וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יום נוסף של התנגשויות בפסגת האיחוד האירופי בשבדיה

15.6.2001 / 23:56

אלפי מפגינים מתעמתים עם המשטרה ומנסים לפרוץ לאולם בו מתכנסים מנהיגי אירופה; 600 מפגינים נעצרו, שנים נפצעו מירי השוטרים; תושבי גטבורג נקראו להשאר בבתים

בעיר גוטנברג שבשבדיה נמשכים זה היום השני הקרבות בין המפגינים לכוחות הביטחון, סביב פסגת האיחוד האירופי. המפגינים, המתנגדים לגלובליזציה ולאיחוד אירופה, השליכו חזיזים ואבנים על השוטרים, שהיו מצויידים באלות. כמה שוטרים הופלו מהסוסים עליהם רכבו, חנויות נבזזו ונזק נגרם לבניינים.
עד כה נעצרו כ-600 מפגינים. הלילה דווח על שני מפגינים שנפצעו מירי של השוטרים השבדים.
תושבי גטבורג נקראו להשאר בבתים בשל המהומות במרכז העיר.
המשטרה סגרה קניון במרכז העיר לאחר שנמצא במקום חפץ חשוד. המפגינים ניסו שוב ושוב להגיע לאולם בו מתכנסים 15 מראשי האיחוד האירופי, ובשלב מסוים הגיעו עד קילומטר וחצי מהמקום. עד כה נעצרו מאות מפגינים, רובם במהלך ההפגנות שהיו אתמול בזמן הפגישה בין נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, למנהיגי האיחוד.

מטרתה העיקרית של הפסגה היא בחינת דרכים להחזרת תהליך הרחבת האיחוד למסלולו, לאחר שאירלנד הצביעה נגדו. בשבוע שעבר דחתה אירלנד את הסכם ניס, להרחבת האיחוד האירופי. ההסכם שנחתם בניס בדצמבר אשתקד כולל שורת שינויים במבנה האיחוד, שיאפשרו לצרף אליו 12 חברות נוספות, מרביתן במזרח אירופה. יישום ההסכם מחייב את אשרורו בידי כל 15 מדינות האיחוד. הצבעתה של אירלנד שמה קץ לתקוותיה של שבדיה לסיים את הקדנציה שלה כנשיאת האיחוד בהכרזה על כניסתן של החברות החדשות. ראש ממשלת אירלנד, ברטי ארן ביקש מראשי האיחוד האירופי להעניק לאירלנד "ארכה נוספת למחשבה" ואמר כי אינו רואה בהצבעה דחייה של רעיון האיחוד האירופי.

נושאים נוספים שידונו בפסגה הם המצב הרגיש במקדוניה, הרחבת תפקידו הצבאי של האיחוד והמצב במזרח התיכון. אתמול לא הצליחו ממנהיגי האיחוד ונשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, להגיע לפשרה בנושא אמנת קיוטו למאבק בהתחממות כדור הארץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully