וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האו"ם מזהיר: המדבר מאיים על מיליארד בני אדם

17.6.2001 / 14:32

במסגרת היום העולמי למלחמה בהתפשטות המדבר, החל היום, טוענים בארגון: בני האדם הם הגורם העיקרי לתופעה; אלפים באפריקה נוטשים את אדמותיהם, סופות אבק חוסמות את אור השמש בארה"ב

האו"ם מתריע מפני התפשטות המדבר באזורים נרחבים על פני כדור הארץ, ודורש נקיטת צעדים פוליטיים נמרצים בכדי להלחם בתופעה. לדברי מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, הבצורת והתפשטות המדבר מאיימים כיום על מחייתם של מעל מיליארד בני אדם המתגוררים ב-110 מדינות. הדברים פורסמו לציון היום העולמי למלחמה בהתפשטות המדבר ובבצורת, שחל היום.

ענאן טוען, כי בשנה שעברה נאלצו אלפי בני אדם במזרח אפריקה לנטוש את אדמותיהם, בעקבות בצורת שהפכה את החקלאות באדמות אלה לבלתי אפשרית. הארגון טוען כי באפריקה, שבה מעל מחצית מהקרקעות הראויות לעיבוד אבדו עקב התפשטות המדבר, הרס הקרקעות מהיר במיוחד.

ביערות של אמריקה ואירופה הדרומית החריבו שריפות עשרות מיליוני דונמים של אדמה, בעוד סופות חול רבות עוצמה הרסו שטחים נרחבים בצפון מזרח אסיה. המומחים מזהירים כי בסין מתרחב המדבר בשיעורים מפחידים, ומאיים להפוך את כל צפון מערב המדינה למשטחי אבק. כדי להילחם באיום, תאלץ סין להזיז מיליוני בני אדם מאדמותיהם. סופות אבק מורגשות גם בקוריאה, יפן ואף בארצות הברית, בה הן חסמו את אור השמש בעיר דנבר.

לטענת תוכנית האו"ם בנושא איכות הסביבה (Unep), בני האדם הם אומנם הגורם העיקרי להתפשטות המדבר באזורים שהיו בעבר ראויים לעיבוד, אך גם הקורבנות שלה. בארגון טוענים, כי למרות שגם שינויי מזג האוויר משפיעים על היווצרות התופעה, מנהיגות פוליטית חזקה מסוגלת לעצור אותה. גורמים נוספים התורמים להתרחבות שטחי המדבר הם עיבוד יתר של האדמה ושימוש רב מדי של קרקע לצורכי מרעה. אלה נובעים בין היתר מגידול באוכלוסיה, אשר מטיל לחץ על האיזון הסביבתי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully