וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בג"ץ: סרט בהשתתפות מתנחלים ישודר בשבת

18.6.2001 / 12:58

ארבעת המתנחלים טענו כי לא שיערו בזמן הצילומים שהסרט יוקרן בשבת; השופט ברק: מסקנה אחרת תביא לתחילת סוף השידורים בשבת; השופטת דורנר פסקה בדעת מיעוט: ההקרנה תפגע בחופש הדת

שופטי בג"צ דחו הבוקר ברוב דעות עתירה של ארבעה מתנחלים דתיים, שדרשו למנוע מהרשות השניה לשדר בשבת סרט טלוויזיה תיעודי, בהשתתפותם. בעתירתם טענו הארבעה כי בעת צילומי הסרט הם לא שיערו כי הוא יוקרן בשבת.

בגלי צה"ל דווח כי נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, קבע בהחלטתו שהסרט היה אמור להיות משודר בתוכנית "תיבת תעודה" המשודרת בשבת, והעותרים היו צריכים לדעת זאת. "רגשותיהם הדתיים אכן ייפגעו מכך", קבע השופט, "אולם רמת הסיבולת של החברה הישראלית כוללת מצבים בהם משודרת בטלוויזיה בשבת דמותו של אדם מאמין". לדבריו, כל מסקנה אחרת תביא לתחילת סופם של שידורי הטלוויזיה בשבת.

פרקליטם של העותרים, עו"ד נפתלי ורצברגר, סירב להסתפק בכתובית "צולם ביום חול", ואמר כי "שידורי הטלוויזיה בשבת הם עובדה מוגמרת, והבקשה בעתירה היתה למעט התחשבות. ציבור ניכר במדינת ישראל - הציבור החרדי והציבור הדתי הלאומי - מקבל סטירת לחי".

ההחלטה נפלה בדעת רוב של הנשיא ברק וסגנו, והמשנה לנשיא השופט שלמה לוי. לעומתם פסקה השופטת דליה דורנר בדעת מיעוט, כי במקרה זה נפגעים לא רק רגשות דתיים, אלא גם חופש הדת. לטענתה, המצולמים יאלצו בעל כורחם לחלל שבת, ולכן אסור לשדר את הסרט ביום זה גם במחיר של פגיעה בחופש הביטוי ובחופש הקניין של המפיקים.

העותרים שוקלים לבקש דיון נוסף בהרכב מורחב של שופטי בג"ץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully