השקט בשטחים: ארבע פצצות מרגמות נחתו באזור גוש קטיף; חילופי אש התנהלו בשעות הערב בין חיילי צה"ל לפלסטינים ליד היישוב גנים, בקוצ'ין, במחנה עופר ובכביש עוקף שכם-דרום. בכל המקרים לא היו נפגעים.

מוקדם יותר נפצעו שלושה שוטרים באורח קל בהתנגשות עם עשרות מתנחלים שפרצו לתחנת המשטרה באריאל, שזעמו על מעצרם של שישה מתנחלים אחרים בגין חשד שעסקו בתכנון פגיעה בפלסטינים.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully