וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתקנים תחזיות: ההתאוששות בכלכלת ארה"ב - ברבעון הרביעי או הראשון

דפנה מאור

17.6.2001 / 13:10

הנאסד"ק ידשדש מתחת ל-2,000 עד סוף השנה, לפי סקר שערך "רד הרינג"

כלכלנים מובילים בעולם סבורים כי הכלכלה האמריקאית תעבור מפנה חיובי ברבעון הרביעי של 2001 או ברבעון הראשון של 2002. כך עולה מסקר שערך המגזין "רד הרינג" בקרב 66 כלכלנים ואנשי תעשייה מובילים.

תחזיות קודמות צפו כי ההתאוששות תחול כבר ברבעון השלישי של 2001. מסקנה פסימית נוספת העולה מהסקר - המשתתפים מסכימים כי שוק המניות עדיין לא הגיע לתחתית, וחלקם רואים את הנאסד"ק נסחר בין 1,500-2,000 עד סוף השנה.

הסקר אומנם נערך לפני שנורטל פירסמה את אזהרת הרווח הקשה שלה ביום שישי, ולפני אזהרות מקבילות מנוקיה ו-JDS יוניפייז, אולם הוא משקף התפכחות חלקית מהתחזיות הקודמות, שצפו התאוששות במחצית השנייה של 2001. האזהרה של נורטל הבהירה כי ההאטה במגזר הטלקום, בעקבות קיצוץ השקעות ספקיות השירותים בציוד, לא צפויה להסתיים בקרוב.

מחצית מהמשתתפים בסקר חוזים התאוששות כלכלית ברבעון הרביעי ומחצית מהם ברבעון שאחריו. מחצית המשתתפים מצפים אף לשני רבעונים של ירידה בתמ"ג האמריקאי - שפירושם מיתון. הכלכלן סטיבן רואץ' ממורגן סטנלי, שחזה את ההאטה הכלכלית הנוכחית מבעוד מועד, הוא הפסימי מכל משתתפי הסקר. רואץ' חוזה שילוב של סטגנציה ומיתון, ללא אינפלציה, וצמיחה של 1%-2% השנה בתמ"ג. אורי דדוש, מנהל קבוצה בבנק העולמי, צופה צמיחה גלובלית של 3.5% ב-2002.

למרות התחזיות העגמומיות, אין המומחים סבורים כי כלכלת ארה"ב תגיע למצב הקשה בו נמצאת כלכלת יפאן, שלא צמחה כמעט בכלל בעשור האחרון. הם מייחסים את הבסיס הבריא של הכלכלה האמריקאית לשינוי הכלכלי המבני שחוללו שינויים טכנולוגיים בכושר התחרות ובפריון העבודה. במקביל לכך נותרה האינפלציה נמוכה, ושיעור האבטלה, גם לאחר שגדל מעט ברבעונים האחרונים, נותר נמוך יחסית למשקים אחרים.

סיכוי ההתאוששות והמתאוששים הראשונים


הכלכלנים מבססים את תחזיותיהם להתאוששות על המודל למחזוריות הכלכלית של העלייה והנפילה. פיטר שוורץ מגלובל ביזנס נטוורקס טוען שההאטה הנוכחית היא ירידה זמנית במחזור ארוך יותר של צמיחה. אופטימי גם סטיב מילונוויץ' ממריל לינץ', המותח קווי דמיון מהמעבר בין מערכות מחשב מרכזיות למחשבים אישיים ב-1984, לבין המעבר ממחשבים אישיים לטכנולוגיית אינטרנט. אם להסתמך על דברי מילונוויץ', מהפכת האינטרנט בעיצומה, והיא תביא לצמיחה אדירה בהשוואה לתקופה ה-PC.

פול וויר, מנהל תיקים ב-J&W זליגמן, צופה כי ההאטה בהשקעות בטכנולוגיה תחריף ותימשך אולי עד סוף השנה. הוא מתבסס על כך שחברות רבות יכולות לרכוש היום ציוד מיד שנייה מחברות אינטרנט שקרסו. רוג'ר מקנאמי מאינטגרל קפיטל פרטנרס אומר כי שגשוג שוקי ההון גרם לעודף היצע שמתבטא עתה בתיקון מלאים ש"אין לרדת לעומקו". הוא חוזה שהרבעון השלישי יהיה גרוע בהרבה מהשני, ואולי יהווה תחתית.

לגבי המגזרים הצפויים להתאושש תחילה מסכימים ביניהם הכלכלנים: מגזר המוליכים למחצה יהיה בין הראשונים. יש המצביעים על מגזרים אחרים, העוסקים בפיתוח תוכנות לניהול שרשרת האספקה - כלומר חברות ה-B2B, משום שהן מאפשרות ללקוחות לחסוך עלויות בזמן קצר. מגזרים אחרים שצוינו בסקר כמבטיחים הם תרופות, ביוטכנולוגיה ושירותי בריאות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully