וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל: ברבעון הראשון חלה ירידה בפעילות כל ענפי המשק העיקריים

אלי דניאל

17.6.2001 / 17:11

השפעתם של האירועים הבטחוניים בלטה ברבעון הראשון; במרבית הענפים צפויה ירידה נוספת בפעילות ברבעון השני; בענפי התחבורה והתקשורת צפוי שיפור ברבעון הבא


ברבעון הראשון של שנת 2001 נמשכה הירידה בפעילות כל ענפי המשק העיקריים, ירידה שהחלה ברבעון הרביעי של שנת 2000 בעקבות האירועים הבטחוניים, כך עולה מסקר החברות והעסקים של בנק ישראל לרביע הראשון של 2001.

מדיווחיהן של חברות התעשייה עולה כי ברבעון הראשון נמשכה הירידה בתפוקה שהחלה ברבעון הרביעי, על רקע הירידה במכירות, הן לשוק המקומי והן לשוקי חו"ל. בבנק ישראל מציינים כי חברות התעשייה דיווחו על ירידה רבה בהזמנות ליצוא גם ברבעון השני. הירידה הבולטת בתפוקה נרשמה בענפי היהלומים, הנייר והדפוס והמתכת ומכונות.

באשר לחברות המסחר, הרי שגם אצלן נמשכת הירידה במכירות, ירידה שהחלה ברבעון הקודם, לאחר תקופה ממושכת של גידול רציף. על פי ממצאי הסקר, עוצמת הירידה במכירות ברבעון הראשון היתה נמוכה למדי, בהשוואה לרבעון המקביל, אבל, למרות שיפור יחסי זה, הרי שגם ברבעון השני צפויה ירידה במכירות.

המצב הקשה במגזר הבנייה אינו חדש, והשיפור אינו נראה באופק. חברות הבנייה מדווחות על ירידות חדות בביצוע עבודות בינוי, זה הרביע השני ברציפות. בבנק ישראל מציינים כי הירידה משתקפת בכל החתכים: הן במבנים והן בתשתיות, גם בהיקף התחלות הבנייה וגם בגמר הבנייה. חברות רבות בענף דיווחו על מגבלת היצע הנובעת ממחסור בעובדים.

גם בחברות התחבורה והתקשורת נרשמה ירידה במכירות שירותים, לישראלים ולזרים, אולם הנקודה המעודדת העולה מהסקר היא הצפי לגידול בפעילות ענפים אלה ברבעון הבא.

במצבו של ענף המלונאות אין בשורות. הירידה בפעילות הענף, הנובעת מירידה תלולה בלינות תיירים וירידה נמוכה, יחסית, בלינות הישראלים. חברות הענף מדווחות על ירידות שנרשמו בהזמנות לרביע העוקב.

דיווחי ענף השירותים העסקיים תואמים לתמונה הכללית, ומראים כי גם פעילותן של חברות אלה פחתה, ושיעור ניכר של המשיבים לסקר אף דיווח על ירידה בהזמנות לרבעון השני.

כמו כן, על פי סקר החברות, בתום הרבעון הראשון נצפתה אינפלציה של 2.2% ל-12 החודשים שעד ל-31 במארס 2002. ציפיות החברות לרבעון השני של שנת 2001 הן לאינפלציה מצטברת של של 1.4% במונחים שנתיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully