וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ענאן: דו"ח מיטשל אינו חלופה להחלטות האו"ם

16.6.2001 / 14:39

מוקדם יותר נפגש עם ערפאת; בערב ייפגש עם שרון; הנהגת הפת"ח קראה לאנשיה לבצר את הפסקת האש; ישראל והפלסטינים מגבשים לו"ז להרגעת המצב בשטח; הרמטכ"ל: אין הפסקת אש

מזכ"ל האו"ם קופי ענאן נועד היום עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת ברמאללה ומאוחר יותר ייפגש עם ראש הממשלה, אריאל שרון. הפגישה עם שרון תתקיים במוצאי שבת בירושלים. ענאן אמר אתמול במהלך ביקורו בלבנון, כי הפסקת האש לא תחזיק מעמד אם לא תהיה חלק ממשא ומתן מדיני. לדבריו, דו"ח מיטשל אינו אלטרנטיבה להחלטות האו"ם בנושא הסכסוך הישראלי-ערבי.

ענאן הדגיש שהוא פועל למען ישום וחיזוק הפסקת האש והתקדמות הצדדים לקראת משא ומתן מדיני. ערפאת טען באוזניו של מזכ"ל האו"ם כי ישראל עדיין לא הסירה את הסגר מעל הפלסטינים כמתחייב מהסכם הפסקת האש: "הדרכים הראשיות בשטחים עדיין סגורות וכן סגורים המעברים הבינלאומיים". לדבריו, חיילי צה"ל ממשיכים בפעולות הצבאיות והתוקפניות נגד הפלסטינים. הוא גם האשים שמתנחלים ולא פלסטינים הרגו באמצע השבוע ביריות את הנזיר היווני בכניסה לירושלים והוסיף כי בימים האחרונים גברו התקפות של מתנחלים על פלסטינים. ערפאת שב וביקש ממזכ"ל האו"ם לשגר לאיזור משקיפים בינלאומיים כדי שיעקבו מקרוב אחר המתרחש: "אנחנו מחויבים להסכם הפסקת האש כפי שחתמנו", אמר ערפאת.

שרת החינוך לימור לבנת אמרה כי "אם יהיה במהלך השבועות הקרובים שקט בשטח וניווכח שערפאת רוצה לשמור על הפסקת האש, יש טעם לחזור ולהידבר, ולראות אם יש עם מי לדבר ועל מה לדבר". לדברי לבנת, ערפאת אינו מעוניין בשקט מוחלט למרות שהוא מסוגל לשלוט בשטח כאשר הוא רוצה: "נכון לעכשיו ערפאת הוא שקרן, עומד בראש ארגון טרור ואינו פרטנר למשא ומתן".

בתוך כך קראה היום הנהגת הפת"ח לאנשי התנועה לבצר את הפסקת האש עם ישראל, ולמנוע מעשים העשויים לפגוע "באינטרסים העליונים של הפלסטינים". התנועה אומרת כי הפסקת האש היא צעד חשוב ראשון בדרך להביא ליישומו של דו"ח מיטשל. הדברים נאמרו בהודעה שפרסמה הוועידה המרכזית של הפת"ח בתום ישיבה שקיימה הבוקר. בראש הישיבה עמד יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת.

ערפאת נועד היום ברמאללה עם ראשי תנועת הפת"ח, שם הוסכם כי חברי הפתח יצייתו להוראות הפסקת האש. ראש הפתח בבית לחם, כאמל חמיד, אמר כי הוא הבין את ההוראות כך שאסור לירות רק משטחי A שבשליטה פלסטינית מלאה לעבר מטרות ישראליות, אך האיסור לא חל על ירי משטחים אחרים.

פצצת מרגמה נורתה הלילה לעבר מפקדת התיאום והקישור הדרומית, סמוך לנווה דקלים בגוש קטיף. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הפלסטינים ירו הלילה רימון נגד טנקים ואש מנשק קל לעבר מוצב צה"ל סמוך לרפיח, בגבול ישראל מצרים. החיילים לא השיבו אש.

פגישה ביטחונית נוספת מחר

מחר ייפגשו שוב חברי הוועדה הביטחונית של ישראל והפלסטינים. לאחר הפגישה אמש בין הצדדים, אמר ראש הביטחון המסכל בגדה, ג'יבריל רג'וב, כי הפגישה היתה מעשית והתנהלה באווירה חיובית. בתום הפגישה סיכמו נציגי הצדדים ליצור לוח זמנים להשבת המצב בשטחים לזה שהיה לפני פרוץ המהומות בחודש ספטמבר. מקור פלסטיני אמר לקול ישראל כי הכנת לוח הזמנים צריכה להסתיים עד יום רביעי.

בלשכת שרון מדגישים כי מעשי האלימות נמשכים למרות הפסקת האש, וכי הרשות הפלסטינית אינה עוצרת מחבלים המתכננים לבצע פיגועים. ברשות מאשימים את ישראל כי עדיין לא הסירה את הסגר והמחסומים בשטחים, כפי שהתחייבה לעשות.

הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז התייחס אתמול בערב בערוץ הראשון להפסקת האש ואמר כי הצעדים בהם נקטו הפלסטינים עד כה הם "מאכזבים". "אם לתת ציון להפסקת האש עד כה בסולם של בין 0 ל-10 כש-0 הוא המצב לפני ההסכם הציון הוא - לא עובר, ציון 2".
אולם, מופז ציין כי לדעתו יש לנסות למצות את ההליכים.

המטרה החשובה ביותר היא למנוע מלחמה

מנהיגי מדינות האיחוד האירופי קוראים לישראל להקפיא את הבניה בהתנחלויות ולהפסיק את הגבלות התנועה לפלסטינים בשטחים. הקריאה מופיעה במסמך שהוכן לפסגת המנהיגים בגוטנברג שבשבדיה ואושר הבוקר, ובמרכזה דרישה מהצדדים להפסיק את הלחימה ביניהם.

המסמך שהוכן בידי הממונה על קשרי החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולנה, קובע בין השאר כי המצב כאן מדורדר עד שחשוב יותר מכל למנוע מלחמה. סולנה אומר כי מניעת מלחמה חשובה עכשיו אף יותר מחידוש תהליך השלום.

סולנה קובע כי שלוש סכנות נשקפות לאזור: קריסת הרשות הפלסטינית, יאוש גובר בקרב הפלסטינים ופגיעה ביציבות האיזור, ושובן של תנועות קיצוניות.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully