וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנשיא בוש: אפשר לסמוך על פוטין

וואלה! חדשות והארץ

16.6.2001 / 20:29

פגישת השניים בפסגת לובליאנה נמשכה שעה יותר מהמתוכנן; בוש התרשם מה"דיאלוג הכנה" והזמין את פוטין לחוותו בטקסס; פוטין: הפגישה היתה חיובית, מעניינת, ועלתה על כל ציפיותי

נשיאי ארה"ב ורוסיה הסכימו ביניהם היום, בפסגה בסלובניה, כי ההסכמות ביניהם רבות מהמחלוקות. שני המנהיגים טרחו להדגיש בנאומיהם את ההסכמה הרבה ששררה ביניהם. "כשהתבוננתי בעיניו ידעתי שהוא אדם אמין שאפשר לבטוח בו", אמר בוש על ולדימיר פוטין במסיבת העיתונאים לאחר פגישתם הראשונה בטירה מהמאה ה-16 ליד לובליאנה, בירת סלובניה. "הערכתי מאוד את הדיאלוג הכנה. לא היה זה תרגיל דיפלומטי שבו כל צד ניסה להכניע את רעהו", אמר בוש.

בוש העלה במסיבת העיתונאים את סוגיית צירופה של רוסיה לארגון הסחר העולמי והתייחס לכך בחיוב. "פוטין דיבר על רצון רוסיה להצטרף לארגון הסחר העולמי - ויש בזה היגיון רב", אמר.

קודם לכן אמר בוש כי הוא מזמין את פוטין לוושינגטון וגם לחוותו הפרטית בטקסס. הפגישה כנראה תיערך בסוף השנה. "לא הייתי מזמין אותו לחווה אם לא הייתי בוטח בו", אמר. פגישת השניים שתוכננה להימשך 30 דקות נמשכה לבסוף שעה ומחצה בטרם יצאו השניים לטיול בשדרת העצים שהובילה מהטירה למדשאה שבה נערכה מסיבת העיתונאים.

שני הנשיאים דנו בסוגיות שבמחלוקת בין שתי המדינות, בהן תוכנית ההגנה נגד טילים של ארה"ב והרחבת נאט"ו. כמו כן, דנו הנשיאים במצב במזרח התיכון ובבלקן. "הדבר החשוב ביותר הוא בניית האמון בינינו", אמר אתמול בוש.

בטון פייסני אמר אתמול פוטין כי הוא מעונין לשמוע את מחשבתו האסטרטגית של בוש ממקור ראשון, והביע תקווה כי הפסגה ביניהם תסייע בהשגת גישה משותפת לביטחון עולמי. "אני מקווה שנוכל להתחיל בתהליך של עיבוד דרכי פעולה משותפות לקביעת המבנה העתידי של הביטחון הבינלאומי. הגעתי לפגישה ברוח טובה", הדגיש פוטין, "ולא התאכזבתי. הפגישה עם בוש היתה חיובית, מעניינת, כנה ועלתה על כל ציפיותי".

בוש: מטרת תוכנית ההגנה אינה ליצור עליונות אסטרטגית

אחת הסוגיות הקשות שעומדות במחלוקת בין המדינות היא תוכנית ההגנה נגד טילים, שארה"ב מעוניינת לפתח להגנה מתקיפה אפשרית מצד מדינות כגון איראן, עיראק, לוב וצפון קוריאה. רוסיה מתנגדת לתוכנית, מכיוון שלטענתה היא עומדת בניגוד להסכם נגד טילים בליסטיים מ-1972 (הסכם אי-בי-אם), שאוסר פיתוח של תוכניות מסוג זה. רוסיה רואה בהסכם אחד מאבני היסוד של היציבות האסטרטגית בשלושת העשורים האחרונים. מוקדם יותר השבוע ציינו גורמים בקרמלין, כי מוסקבה סבורה שערעורו של הסכם אי-בי-אמ יכול למוטט את כל הסכמי פירוק הנשק.

בוש אמר השבוע כי הוא מעוניין להדגיש בפני עמיתו הרוסי, כי תוכנית ההגנה נגד טילים לא נועדה להעניק עליונות אסטרטגית לוושינגטון על מוסקווה, אלא למנוע יכולת מיקוח וסחיטה מצד מדינות מסוכנות.

"הסכם אי-בי-אם הוא שריד מהעבר, תוצר לוואי מעידן המלחמה הקרה. האיומים החדשים הינם איומים הנובעים מחוסר וודאות. האיומים כי מישהו השונא חופש, או שונא את ארה"ב, או שונא את אירופה, ינסה לפגוע בנו", אמר בוש. הנשיא האמריקאי אמר את הדברים, כשהחל השבוע את סיורו הרשמי בן החמישה ימים באירופה, במהלכו ביקר בספרד, בלגיה, שבדיה ופולין. הביקור יסתיים היום בסלובניה ובוש ישוב הערב לארה"ב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully