וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל אם סיסטמס: "אני לא יכול להבטיח שזו נקודת השפל, רק לקוות"

גתית פנקס

18.6.2001 / 17:00

החברה הודיעה היום כי הכנסותיה ברבעון הנוכחי יסתכמו רק ב-9 מ' ד' - הידרדרות לרמת ההכנסות של סוף 1999; דב מורן מעריך שהרבעון הרביעי יביא עימו שיפור משמעותי


הנמכת התחזיות לרבעון השני שביצעה יצרנית זכרונות הפלאש אם סיסטמס במעמד פרסום התוצאות הכספיות לשלושת החודשים הראשונים של 2001 לא הספיקה, והיום החברה מספקת אזהרה נוספת - חמורה ביותר.

נראה כי הכתובת היתה על הקיר, שכן אומנם כל מחשב היום זקוק לזכרונות אותם מספקת החברה, אולם תחומי המכשירים הדיגיטליים, התקני הגישה לאינטרנט והמחשבים (כף יד ואחרים), בהם מתמקדת החברה, לא הצליחו להתאושש גם ברבעון הזה.

כך או כך, בעת פרסום תוצאות הרבעון הראשון של 2001, שהצביעו על מכירות של 15.2 מיליון דולר ועל הפסד של 7 סנט למניה, אמרה החברה כי התוצאות ברבעון השני של השנה יהיו דומות, אולם היום הסתבר שהערכה זו היתה רחוקה מן המציאות.

הכנסות של 9 מיליון דולר בלבד


אם סיסטמס מזהירה היום כי הכנסותיה לרבעון הראשון יסתכמו ב-9 מיליון דולר בלבד, ובכך היא חוזרת לרמות המכירות שהציגה בין הרבעון השלישי לרביעי בשנת 1999. בשורת הרווח הנקי צפויה קריסה של ממש, שעה שהחברה מדברת כעת על הפסד של 14 סנט למניה - כפול מההפסדים אותם צפתה לפני חודשיים והידרדרות משמעותית מרווח של 12 סנט למניה שהציגה החברה ברבעון המקביל.

החברה אף התריעה כי הפסדים אלה עלולים להסתבר כגבוהים יותר: "אנו מבצעים הערכות מחודשות של רמות המלאי שלנו, וייתכן שזה ישפיע על ההפסדים שלנו לרעה" - לשון ההודעה. ואם סיסטמס יודעת על מה היא מדברת, שכן ברבעון הראשון של 2001 היא ביצעה מחיקת מלאים בשווי של 11.4 מיליון דולר, אותה הסבירה גם בלחץ מחירים שחוותה וגם בכך שהביקושים ממנה ירדו בצורה משמעותית. בהתחשב במחיקות השונות שביצעה החברה, הפסד של 7 סנט למניה ברבעון תפח להפסד של 54 סנט.

"זו תחושה מאוד לא נעימה להציג היום תוצאות כספיות כאלה שמצביעות על הפסדים", אומר היום דב מורן, נשיא ומנכ"ל החברה, "אבל אנחנו מעדיפים לא להסתכל אחורה ולהיזכר בימים ההם, אלא להפיק לקחים לעתיד". לדבריו, ההאטה בשוק, גם בסקטור התקני הגישה לאינטרנט וגם בקרב חברות הטלקום, היא זו שפגעה גם ברבעון הנוכחי בתוצאות הכספיות של החברה.

מורן מקווה שזו נקודת השפל


מורן אומר כי הוא מקווה שהרבעון השני של השנה יסמל את נקודת השפל של החברה, אולם הוא מסייג זאת בכך שהוא אינו יכול להבטיח דבר. "האינדיקציות היום הן כי הרבעון הרביעי יהיה חזק, אבל כשחברה כמו נורטל אומרת כי היא מקווה שהתקופה הקשה תסתיים רק במחצית השנייה של 2002, ברור שאנחנו לא יכולים לדעת בוודאות מה יהיה". נורטל, אגב, היא לקוחה שאמורה היתה להכניס לקופת אם סיסטמס במקרה הגרוע ביותר 20 מיליון דולר השנה, אולם מורן אינו יודע לומר היום בכמה יסתכמו ההכנסות.

למרות הכל מורן שומר על אופטימיות: "החברה ממשיכה להאמין במודל העסקי שלה ומתכוונת להיכנס לשווקים חדשים, כמו השוק הסלולרי. בנוסף, אנחנו משקיעים מאמצים ליצירת שותפויות אסטרטגיות חדשות, כמו גם במחקר ופיתוח של מוצרים חדשים. אנחנו עושים הכל כדי לצאת מהמשבר הנוכחי חברה מחוזקת יותר".

הציטוט השחוק ביותר של מורן עד לאחרונה הוא זה בו הוא מבטיח מכירות של מיליארד דולר עד 2005. "כן, פעם היינו אופטימיים, אבל היום אנחנו נזהרים מלהבטיח. אני לא מאמין שנצליח להשיג יעד זה ב-2005, אבל אני בהחלט חושב שנגיע למיליארד דולר ואף יותר. זה רק ייקח יותר זמן".

הכנסות שנתיות של 64 מ' ד' - בר ביצוע


בבית ההשקעות פייפר ג'פרי ציפו, טרם פרסום אזהרת הרווח, להכנסות של 64.2 מיליון דולר בשנת 2001 ולהפסד של 25 סנט למניה. "זה בר ביצוע", אומר היום מורן, "אנחנו ממשיכים להשקיע בשווקים חדשים ולקצץ בהוצאות שלנו".

מורן נשאר מעודד גם לאור קופת המזומנים של החברה בה שוכנים היום 112 מיליון דולר. "אנחנו נמצאים ברמה שמאפשרת לנו לא להיכנס לפאניקה", אומר מורן, "אנחנו לא מתכוונים לבצע פיטורים המוניים ולא נוקטים בהליך של קיצוץ. אנחנו אומנם מפטרים עובדים בצורה שוטפת, אבל גם שוכרים חדשים". את הרבעון הראשון של השנה סיימה אם סיסטמס עם 250 עובדים, וזו גם מצבת כוח האדם בחברה היום.

ההודעה המשמעותית ביותר שסיפקה החברה בתקופה האחרונה היא לגבי כניסה חזקה יותר לתחום הטלפונים הסלולריים החכמים, במסגרת הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת AMD (סימול בבורסת ניו יורק: AMD), יצרנית מוליכים למחצה, רשתות תקשורת, מוצרי אלקטרוניקה ומחשבים אישיים. שיתוף הפעולה בין החברות יוביל לפיתוח זיכרון פלאש מיוחד לתחום המכשירים הניידים הסלולריים.

את המסחר היום פותחת המניה במחיר של 8.4 דולרים, המשקף לחברה שווי שוק של כ-250 מיליון דולר. מאז רמות השיא של המניה, שנרשמו באמצע שנת 2000, היא הספיקה ליפול ביותר מ-80%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully