וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הנאסד"ק איבד 0.8% והשלים ירידה שבועית של יותר מ-8%

16.6.2001 / 0:19

צ'ק פוינט עלתה ב-1% בעקבות ההבהרות משיחת נוקיה-מריל לינץ'; פאנדטק נפרדה מ-5.4% בעקבות אזהרת הרווח; טי.טי.איי איבדה 2.3% בהשפעת אזהרת נורטל; טבע עלתה ב-3.8%

אחרי פתיחה סוערת בה רשמו המדדים בוול סטריט ירידות חדות, ננעל המסחר באווירה רגועה יחסית, כשהדאו ג'ונס והנאסד"ק רושמים ירידות מתונות. הסיפור הערב הן אזהרות הרווח החמורות של יצרניות ציוד התקשורת האופטית נורטל ו-JDS יוניפייז (סימול JDSU), שבעטיין הן איבדו 7% ו-9.9% בהתאמה.

אחרי שאיבד 10% בחמשת ימי המסחר האחרונים, ורשם ירידה של כ-2.5% בשעות המסחר המוקדמות, התאושש המדד וסיים את המסחר בירידה של 0.77%. מדד הדאו ג'ונס ננעל בירידה של 0.62%.

פעילים בשוק האמריקאי העריכו כי ההתמתנות בירידות נרשמה הודות להערכות של כלכלנים, לפיהן בעקבות מדד המחירים לצרכן שעלה בשיעור של 0.1%, נמוך מהתחזיות, והחשש מהחרפת ההאטה בכלכלה האמריקאית, יבצע נגיד הפד, אלן גרינספאן, הפחתת ריבית משמעותית בשיעור של לפחות 0.5%.

נורטל הודיעה טרם פתיחת המסחר שהפסדיה יהיו גדולים מן הצפוי ברבעון השני, וכי היא נאלצת להודיע על קיצוץ של 10,000 עובדים נוספים (לאחר שרק באפריל פיטרה 20 אלף עובדים) ועל ביטול חלוקת הדיווידנד לבעלי מניותיה שהתכוונה לבצע. הסיבה: נפילה במכירות ציוד התקשורת. נורטל הקנדית מצפה כעת להפסד של 48 סנט ברבעון השני של השנה, וזאת לעומת תחזיות שדיברו על הפסד של 6 סנטים למניה.

מריל לינץ': אין סכנה לצ'ק פוינט מקשריה עם נוקיה

המסחר בקרב המניות הישראליות התאפיין בירידות שערים וגם בקרב קבוצה זו גובר החשש מהצטרפותן של חברות נוספות לרשימת המזהירות. נזכיר כי רק בימים האחרונים, פירסמו החברות אורבוטק ופאנדטק את אזהרותיהן לרבעון. מניות שתי החברות נפרדו הערב מ-0.9% ו-5.4%, בהתאמה. מניית מתחרתה של אורבוטק, קמטק , שרשמה מוקדם יותר ירידות חדות, ועברה בהמשך הערב לעליות, סיימה את המסחר בירידה בינונית של 0.9% למחיר של 5.3 דולרים.

פאנדטק "זכתה" הערב, בעקבות אזהרת הרווח, לעדכוני המלצה מבתי ההשקעות ג'י פי מורגן וסטיבנסון רוברטס, שקבעו לה המלצת "תשואת שוק" וחתכו לה את תחזיות ההכנסות ל-2001 מרמה של כ-60 מיליון דולר לרמה של כ-45 מיליון דולר. בשורה התחתונה המצב קשה אף יותר ובסיטבנסון רוברטס צופים שפאנדטק תסיים את 2001 עם הפסד למניה של 55 סנט (לעומת תחזית קודמת לרווח של 47 סנט בג'י פי מורגן) והפסד של 22 סנט, לעומת תחזית קודמת לרווח של 88 סנט בסטיבנסון רוברטס.

מניית צ'ק פוינט , שפתחה בירידות, סיימה את הערב בעלייה של 1% למחיר של 44.4 דולר. ההתאוששות במניה באה בעקבות שיחה שקיימו אנליסטים ממריל לינץ' עם ראש חטיבת מוצרי האבטחה של נוקיה, ממנה עלה כי אין סכנה לצ'ק פוינט ביחסיה עם נוקיה (שמפיצה את מוצריה של צ'ק פוינט). בעדכון שפירסם בית ההשקעות נמסר כי נוקיה לא מתכוונת לפתח מוצר פיירוול חדש שיתחרה במוצר של צ'ק פוינט.

הורדת התחזיות של נורטל ו-JDS משקפת חולשה מתמשכת במגזר הטלקום בשל הקטנת השקעות ההון של ספקיות השירות, וקיצוצי מלאים אצל לקוחות, ויש לכך השפעה על השכבה השנייה של הספקיות, שבה נכללות לא מעט ישראליות.

בין אלה בולטת במיוחד חברת טי.טי.איי שהודיעה בשבוע שעבר על החוזה הגדול ביותר בתולדותיה עם חברת נורטל, שהיקפו הוערך בכ-15 מיליון דולר. החוזה הינו ל-3 שנים, ובמסגרתו טי.טי.איי תספק לנורטל פיתרון כולל לניהול ובקרת רשתות. החברה אמורה להכיר בהכנסות מההסכם במהלך השנתיים הקרובות. המניה הגיבה להתפתחות בירידה של 2.3% למחיר של 17.3 דולר.

גם לסרגון הישראלית הסכם משמעותי עם נורטל (OEM), כמו גם עם החברות סימנס ולוסנט . הסכמי ה-OEM של החברה היוו 49% מהכנסות סרגון ברבעון הראשון של 2001. מניית סרגון שפתחה בירידות חדות נרגעה בהמשך הערב ונסגרה בירידה קלה של 0.6%.

אי.סי.איי נסגרה ללא שינוי למרות הפגנת האמון

הבעת האמון המרשימה של החברות כור , אי.די.בי אחזקות וכלל תעשיות בחברת אי.סי.איי לא הצליחה להזניק את המניה בשעה זו, והיא ננעלה ללא שינוי.

כפי שפורסם היום בבוקר ב-TheMarker.com, שורה ארוכה של משקיעים הקשורים לחברות הללו רכשו אמש 4.7% ממניות אי.סי.איי. ארסנל המשקיעים הוא מרשים וכולל את: כור, חברות מקבוצת אי.די.בי, מנכ"ל כור יונתן קולבר; יו"ר אי.די.בי אחזקות ליאון רקנאטי; מנכ"ל כלל תעשיות מאיר שני; המשנה למנכ"ל כלל תעשיות יהושע אגסי; קלארידג' השקעות מקבוצת ברונפמן; קרן גידור אמריקאית (ששמה לא נמסר); מנכ"ל אי.סי.איי לשעבר דוד רובנר; ומנכ"ל כלל אלקטרוניקה לשעבר וכיום יו"ר ברק, מאיר לייזר.

בצד העולות בלטו הלילה מניות חברות התרופות טבע , שטיפסה ב-3.8% למחיר של 65.9 דולר, במחזור כפול מהמחזור הממוצע שלה, ופתחה פער ארביטראז' חיובי של כ-6%, ותרו שהמשיכה גם היום לשמור על יציבות ועלתה ב-0.3% למחיר של 75.2 דולר.

תנודות חדות הפגינו מניות בי.וי.אר מערכות וארית. האחרונה איבדה 32.1% וסגרה פער ארביטראז', ולעומתה בי.וי.אר מערכות שזינקה בשיעור חד של 22.2%. בי.וי.אר מערכות הודיעה בתחילת השבוע כי היא צופה ברבעון השני גידול של כ-30% בהכנסותיה לרמה של יותר מ-10 מיליון דולר.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully