וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון וענאן דנים ביישום הפסקת האש

16.6.2001 / 22:16

קודם לכן נפגש מזכ"ל האו"ם עם ערפאת; לדבריו, דו"ח מיטשל אינו חלופה להחלטות האו"ם; הנהגת הפת"ח קראה לאנשיה לבצר את הפסקת האש; ישראל והפלסטינים מגבשים לוח זמנים להרגעת השטח

מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, נועד בשעה זו עם ראש הממשלה, אריאל שרון בביתו בירושלים. השניים ידונו, בין היתר, במצב בשטחים וביישום הפסקת האש.

בצהריים נפגש ענאן ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. בתום הפגישה אמר המזכ"ל כי דו"ח מיטשל אינו אלטרנטיבה להחלטות האו"ם בנושא הסכסוך הישראלי-ערבי וכי כל הסדר מדיני יצטרך להתבסס על הנוסחה "שטחים תמורת שלום".

ענאן אמר אתמול במהלך ביקורו בלבנון, כי הפסקת האש לא תחזיק מעמד אם לא תהיה חלק ממשא ומתן מדיני. הוא הדגיש שהוא פועל למען יישום וחיזוק הפסקת האש והתקדמות הצדדים לקראת משא ומתן מדיני.

ערפאת טען באוזניו של מזכ"ל האו"ם כי ישראל עדיין לא הסירה את הסגר מעל הפלסטינים כמתחייב מהסכם הפסקת האש: "הדרכים הראשיות בשטחים עדיין סגורות וכן סגורים המעברים הבינלאומיים". לדבריו, חיילי צה"ל ממשיכים בפעולות הצבאיות והתוקפניות נגד הפלסטינים. הוא גם האשים שמתנחלים, ולא פלסטינים, הרגו באמצע השבוע ביריות את הנזיר היווני בכניסה לירושלים והוסיף כי בימים האחרונים גברו התקפות של מתנחלים על פלסטינים. ערפאת שב וביקש ממזכ"ל האו"ם לשגר לאזור משקיפים בינלאומיים כדי שיעקבו מקרוב אחר המתרחש: "אנחנו מחויבים להסכם הפסקת האש כפי שחתמנו", אמר ערפאת.

בתגובה לדברים הבהיר דובר צה"ל כי בניגוד לדברי ערפאת, צה"ל מילא את חלקו בהתאם למסמך טנט ועל פי לוח הזמנים שנקבע בו. בהודעת הדובר נטען כי המעברים הבינלאומיים אלנבי ורפיח נפתחו לתנועת פלסטינים החל מיום חמישי. "מאירועי הירי המתמשכים בשטחים במהלך 72 השעות האחרונות, ניתן לראות כי הפלסטינים הם שאינם ממלאים את מלוא התחייבותם להפסקת האש", נאמר בהודעה. בנוגע למות הנזיר הפלסטיני, נמסר מלשכת הדובר כי החקירה בפרשה עדיין בעיצומה. עם זאת נמסר, כי בסמוך למקום הירי נמצאו תרמילי קלצ'ניקוב ועקבות המובילות לכפר הפלסטיני עזרייה.

בתוך כך קראה היום הנהגת הפת"ח לאנשי התנועה לבצר את הפסקת האש עם ישראל, ולמנוע מעשים העשויים לפגוע "באינטרסים העליונים של הפלסטינים". התנועה אומרת כי הפסקת האש היא צעד חשוב ראשון בדרך להביא ליישומו של דו"ח מיטשל. הדברים נאמרו בהודעה שפרסמה הוועידה המרכזית של הפת"ח בתום ישיבה שקיימה הבוקר. בראש הישיבה עמד יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת.

ראש הפת"ח בבית לחם, כאמל חמיד, אמר כי הוא הבין את ההוראות כך שאסור לירות רק משטחי איי שבשליטה פלסטינית מלאה לעבר מטרות ישראליות, אך האיסור לא חל על ירי משטחים אחרים.

פגישה ביטחונית נוספת מחר

מחר ייפגשו שוב חברי הוועדה הביטחונית של ישראל והפלסטינים. לאחר הפגישה אמש בין הצדדים, אמר ראש הביטחון המסכל בגדה, ג'יבריל רג'וב, כי הפגישה היתה מעשית והתנהלה באווירה חיובית. בתום הפגישה סיכמו נציגי הצדדים ליצור לוח זמנים להשבת המצב בשטחים לזה שהיה לפני פרוץ המהומות בחודש ספטמבר. מקור פלסטיני אמר לקול ישראל כי הכנת לוח הזמנים צריכה להסתיים עד יום רביעי.

בלשכת שרון מדגישים כי מעשי האלימות נמשכים למרות הפסקת האש, וכי הרשות הפלסטינית אינה עוצרת מחבלים המתכננים לבצע פיגועים. ברשות מאשימים את ישראל כי עדיין לא הסירה את הסגר והמחסומים בשטחים, כפי שהתחייבה לעשות.

הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז התייחס אתמול בערב בערוץ הראשון להפסקת האש ואמר כי הצעדים בהם נקטו הפלסטינים עד כה הם "מאכזבים". "אם לתת ציון להפסקת האש עד כה בסולם של בין 0 ל-10 כש-0 הוא המצב לפני ההסכם הציון הוא - לא עובר, ציון 2". אולם, מופז ציין כי לדעתו יש לנסות למצות את ההליכים.

המטרה החשובה ביותר היא למנוע מלחמה

מנהיגי מדינות האיחוד האירופי קוראים לישראל להקפיא את הבניה בהתנחלויות ולהפסיק את הגבלות התנועה לפלסטינים בשטחים. הקריאה מופיעה במסמך שהוכן לפסגת המנהיגים בגוטנברג שבשבדיה ואושר הבוקר, ובמרכזה דרישה מהצדדים להפסיק את הלחימה ביניהם.

המסמך שהוכן בידי הממונה על קשרי החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולנה, קובע בין השאר כי המצב כאן מדורדר עד שחשוב יותר מכל למנוע מלחמה. סולנה אומר כי מניעת מלחמה חשובה עכשיו אף יותר מחידוש תהליך השלום.

סולנה קובע כי שלוש סכנות נשקפות לאזור: קריסת הרשות הפלסטינית, יאוש גובר בקרב הפלסטינים ופגיעה ביציבות האיזור, ושובן של תנועות קיצוניות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully