וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אורבוטק מקימה קרן הון סיכון

גתית פנקס

18.6.2001 / 13:27

תשקיע סכום משוער של 15-20 מ' ד' עד סוף שנת 2002 בכעשרה סטארט אפים; אשר לוי, מנכ"ל הקרן: "בשלב זה הקרן תמומן ע"י המזומנים שבקופת אורבוטק ולא תגייס כספים נוספים"

חברת אורבוטק הודיעה היום על הקמת קרן הון סיכון חדשה בשם אורבוטק טכנולוג'י ונצ'רס שמטרתה להרחיב את הזדמנויות הצמיחה של אורבוטק. הקרן מתכוונת להשקיע בחברות המשלימות את תחומי הטכנולוגיות והמוצרים של אורבוטק, והנמצאות בשלב ראשוני ביותר (Seed) או בשלבים מוקדמים.

אשר לוי, מנכ"ל אורבוטק ונצ'רס, מסביר כי לפי התוכנית של הקרן היא צפויה להשקיע ב-10-12 חברות בשנים 2001 ו-2002. מאחר שמדובר בהשקעות בשלבים מוקדמים, הרי שהסכומים ינועו בממוצע בין חצי מיליון דולר ל-2 מיליון דולר. הסכום הכולל המשוער הוא כ-15-20 מיליון דולר.

לוי מבהיר כי מדובר בהשקעות אסטרטגיות ולא רק כאלה שנחשבות לפיננסיות וכל מטרתן היא תשואה גבוהה. "לא נשקיע בחברה שיש לה כבר מוצר מוכן, מכירות וערוצי הפצה", הוא מסביר, "וזאת מאחר שחשוב לנו להיות מעורבים בשלבים מוקדמים. ברור לנו שיהיו מיזמים שלא יצליחו, אבל אנחנו רואים בחלק מהמקרים מעין אבן בוחן לתגובה של שוק למוצר וכן הלאה".

בינתיים - רק ישראליות


אורבוטק ונצ'רס תפעל כחברה בת של אורבוטק ומשרדיה יהיו במטה החברה ביבנה. לדברי לוי, הקרן אינה מתכוונת לבצע גיוס כלשהו בשלב זה אלא להשתמש במשאבים של אורבוטק ובמזומנים שבקופתה. את הרבעון הראשון של השנה סיימה אורבוטק, הנסחרת בבורסת הנאסד"ק לפי שווי שוק של כמיליארד דולר, עם 140.1 מיליון דולר בקופתה.

"הקרן היא גוף אחר לחלוטין ממחלקת הפיתוח העסקי שלנו שמתמקדת במיזוגים ורכישות", אומר לוי. "אורבוטק ונצ'רס תהיה ממוצבת בצורה טובה כדי ליצור מערכות יחסים עם קהילת ההון סיכון הבינלאומית ועם כל תעשיית האלקטרוניקה. דבר זה יאפשר לנו לזהות ולהעריך הזדמנויות להשקעות אסטרטגיות מבטיחות".

בשלב זה החברות שאת פעילותן בוחנת אורבוטק ונצ'רס הן רק ישראליות, אולם לוי מבהיר כי המנדט של הקרן הוא להשקעה גם בחברות בחו"ל. יתרון נוסף שהוא רואה בהשקעות, פרט להרחבת האופק האסטרטגי של החברה, נוגע דווקא לעובדים בה.

להשקעות החיצוניות יש השפעה חיובית על העובדים


"אנחנו מאמינים שיש יתרון גדול בחשיפת עובדים מתוך החברה לתחומים חדשים ולסביבת יזמים. זה פותח להם אופקים חדשים ומשנה להם את החשיבה", אומר לוי ומביא כדוגמה ציטוט מפיו של מנכ"ל אינטל ונצ'רס קפיטל, שמסביר עד כמה להשקעות החיצוניות הללו יש השפעה חיובית על העובדים.

אורבוטק מתמחה באספקת פתרונות טכנולוגיים ליצרני אלקטרוניקה, המאפשרים ייצור לוחות מעגלים מודפסים (PCB), מסכים שטוחים (FPD) ומכלולים אלקטרוניים באיכות גבוהה.

לוי מספק שתי דוגמאות לחברות שאורבוטק בוחנת בימים אלה. האחת - חברה שמפתחת פתרונות לשוק הרפואי שמתבססים על טכנולוגיית Inspection (בדיקה), בה עושה שימוש גם אורבוטק לתחום בדיקה אופטית אוטומטית (AOI). השנייה היא חברה שמפתחת טכנולוגיה לצגים שטוחים.

יצוין כי כבר באמצע שנת 2000 ביקשה אורבוטק להקים פעילות של תמיכה בחברות סטארט אפ - חממה טכנולוגית, אם תרצו - אולם הדבר לא יצא אל הפועל. ככל הידוע, אורבוטק לא ויתרה על הרעיון כליל ומתכוונת להגשים אותו בהמשך.

הרעיון, כפי שהוסבר לנו בזמנו ע"י אריה ויסברג, סמנכ"ל בכיר באורבוטק, הוא ליצור מקום בו תוכל אורבוטק לפתח רעיונות שיועלו הן מכיוון עובדי החברה והן מצד גורמים חיצוניים. כיום, מתוך 1,800 העובדים באורבוטק, יותר מ-540 הם מדענים ומהנדסים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully