וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ענאן: חוות שבעא אינן שייכות ללבנון

17.6.2001 / 1:00

כך אמר מזכ"ל האו"ם בפגישתו עם ראש הממשלה; שרון דרש מהאו"ם לנקוט צעדים נגד מעורבות איראן בלבנון; מחר ייפגש ענאן עם פרס; ערפאת: ישראל לא מיישמת את מסמך טנט

מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, נפגש הלילה עם ראש הממשלה, אריאל שרון. הפגישה ארכה כשלוש שעות. בהודעת לשכת ראש הממשלה נאמר כי ענאן הבהיר שחוות שבעא אינן שייכות ללבנון, ולכן קו הגבול המחייב בין ישראל ללבנון הוא הקו הכחול, הקיים היום. כך דווח בגלי צה"ל.

אתמול הפתיע מזכ"ל האו"ם בביירות, כשאמר כי החוות יחזרו בסופו של דבר ללבנון. שרון דרש כי האו"ם ינקוט צעדים כנגד המעורבות האיראנית בלבנון. לטענתו, מעורבות זו יוצרת מרכז טרור ואיום משמעותי לישראל.

מחר ייפגש מזכ"ל האו"ם עם שר החוץ שמעון פרס. ב"הארץ" נכתב כי ישראל מצפה שבמסגרת ביקורו באזור יפעיל מזכ"ל האו"ם לחץ על הרשות הפלסטינית ליישם במלואו את מסמך טנט ולהביא להפסקת אש מלאה כדי לאפשר לעבור לשלב הצינון שיימשך שישה שבועות. ההערכה המוקדמת, ערב בואו של ענאן לאזור היתה כי הוא ינסה לפעול לכינוס נוסף של פיסגת שארם א-שייח' בחסות האו"ם.

שר החוץ פרס יערוך מחר בישיבת הממשלה סקירה מדינית ולאחריה יתקיים דיון מדיני. פרס יציג את ההישגים של השימוש בזרוע המדינית שהביאה ליצירת קואליציה כלל עולמית בהנהגת ארה"ב יחד עם אירופה ורוסיה נגד הטרור ובעד דו"ח מיטשל. כן יציג פרס את תוצאות שיחותיו עם ראשי מדינות באירופה והופעותיו בפני מועצת שרי החוץ של אירופה והפרלמנט האירופי.

מזכ"ל האו"ם: דו"ח מיטשל אינו חלופה להחלטות האו"ם

בצהריים נפגש ענאן ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. בתום הפגישה אמר המזכ"ל כי דו"ח מיטשל אינו אלטרנטיבה להחלטות האו"ם בנושא הסכסוך הישראלי-ערבי וכי כל הסדר מדיני יצטרך להתבסס על הנוסחה "שטחים תמורת שלום".

ענאן אמר אתמול במהלך ביקורו בלבנון, כי הפסקת האש לא תחזיק מעמד אם לא תהיה חלק ממשא ומתן מדיני. הוא הדגיש שהוא פועל למען יישום וחיזוק הפסקת האש והתקדמות הצדדים לקראת משא ומתן מדיני.

ערפאת טען באוזניו של מזכ"ל האו"ם כי ישראל עדיין לא הסירה את הסגר מעל הפלסטינים כמתחייב מהסכם הפסקת האש: "הדרכים הראשיות בשטחים עדיין סגורות וכן סגורים המעברים הבינלאומיים". לדבריו, חיילי צה"ל ממשיכים בפעולות הצבאיות והתוקפניות נגד הפלסטינים. הוא גם האשים שמתנחלים, ולא פלסטינים, הרגו באמצע השבוע ביריות את הנזיר היווני בכניסה לירושלים והוסיף כי בימים האחרונים גברו התקפות של מתנחלים על פלסטינים. ערפאת שב וביקש ממזכ"ל האו"ם לשגר לאזור משקיפים בינלאומיים כדי שיעקבו מקרוב אחר המתרחש: "אנחנו מחויבים להסכם הפסקת האש כפי שחתמנו", אמר ערפאת.

בתגובה לדברים הבהיר דובר צה"ל כי בניגוד לדברי ערפאת, צה"ל מילא את חלקו בהתאם למסמך טנט ועל פי לוח הזמנים שנקבע בו. בהודעת הדובר נטען כי המעברים הבינלאומיים אלנבי ורפיח נפתחו לתנועת פלסטינים החל מיום חמישי. "מאירועי הירי המתמשכים בשטחים במהלך 72 השעות האחרונות, ניתן לראות כי הפלסטינים הם שאינם ממלאים את מלוא התחייבותם להפסקת האש", נאמר בהודעה. בנוגע למות הנזיר הפלסטיני, נמסר מלשכת הדובר כי החקירה בפרשה עדיין בעיצומה. עם זאת נמסר, כי בסמוך למקום הירי נמצאו תרמילי קלצ'ניקוב ועקבות המובילות לכפר הפלסטיני עזרייה.

בתוך כך קראה היום הנהגת הפת"ח לאנשי התנועה לבצר את הפסקת האש עם ישראל, ולמנוע מעשים העשויים לפגוע "באינטרסים העליונים של הפלסטינים". התנועה אומרת כי הפסקת האש היא צעד חשוב ראשון בדרך להביא ליישומו של דו"ח מיטשל. הדברים נאמרו בהודעה שפרסמה הוועידה המרכזית של הפת"ח בתום ישיבה שקיימה הבוקר. בראש הישיבה עמד יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת.

ראש הפת"ח בבית לחם, כאמל חמיד, אמר כי הוא הבין את ההוראות כך שאסור לירות רק משטחי איי שבשליטה פלסטינית מלאה לעבר מטרות ישראליות, אך האיסור לא חל על ירי משטחים אחרים.

פגישה ביטחונית נוספת מחר

מחר ייפגשו שוב חברי הוועדה הביטחונית של ישראל והפלסטינים. לאחר הפגישה אמש בין הצדדים, אמר ראש הביטחון המסכל בגדה, ג'יבריל רג'וב, כי הפגישה היתה מעשית והתנהלה באווירה חיובית. בתום הפגישה סיכמו נציגי הצדדים ליצור לוח זמנים להשבת המצב בשטחים לזה שהיה לפני פרוץ המהומות בחודש ספטמבר. מקור פלסטיני אמר לקול ישראל כי הכנת לוח הזמנים צריכה להסתיים עד יום רביעי.

בלשכת שרון מדגישים כי מעשי האלימות נמשכים למרות הפסקת האש, וכי הרשות הפלסטינית אינה עוצרת מחבלים המתכננים לבצע פיגועים. ברשות מאשימים את ישראל כי עדיין לא הסירה את הסגר והמחסומים בשטחים, כפי שהתחייבה לעשות.

הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז התייחס ביום שישי בערב בערוץ הראשון להפסקת האש ואמר כי הצעדים בהם נקטו הפלסטינים עד כה הם "מאכזבים". "אם לתת ציון להפסקת האש עד כה בסולם של בין 0 ל-10 כש-0 הוא המצב לפני ההסכם הציון הוא - לא עובר, ציון 2". אולם, מופז ציין כי לדעתו יש לנסות למצות את ההליכים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully