וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברות הביטוח צופות ירידה של 10% בשוויין

שלומי שפר

17.6.2001 / 8:16

זאת בעקבות המעבר לביטוחי החיים החדשים


חברות הביטוח יידרשו להפרשות של מאות מיליוני שקלים, ויספגו הפסד של עד 10% משוויין; אלו הן ההערכות בענף הביטוח בעקבות השקת פוליסות ביטוח החיים החדשות החל מ-1 ביוני 2001.

ההשפעה לשלילה על חברות הביטוח היא תוצאה משולבת של שני שינויים שנעשו בתחום ביטוח החיים בשנים האחרונות: השינוי הראשון הוא חוק ההסדרים ב-2000, שקבע תקרה להפרשות המותרות לביטוח במסלול הוני (ביטוח חיים המשולם כסכום חד פעמי עם הפרישה לפנסיה).

השינוי השני הוא הפוליסות החדשות, במסגרתן עודכנו לוחות התמותה לפיהן עובדות חברות הביטוח. כמו כן שופרו מאד הזכויות העומדות לרשות המבוטח בנדידה בין חברות הביטוח.

כתוצאה מקביעת תקרה לביטוח חיים במסלול ההוני, מצאו עצמן חברות הביטוח מחויבות לשלם לאלפי מבוטחיהן ביטוח חיים במסלול גמלה (ביטוח המשולם כתשלום חודשי מיום הפרישה ועד יום המוות), שהוא גבוה על פי הערכות בכ-20% מהגמלה הכלכלית. משמע, המבוטח מקבל מדי חודש מחברת הביטוח סכום גמלה גבוה (כמתחייב מתוחלת החיים שלו).

חברות הביטוח החלו לבצע הפרשות במאזניהן בשל שינוי זה. חברת מגדל למשל, מפרישה שישה מיליון שקל מדי רבעון מזה חמישה רבעונים. ההערכה היא כי בסופו של דבר, יפרישו חברות הביטוח לסעיף זה מאות מיליוני שקלים ב-20 השנים הבאות.

כתוצאה מעדכון לוחות התמותה, לפיהן עובדות חברות הביטוח, צפויה לגדול מאוד התחרות בענף. זאת, מכיוון שהמבוטחים יוכלו להעביר את כספם בין חברות הביטוח השונות, ואף לפדות אותו בקלות רבה יותר מבעבר ובתנאים טובים יותר. דבר זה יחייב את חברות הביטוח להציג תשואות טובות על כספי המבוטחים, ולשנות את אופן התגמול שהן נותנות לסוכניהן, כדי שלאלו יהיה כדאי שפוליסות לא יתבטלו לפני מועד הפקיעה.

שינויים אלה משנים את מפת ענף הביטוח; ענף זה, שהיה מוטה במשך שנים למסלול של ביטוח הוני בלבד, ייהפך מעתה לענף שבו מתקיים גם מסלול גמלה, שייהפך, ככל הנראה, בשנים הקרובות למסלול המרכזי (בהנחה שהמלצות ועדת בן-בסט יאושרו).

התקווה היא כי חברות הביטוח וסוכני הביטוח ינהגו בצורה אחראית, וכי שינויים אלו יביאו לכך שאורך החיים הממוצע של פוליסת ביטוח חיים, שהיה בעבר שבע שנים, יגדל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully