וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איטליה: לאחר 11 שנים הסתיימו עבודות השיפוץ במגדל פיזה

16.6.2001 / 16:40

פתיחה חגיגית תתקיים בשבוע הבא, אולם תיירים יוכלו לבקר בו רק בעוד 5 חודשים; כמויות חול גדולות הוצאו מתחת לחלקו הצפוני והביאו ל"יישורו"; מומחים: הוא יחזיק מעמד עוד 300 שנה


לאחר 11 שנים של שיפוצים הסתיימו היום רשמית התיקונים של המגדל המפורסם ביותר באיטליה – הפיזה. התיירים יוכלו לעלות ולבקר במגדל רק בעוד חמישה חודשים לאחר תום הצבת גדרות הביטחון במקום. הפתיחה החגיגית תערך בעוד כשבוע , לקראת החג הנוצרי לכבוד "הפטרון הקדוש של פיזה".

המגדל, שנבנה במאה ה-12, נסגר ב-90' לאחר שמומחים קבעו הוא נוטה בזווית מסוכנת ולא ניתן עוד לטפס עליו. מהנדסים בסיוע מנופים הצליחו ליישר את המגדל ב-43.5 ס"מ ולהחזיר אותו לזווית בה נטה המגדל במאה ה-19. המהנדסים הצליחו לייצב את המגדל לאחר שהוצאו כמויות גדולות של חול מתחת לצד הצפוני של המגדל וכך ליישרו. המהנדסים הצהירו בסוף העובדות: "המגדל בטוח ב-300 השנים הבאות".

"מגדל פיזה ניצל מקריסה". כך טוען אחד המומחים המעורבים בשיקומו של המגדל. כעת נוטה המיגדל ב-5.5 מעלות, לאחר שהמשקמים הסיטו אותו ב- 23 סנטימטרים. פרופסור ג'ון בורלנד, מהאימפריאל קולג' בלונדון, אומר כי התיקון שנעשה יאפשר למיגדל לשרוד עוד 350 שנים. זאת, גם אם ייחל המיגדל - שנמצא במצב יציב לראשונה זה 800 שנה - לזוז שוב. תהליך הוצאת האדמה מתבצע על ידי מקדחים, שהוחדרו לאדמה בעומק נמוך. בכוונת צוות השיקום להוציא כ- 30 טון אדמה.

כשנסגר המגדל למבקרים לפני למעלה מעשור, אמרו הרשויות כי הוא ייפתח למבקרים בתוך כמה שנים. היום אומרים מנהלי פרויקט השיקום שגם לכשיפתח האתר באופן רשמי לציבור, לא יורשו המבקרים להיכנס לכל המקומות באתר. 12 דולר יעלה התענוג הזה, ותמורתם תוכלו לעלות במדרגות התלולות של המגדל שנבנה במאה ה-12. הוא נסגר לקהל בשנת 1990, כדי למנוע את המשך נטייתו הצידה.

"11 שנות שיפוץ אינן כל כך הרבה, לעומת 200 השנה שלקח לבנות את המגדל", התגונן שר העבודות הציבוריות האיטלקי, נריו נסי. עם זאת, כדי לא לקחת סיכונים מיותרים, התיירים יוכלו להיכנס למגדל רק בלווית איש ביטחון, ובקבוצות של 30 לכל היותר. אפשר יהיה לטפס לראש המגדל, או להסתפק במרפסת שבקומה השנייה. למעשה, כעת אי אפשר לראות בעין כי המגדל נוטה, אבל את השם הרע כבר אי אפשר יהיה לתקן.

המגדל החל לנטות כאשר האדמה תחתיו נעה, זמן קצר מאוד לאחר שהוא נבנה, בשנת 1173.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully